Smanjenje svih plata većih od 25.000 dinara u javnom sektoru za 10 odsto, koje je najavio premijer Srbije Aleksandar Vučić kao glavnu meru u borbi za stabilizaciju javnih finansija, naišlo je na oštre kritike sindikata, a na delimičnu podršku međunarodnih finansijskih organizacija.


Sindikati veruju da je plan Vlade kontraproduktivan jer se smanjenjem plata i penzija smanjuje i potrošnja, a samim tim i privredna aktivnost, što može dovesti do pada prihoda od PDV-a i smanjenja broja zaposlenih, dok istovremeno podsećaju da postoji mnogo drugih načina da država uštedi novac, gde se posebno ističe otpuštanje partijski postavljenih „radnika“ i uspostavljanje profesionalnog rukovođenja javnim preduzećima, pre nego što se gurne ruka u radnički džep. Savez samostalnih sindikata tako ističe da će Vladine mere samo dovesti do dalje recesije, da će smanjiti kupovnu moć stanovništva i time prouzrokovati pad proizvodnje.

Sekretar SSSS-a Zoran Mihajlović čak je ocenio da će najavljene mere dovesti do socijalnih nemira, jer je „svakodnevni rast cena doveo građane na ivicu egzistencije“. Predsednik sindikata Nezavisnost Branislav Čanak izjavio je da je smanjivanje penzija nezakonito, jer je „pravo na penziju univerzalno ljudsko pravo“.

„Ne možete se čak ni sami odreći svoje penzije. To je pravo u koje niko ne može da zadire. Mogu samo da zamole penzionere da se odreknu jednog dela penzija, kao pozajmice državi“, rekao je Čanak i savetovao da bi „umesto smanjivanja plata u javnom sektoru država više uštedela otpuštanjem partijskih kadrova kojih ima oko 40.000“. Ivica Cvetanović, predsednik KSS, ocenio je da je smanjenje plata diskriminatorsko, jer, kako kaže, svi građani treba da podnesu teret, a ne samo oni koji rade u javnom sektoru.

Poslodavci i finansijske institucije misle drukčije. Američka privredna komora u Srbiji je tako ocenila da će mere dovesti do poboljšanja na rashodnoj strani budžeta i da predstavljaju uvod u dugo očekivanu sveobuhvatnu reformu državne uprave. U Svetskoj banci su poručili da će Srbija morati da primeni oštrije mere od onih koje su primenile zemlje iz EU, ali i da cilj fiskalne konsolidacije mora da bude štednja u oblastima gde ima najviše rasipništva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari