Nema tajne diplomatije, sve je na stolu, tvrdi potpredsednica SPS Dijana Vukomanović povodom predstojećih briselskih pregovora o Kosovu. Na stolu jesu dva dokumenta – javna rezolucija premijera Ivice Dačića i polutajna platforma predsednika Tomislava Nikolića, ali slično kao i pre dve godine u Prištini, redovi i „ono“ između njih u tim tekstovima, proizvod su žestokog unutrašnjeg političkog okršaja.

Pre dve godine, kada su Edita Tahiri i sadašnji vođa najjačeg opozicionog kluba u parlamentu Srbije Borislav Stefanović počinjali tehničke razgovore u Briselu, u Skupštini Kosova je zbog velikog sukoba vlasti i opozicije, usvajanje slične rezolucije više puta odlagano. Sada u Beogradu, pak, linija sukoba je na drugom mestu – usred vladajuće koalicije. Kao što je letos po formiranju vlade, Dačićev prvi pravi politički potez bio ukidanje fusnote za predstavljanje Kosova na regionalnim skupovima, tako je i sada prvi put demonstrirao dominaciju u koaliciji i to po pitanju pregovaračkog teksta.

Pozicioniranje

Makijavelisti bi verovatno ocenili da suština sukoba u vladajućoj koaliciji nije Kosovo, nego borba za Nikolićevog naslednika, koja je praktično počela još onog trenutka kada je on izabran i kada je rekao da je u životu dostigao vrhunac. Dva takmaca kao lideri dve najjače stranke socijalista i naprednjaka Ivica Dačić i Aleksandar Vučić, nesumnjivo da vide sebe u budućnosti na političkom mestu broj jedan. I to kako zbog godina života, tako i zbog decenija iskustva u političkoj igri, uključujući i onu protiv političara formata Slobodana Miloševića i Vojislava Šešelja, koji su im ranije bili šefovi. U tom pozicioniranju i jednom i drugom je potreban „slabiji“ saveznik – Dragan Đilas, čija se DS upadljivo uzdržava od žestoke kritike bilo jednog bilo drugog, i u jeku kosovskog „non i pro pejper“ sukoba bavi se platformom za decentralizaciju Srbije.

Pritisci

A odjeke tvrdog političkog odmeravanja u vladajućoj koaliciji dokumentuje i pisanje tabloida o odbeglom narko-bosu Darku Šariću, čiji se deo finansijskih aktivnosti u Srbiji povezuje sa konkretnim funkcionerima Dačićevog SPS još od Šarićevog bekstva 2009. godine. U toj priči ne štedi se na maštovitim detaljima da bi se opravdao tajming objavljivanja objektivnim razlozima, a ne direktnim pritiskom na Dačića. To su navodno neočekivano presretnuti razgovori sa ministrom prilikom regionalne posete, te navodno mogućnost da sam Šarić bude svedok-saradnik, iako se to kosi ne samo sa zakonom po kome taj status organizator kriminalne grupe ne može da dobije nego i sa aktuelnim procesom Šarićevoj grupi za šverc kokaina, u kome već postoje petorica svedoka-saradnika.

Da li je taj pritisak rezultirao nekim popuštanjem u vezi s pregovaračkim papirima, spolja ne može da se zaključi, ali je i prema nastupu na zajedničkoj pres-konferenciji u vladi i prema kasnijim izjavama i nastupima, Dačić izašao kao pobednik. Za sada.

Naime, na tom nastupu Nikolić je rekao da je delimično smiren jer je juče ispunjena velika obaveza i teret koji je nosio i preuzeo zajedno sa vladom. I dodao da želi da pomogne vladi, „jer ova vlada zaslužuje da joj se pomogne da problem Kosova reši do kraja“.

Senka

Doduše, i iz prethodne vlade demokrate Borisa Tadića i Dačića, poručivana je ista stvar, da je otvorena istorijska mogućnost da se reši iznurujuća kosovska situacija, koja za Srbiju traje praktično od marta 1981. i prvih demonstracija u Prištini.

U senci tih unutrašnjih previranja, koji će danas kulminirati parlamentarnom raspravom, ostale su pripreme za treću rundu razgovora u Briselu, na najosetljiviju temu – vezanost severa Kosova za Beograd.

Sastanak s visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton i premijerom Kosova Hašimom Tačijem još nije zakazan, ali je planiran za 17. januar, navodi Dačić. Za sada je taj razgovor uslovljen uklanjanjem spomenika albanskih separatista sa juga Srbije, kao i postizanjem takozvanog tehničkog dogovora između Edite Tahiri i Dejana Pavićevića.

Prvog dana tih razgovora rešenje nije nađeno, stav Beograda je da Srbi na prelazima ne treba da plaćaju nikakve carine i akcize dok se ne reši problem raspodele tih sredstava, dok Priština insistira na njihovom naplaćivanju.

A kad je reč o glavnoj temi – severu Kosova, Dačić poručuje da Srbija neće „sebi pucati u glavu“ odustajanjem od pregovora. „Mi smatramo da je za nas prihvatljivo rešenje da se srpskom narodu na Kosovu i Metohiji da autonomija. U kojoj će to biti nadležnosti, u kom obliku, da li će se zvati autonomija, zajednica srpskih opština… to je jedan veoma korektan predlog“, dodaje on.

Unija

Dačić insistira i na tome da nije „opčinjen Evropskom unijom“, niti misli da je to idealna tvorevina, ali da ne vidi za Srbiju „bolju mogućnost“. Kako će pomenuti „konkretni predlog“ koji Dačić pominje proći i u Briselu i u severnoj Kosovskoj Mitrovici, imajući u vidu da predstavnici lokalne srpske vlasti sa severa Kosova kažu da vladina rezolucija nije isto što im je predsednik pokazao u platformi, ostaje da se vidi.

Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton nema sopstveni plan za rešavanje problema severa Kosova, već se u svom posredovanju oslanja na zaključke Evropskog saveta, kaže portparolka Eštonove Maja Kocijančić. „Može se reći da su zaključci Saveta naš plan za sever“, rekla je Kocijančićeva, demantujući izveštaje prištinskih medija da će Eštonova sledeće nedelje predstaviti premijerima Srbije i Kosova svoj plan za sever. Savet je pak krajem prošle godine usvojio zaključke u kojima se taksativno navodi šta Beograd i Priština treba da učine kako bi Srbija dobila datum početka pregovora o pridruživanju EU, a Kosovo mogućnost da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

I konačno, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin izjavio je da ne ulazi u to šta je javno, a šta nije. „Ne ulazim u to šta su predlozi, šta još nije otvoreno za javnost, ali mislim da je ta međusobna zavisnost, na jednoj strani vlade, a na drugoj parlamenta i mehanizam koji će najširoj srpskoj javnosti omogućiti da razume zašto su potrebni određeni koraci i u kom smislu i zašto koriste srpskim integracijama“, smatra Kacin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari