Omer Karabeg: Da li postoje šanse da se ukine zakon kojim su smanjene penzije velikom broju penzionera u Srbiji razgovaraju dva profesora prava iz Beograda: Vesna Rakić Vodinelić i Zoran Ivošević.


Vesna Rakić Vodinelić:. Penzija je imovinsko pravo i spada u pojam mirnog uživanja imovine – kako po Ustava Srbije, tako i po Evropskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Zoran Ivošević: Ovde je drastično povređeno imovinsko pravo, i ne samo to pravo, nego i druga prateća prava koja idu uz njega.

Karabeg: Udruženje sindikata penzionera Srbije podnelo je Ustavnom sudu Srbije inicijativu u kojoj traži ocenu ustavnosti zakona o umanjenju penzija. Zanimljivo je da to nije uradio Savez penzionera Srbije koji je čak podržao taj zakon. Mora li Ustavni sud Srbije da se o tome izjasni?

Ivošević: Ustavni sud se mora izjasniti o toj inicijativi.

Rakić Vodinelić: Ustavni sud se mora izjasniti o tim inicijativama.

Ivošević: Ustavni sud je do sada već morao da se oglasi, ali on kasni i to hronično. To nije prvi put. On je godinu i nešto dana oklevao da se izjasni o Briselskom sporazumu, pa se izjasnio na način koji se teško može prihvatiti. Ponovio je to i u nekim drugim slučajevima. Postoji zebnja da će i ovoga puta biti nešto slično.

Rakić Vodinelić: Čini mi se da je Ustavni sud – bilo preko svog predsednika, bilo na neki drugi način – ponekad bio doveden u situaciju da odlučuje suprotno uobičajenoj pravnoj argumentaciji.

Zoran Ivošević: Mislim da pritisaka na Ustavni sud već ima. I ovo oklevanje je znak koji govori o tome.

Karabeg: Kakve su šanse da Evropski sud obori taj zakon?

Rakić Vodinelić: Ja moram da kažem da je to neizvesno. Neki elementi stavova Evropskog suda idu protiv argumentacije na kojoj se zasnivaju inicijative udruženja penzionera, dok neki drugi idu u korist tih inicijativa.

Ivošević: Slučaj srpskih penzionera je atipičan. Ovde smo se suočili sa jednim zakonom koji je anulirao pojedinačna rešenja o penzijama. Nije ih stavio van snage, ali je rekao da se neće primenjivati. Nadležni Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje, koji utvrđuje visinu penzije, nije donosio nove odluke. Sve stare odluke i dalje važe. One su pravosnažne, ali se neće primenjivati sve dok ovaj zakon važi. Ako je to atipično, a jeste, onda mi se čini da se moraju tražiti neki atipični putevi prema sudu u Strazburu.

Karabeg: Da da bi pojedinačne tužbe bile uspešnije?

Rakić Vodinelić: U svakom slučaju predstoji dosta dug put da bi se stiglo do Evropskog suda za ljudska prava – i to je ono što celu stvar čini veoma ciničnom. Radi se o penzionerima, starijoj populaciji, ljudima čiji je životni vek ograničen, i koji u sve to moraju uložiti dosta energije, pa i novca. Sve to zajedno je prilično obeshrabrujuće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari