Nova knjiga prof. dr Nikole Božilovića, Kulturno klatno: ogledi o tradiciji i modernizaciji kulture srpskog društva, pojavila se krajem 2014. u izdanju Filozofskog fakulteta u Nišu. Knjigu, koji su recenzirali prof. dr Ratko Božović, prof. dr Branimir Stojković i prof. dr Branislav Stevanović, potpisuje profesor Sociologije kulture i Sociokulturne antropologije na niškom Filozofskom fakultetu.

Božilović je svoje Kulturno klatno strukturisao u tri glavna dela, sa ukupno deset naslova. U prvom delu (Tradicija i kulturna raznolikost u nas) posebne tematske celine čine Tradicija i modernizacija: evropske perspektive kulture na Balkanu, Kultura i prikazivanje raznolikosti i Socijalna konstrukcija “drugog” kao “primitivnog”. Drugi deo (Teškoće modernizacije kulture u Srbiji) obrađuje teme Kulturna memorija i izazovi modernizacije, Otpori modernizacije kulture srpskog društva, Vulgarizacija tradicije popularne muzike u Srbiji i Konzervativna ideologija i politički kič. Završni deo ove sociološke studije nosi naziv Moderno društvo i potkulturni svetovi i usredsređen je na celine definisane kao Kulturni i potkulturni identitet (Balkanske paralele), Potkulturni self i simbolička agresija i Potkulturni bumerang: između tolerancije i nasilja. U najkraćem, reč je o knjizi koja predstavlja skup autorovih studija, ogleda i eseja, pisanih uglavnom za potrebe istraživanja na projektu Tradicija, modernizacija i nacionalni identitet u Srbiji i na Balkanu u procesu evropskih integracija, rađenom uz finansijsku podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Na kraju knjige nalazi se sažetak na engleskom jeziku, opširna bibliografija sa 212 stručno odabranih publikacija i koristan abecedno poređani registar imena i pojmova.

Analitičko razmatranje kulture srpskog društva u knjizi Nikole Božilovića eksplicitno je ponuđeno kroz sagledavanje odnosa tradicije/tradicionalizma i modernizacije u brojnim manifestacijama i konkretnom kulturno-istorijskom i društveno-prostornom kontekstu. Autor otvara mnoge probleme, ali nudi i odgovore na neka pitanja koja se tiču kulturnog zaostajanja u društveno-istorijskom i političkom razvoju Srbije. On pokušava da otvori mogućnosti prevazilaženja problema koji stoje kao prepreka Srbiji na njenom putu ka Evropskoj uniji. Ti problemi su, po njegovom uvidu, prevashodno kulturni, ali u velikoj meri politički indukovani. “Individualna kreativnost, istraživačka strast i umetnički senzibilitet postale su važne pretpostavke u autorovom nastojanju da uroni u složene forme i društva i kulture, da pronikne u njihove protivurečnosti, a posebno u procese kontinuiteta i diskontinuiteta. Sve je u ovom rukopisu i dobro formulisano i dobro napisano. Nema dosadne naracije, nema opštih i očekivanih mesta, nema suvišnih opservacija. Duhovitim obrtima i lucidnim inverzijama autor je obezbedio zadovoljstvo u čitanju ovog dela”, kaže, između ostalog, o autoru i knjizi, kulturolog Ratko Božović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari