Osamdesetih godina prošlog veka gotovo da je bilo nemoguće zamisliti čas fizičkog vaspitanja bez legendarnih belih „startas“ patika, a čak i danas neke škole poput Pete beogradske gimnazije neguju taj stil, dok je svaka „tetkica“ u osnovnim školama i kelnerica nosila čuvene „borosane“. Moda se godinama menjala, ali ova dva zaštitna znaka nekadašnjeg jugoslovenskog giganta Borova preživela su raspad SFRJ.


Borovo kao fabrika koja je proizvodila 23 miliona pari obuće godišnje nije preživela taj raspad, ali kao bitan faktor u oblasti proizvodnje obuće u regionu svakako jeste. Borovo i danas postoji na teritoriji Hrvatske, međutim, naslednik ove fabrike u Srbiji, somborski Boreli, godinama je u nezavidnoj situaciji, jer kuburi sa dugovima i nerešenim imovinskim pitanjem. Više od decenije to je bio najveći problem koji je odbijao potencijalne investitore, a sa postavljanjem roka do kog moraju biti privatizovana ili ugašena 502 društvena preduzeća u Srbiji Boreli i više od 600 zaposlenih čekaju da vide šta će biti sa njima.

– Prema nekim saznanjima koja još nisu zvanična, Agencija za privatizaciju bi do kraja ovog meseca trebalo da predloži model prodaje kapitala i otpis duga, a Vlada bi početkom decembra trebalo da odluči da li će prihvatiti to ili ne, kaže za Radnik direktorka Borelija Zorka Crnogorac. Prema njenim rečima, radna grupa se već jednom sastala, a šta će se desiti sa tim trebalo bi da se zna u narednih mesec dana. Podsetimo, rok za privatizaciju državnih preduzeća je prema Zakonu o privatizaciji do kraja 2015.

Za razliku od nekih firmi koje su se našle na listi od 502 preduzeća, a u kojima se ništa ne radi, a plate isplaćuju sa velikim zakašnjenjima ili nikako, Boreli spada u „zdravije“ firme. Plate nisu velike, ali su redovne, proizvodnja obuće i dalje radi punom parom, pa tako ne čudi što ima zainteresovanih za kupovinu ove fabrike.

– Bilo je sedam pisama zainteresovanih za kupovinu Borelija. I ranije je bilo onih koji su se raspitivali za nas, ali se nikada ništa nije ostvarilo najviše zbog nerešenog imovinskog problema, napominje Crnogorac. Ona očekuje da sve bude rešeno do aprila ili maja naredne godine, a kao glavne zainteresovane za kupovinu somborske fabrike obuće navodi kompaniju Nina komerc iz Zagreba.

– Oni su najzainteresovaniji. Nina komerc je firma iz Zagreba koja ima brend Planet obuća, poznat i kod nas. Proizvodnju imaju i u Kini, u Hrvatskoj imaju stotinak prodavnica, šire se i u BiH, ali ima ih i kod nas u Pančevu i Novom Sadu. Njima je u interesu da imaju fabriku u regionu, ističe Crnogorac i napominje da nisu tačne priče o zainteresovanosti Italijana za Boreli, ali da postoji interesovanje od strane jedne slovenačke firme.

Čekajući da vide šta će biti sa predlogom Agencije za privatizaciju, odlukom Vlade, a potom i javnim pozivom investitorima tokom januara, u Boreliju vredno rade.

– Radimo za našu maloprodajnu mrežu, ali i za izvoz. Sarađujemo sa slovenačkom Kopitarnom, ali i italijanskim Lenčijem, napominje direktorka Borelija i ističe da je u najavi i saradnja sa jednom nemačkom kompanijom. Ako dobiju taj posao radiće 25.000 pari obuće za nemačku vojsku, što bi bio veliki posao, naglašava direktora

Privatizacija u slučaju Borelija nije uspela iz prve. Kada je to trebalo uraditi pre desetak godina, Boreli je svrstan u kategoriju preduzeća sa imovinom iz bivših republika SFRJ. U međuvremenu desilo se da je Borovo prodalo 24 prodavnice u Srbiji, radnici Borelija u nekoliko navrata su protestovali zbog toga, ali je sud kasnije doneo odluku da je ugovor o tome ništavan pa je dalja prodaja lokala zaustavljena.

Preduzeće zapošljava trenutno 630 radnika, od toga 333 radnika u neposrednoj proizvodnji, 215 radnika zaposleno je u maloprodaji koju čini 115 prodavnica širom države. Prema podacima Agencije za privredne registre, Boreli je 2013. završio u minusu od 109 miliona dinara, što je duplo manje nego godinu ranije, kada je preduzeće zabeležilo gubitak od 216 miliona dinara.

Bata osnovao Borovo

Malo je poznato da je češki preduzetnik Tomaš Bata, sin osnivača svetski poznate kompanije za proizvodnju obuće Bata, osnovao Borovo. On je još 1931. počeo gradnju fabrike na Dunavu. Ta fabrika je 1947. postala Kombinat gume i obuće Borovo, do osamdesetih jedna od najvećih u toj industriji. Zapošljavala je 23.000 radnika i godišnje proizvodila 23 miliona pari obuće. U vreme Bate u Vukovaru je nastao i deo nazvan Borovo naselje, a fabrika je imala i sopstvenu poštu, zdravstveni centar, odmarališta, energanu. Bata je sagradio i aerodrom, kuhinju za radnike, institut za istraživanje, farme za stoku. Tomaš Bata je umro 2008. u Torontu, u 93. godini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari