Miraš Martinović, crnogorski pisac poznat po antičkim temama i zaboravljenim pejzažima Crne Gore, koje je artikulisao kroz dvadeset knjiga poezije, proze, eseja i putopisa, objavio je nedavno u Zagrebu (NZCH i Sakner studio) knjiga kratkih priča Povratak u Aleksandriju. Knjigu čini pedeset i jedna priča sa motivima iz raznih epoha i civilizacija. Martinović vešto upliće snove i sudbine, stvarajući neku vrstu imaginarnih biografija.


„Pisac: veliki putnik kroz povijest. Kojemu je ilirska, grčka i rimska antika vlastita kuća, egipatska i babilonska, prvo susjedstvo, a indijsku i kinesku gleda bez dalekozora. Vijenac pjesama u prozi, povijesnih i pjesničkih eseja, sanjarija i maštarija. Putovanja perom rubom između mogućega i nemogućega, s dragocjenim iskliznućima u nemoguće.

A poznati slikar Dimitrije Popović ovu knjigu definiše kao knjigu velike erudicije, pretvorene u kreaciju, zapisujući: Pred nama je niz likova, istorijskih i mitskih, datih u kratkim literarnim formama. Autor nas uvodi u njihove sudbine i njihova djela naznačujući kontekst vremena u kojem su živjeli, odnosno stvarali. Zanimljivost sižea i preciznost izraza oslobađa simbolička značenja imanentna datom narativu. Bez obzira na različitost sižea pojedinih priča u knjizi Povratak u Aleksandriju je ostvaren kontinuitet po onoj dubinskoj metafizičkoj niti koja odražava ona temeljna pitanja ljudskoga bića izražena kroz njegovu egzistenciju – o Bogu, o životu, vjeri, sudbini, ljubavi, istini, žrtvovanju… smrti“, beleži u recenziji ove knjige poznati hrvatski pisac Petar Gudelj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari