Knjiga Renate Salecl, (Per)verzije ljubavi i mržnje, nedavno je dobila svoju varijantu na srpskom jeziku, zahvaljujući novosadskom Psihopolisu i prevodiocu Nebojši Pajiću. Izdavač autorku najavljuje kao jednu od međunarodno najuticajnijih teorijskih psihoanalitičarki, filozofkinja i sociološkinja, i rado viđenu predavačicu na prestižnim univerzitetima, poput Londonske škole za ekonomiju (LSE).

 Salecl je, takođe, istraživačica na Institutu za kriminologiju na Pravnom fakultetu u Ljubljani. Godine 2010. proglašena je slovenačkom naučnicom godine, a ljubljansko Delo krajem iste godine bira je za slovenačku osobu godine. Salecl potpisuje više knjiga prevedenih na desetak jezika, poput The Spoils of Freedom i The Tyranny of Choice, a zajedno sa Slavojem Žižekom uredila je Gaze and Voice as Love Objects.

„Ova knjiga izazvaće vas da razmišljate o onim stvarima koje mnogi od nas podrazumevaju“, rekao je o knjizi dr Zoran Milivojević, psihoterapeut i urednik izdanja. Glavna tema može se sažeti u čuvenu Lakanovu izjavu – „Volim te, ali zato što u tebi neobjašnjivo volim nešto više od tebe same – objet petit a – ja te kasapim“ i knjiga počinje pitanjem želje i ljubavi. Istražujući složene odnose između ljubavi i mržnje, nasilja i obožavanja, libidinoznih i destruktivnih nagona Salecl postavlja i druga pitanja – Zašto često uništavamo ono što najviše volimo i zašto, kad smo očajnički zaljubljeni, beskrajno blokiramo zajednicu našim objektom ljubavi? Kako se u nama bore princip života i princip uništenja? Da li moramo da želimo ono što je nedostupno i tako sprečavamo ispunjenje naših želja? Koliko je tačna teza Oskara Vajlda da svaki od nas ubija ono što voli?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari