– Na putu ka Evropskoj uniji, Srbija će morati svoje propise da uskladi sa standardima Unije. U tom smislu, socijalna politika i prava radnika obuhvaćeni su u pregovaračkim poglavljima 2 i 19.


Kako za Danas kažu iz Ministarstva rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja, trajanje pregovora zavisi od merila koje dobijamo od Evropske komisije, ali i od političke situacije u datom trenutku. „Uopšteno govoreći, pregovori mogu da traju od jedne do pet godina. Pitanja koja se mogu pojaviti kao izazovi odnose se na implementaciju antidiskriminacionog zakonodavstva“, navode iz Ministarstva.

Što se tiče saradnje sa sindikatima, iz Ministarstva poručuju da će u domenu evropskih integracija, srpski sindikati biti uključeni u rad Zajedničkog konsultativnog odbora sastavljenog od predstavnika Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta i socijalnih partnera i drugih organizacija civilnog društva u Srbiji. „Ovaj komitet je telo za sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Osnovna uloga mu je da pomogne Savetu za stabilizaciju i pridruživanje – telo Vlade Republike Srbije zaduženo za praćenje realizacije SSP – u promovisanju dijaloga i saradnje socijalnih partnera i drugih organizacija civilnog društva u EU i Srbiji“.

Kako se dodaje, takav dijalog i saradnja treba da obuhvate sve bitne aspekte odnosa EU i Srbije koji se pojavljuju u kontekstu sprovođenja SSP i pregovora, posebno u poglavljima 2 i 19. Predviđeno je da se ovaj konsultativni odbor sastoji od devet predstavnika Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta – kao predstavnika EU – i devet predstavnika socijalnih partnera i drugih organizacija civilnog društva u Srbiji.

Poglavlje 2 – Slobodno kretanje radnika – obuhvata pristup tržištu rada, EURES (Evropska mreža za zapošljavanje), koordinaciju sistema socijalne sigurnosti, evropsku karticu zdravstvenog osiguranja. Ovo poglavlje je povezano s nizom pitanja, kao što su sloboda kretanja i boravka tokom zaposlenja u drugoj državi članici, ali i sa svim granama socijalnog osiguranja – penzijsko, zdravstveno, osiguranje za slučaj nezaposlenosti i pravo na porodična primanja.

Poglavlje 19 – Socijalna politika i zapošljavanje – obuhvata bezbednost i zdravlje na radu, radno pravo, socijalni dijalog, politiku zapošljavanja, Evropski socijalni fond, socijalnu inkluziju, socijalnu zaštitu, zaštitu osoba sa invaliditetom, zabranu diskriminacije, jednake mogućnosti i penzijski sistem. Iz Ministarstva ukazuju da je u ovom poglavlju najveći broj obavezujućih propisa EU u vezi sa bezbednošću i zdravljem na radu, a nakon održanog sastanka bilateralnog skrininga u junu, procena je da je 95 odsto pozitivnih zakonskih i podzakonskih akata Srbije u ovoj oblasti već usaglašeno s navedenim propisima Unije.

U oblasti radnog prava propisi EU su u najvećoj meri vezani za organizaciju radnog vremena, posebno u oblati pomorskog, vazdušnog i železničkog saobraćaja, kao i za radne uslove i socijalni dijalog – nepuno radno vreme, rad na određeno vreme, zaštita mladih na radu, kolektivna otpuštanja, prava zaposlenih kod promene poslodavca… Što se tiče oblasti politike zapošljavanja, usklađivanje s pravnim tekovinama EU odnosi se, pre svega, na treći deo Ugovora o funkcionisanju Unije, Odluku Saveta o smernicama za politiku zapošljavanja, EUROPE 2020 strategiju za efikasan, stabilan i održiv rast i ostale tekovine oko zapošljavanja.

„U oblasti koja se odnosi na Evropski socijalni fond (ESF), direktno se primenjuju uredbe EU, tako da će Vlada Srbije nastaviti da gradi odgovarajuće administrativne kapacitete za buduće upravljanje, sprovođenje, praćenje, reviziju i ocenu mera ESF na osnovu iskustava stečenih u korišćenju i upravljanju IPA fondovima. U pogledu programiranja, Vlada je započela izradu Programa reformi politike zapošljavanja i socijalne politike (ESRP), koji će poslužiti i kao osnov za programiranje IPA projekata u oblasti razvoja ljudskih resursa i time biti priprema za programiranje ESF. Srbija će pristupiti i Programu EaSI“, navode u Ministarstvu rada.

Važno je spomenuti da EK prati proces izrade ESRP „a ključni izazovi koji su definisani ovim dokumentom predstavljaće model kroz koji će se politike Srbije u oblasti socijalne inkluzije i socijalne zaštite usklađivati sa politikama EU“.

Zaštita osoba s invaliditetom i zabrana diskriminacije u vezi je sa primenom Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom, kao i za dve ključne direktive EU o zabrani diskriminacije. U oblasti jednakih mogućnosti usklađivanje se odnosi na primenu principa jednakih mogućnosti i jednakog postupanja prema muškarcima i ženama, pristupu robama i uslugama i oblasti socijalne sigurnosti i samozapošljavanja.

Ograničenja za zapošljavanje u EU

EU postavlja određena ograničenja u slobodnom kretanju radnika iz novih država članica, tzv. prelazni period. Primera radi, prelazni period bio je određen za Španiju i Portugal u trajanju od sedam godina, tokom koga je radnicima iz tih zemalja bio ograničen slobodan pristup pri zapošljavanju, a sloboda njihovog kretanja postupno je ostvarena, navodi se na sajtu Beogradske otvorene škole.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari