Jedan od najkrvavijih i najsmrtonosnijih sukoba u istoriji civilizacije, Veliki rat, u analima obeležen kao Prvi svetski, koji se odvijao između 1914. i 1918. godine, inspirisao je, sa većim ili manjim uspehom, sve umetničke oblike izražavanja.

U godini kada je, na više nivoa, obeleženo stotinu godina od njegovog početka, jedan od njih bio je i u sferi devete umetnosti. Izdavačka kuća System Comics iz Beograda i Francuski institut u Srbiji, zajednički snagama, započeli su, tim povodom, serijal strip-albuma Linije fronta (Prvi svetski rat 1914-1918), čiji se prvenac pojavio tokom 59. međunarodnog beogradskog sajma knjiga, održanog 2014. Ovo izdanje, realizovano je u okviru Programa obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata (Srbija) i Misije za obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata (Francuska), a svoje suprotstavljanje ratu potpisali su strip-autori iz Francuske i Srbije. Tematski, ovaj omnibus kretao se od faktografskih činjenica do mitskih predstava i legendi, što je autorima omogućilo da se precizno postave u odnosu na zadatu temu. Kvalitet radova varirao je od odličnih do vrlo dobrih i dobrih, bez ispodprosečnih i najavio je vrlo zanimljiv ulazak devete umetnosti na klizavo tle Velikog rata i njegovog tretiranja.

Godinu dana kasnije, na 60. međunarodnom beogradskom sajmu knjiga, ista izdavačka ekipa ponudila je nova dva toma ovog serijala, što je, najpre, pokazalo ozbiljnost tog projekta, a potom i kreativni potencijal desetine autora koji su potpisnici crno-belih i kolor stripova objavljenih u njima. Posebno, ovom prilikom, treba pohvaliti naslovne strane ovih albuma koje potpisuju Rajko Milošević Gera (2) i Igor Kordej (3), dvojica ovdašnja majstora svetskog glasa. Kordej se predstavlja i odličnim stripom Regrut, po scenariju Nenada Mikalačkog, a Geru ćemo, nadajmo se, videti u nekom od sledećih tomova. Ostale autore i njihova ostvarenja navodimo prema redosledu objavljenog materijala.

Pavle Zelić i Milorad Vicanović Maza (kolor Desimir Miljić) Ubod igle; Đorđe Milović (inspirisano pričom Ipak kucaju na vrata Dina Bucatija) Neko kuca na vrata; Tiberiu Beka Čobanin Janko; Zoran Mitrović i Dušan Stokić Izlizati opanke; Milan Jovanović Mrtav među živima; Željko Obrenović i Miroslav Slipčević Mimi U ime oca; Predrag Đurić i Sabahudin Muranović (ideja P. Đurić i Zlatko Milenković, inspirisano narodnom pesmom Kad mi pišeš, mila mati) Pismo iz Galicije; Milenko Mišić i Darko Stojanović Put stradanja; Stevan Subić Izvidnik i njegov pomoćnik; Milenko Mišić i Mihajlo Petrović (kolor Branislav Cimeša) Nadežda; Jelena Vučić (inspirisano stvarnim likovima i istoimenim delom Petra Kočića) Kroz mećavu; Mišel Difran i Milan Drča Krv prokletih“; Aleksa Gajić Pravi muškarac; Predrag Đurić i Miodrag Ivanović 400 koraka; Pavle Zelić i Aleksandar Zolotić Šuge; Marjan Milanov i Marko Serfimović Pismo; Milenko Mišić i Predrag Ginevski Gvozdeni; Miloš Petrik i Aleksandar Petrikanović Ujedinjenim snagama; Nenad Dodić Grčka noć; Rasko Ćirić Gas; Pavle Zelić i Ivica Sretenović (kolor Tiberiu Beka) „Homo Homini Lupus“; Frederis Bertoccini i Igor krstić Streljan za primer i Milenko Mišić i Vujadin Radovanović (kolor Dejan Sedlan) Mačkov kamen“.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari