Zrno kukuruza je odličan supstrat za razvoj velikog broja gljiva zbog svoje specifične građe (prisustvo skroba, proteina, masti, vitamina, mineralnih materija). Mogu da budu parazitne ili suprofitne prirode i da se razvijaju na površini zrna ili u unutrašnjosti. Zdravo i kvalitetno zrno kukuruza mnogo ređe strada od prouzrokovača plesnivosti.


Bolesti semena kukuruza izaziva veliki broj gljiva. Promene koje one izazivaju mogu biti potpuno uništenje semena, promena u boji, plesnivost, pegavost, šturost i sklerotizacija, a direktna posledica je smanjenje klijavosti semene. Ove gljive mogu da prouzrokuju trulež semena u zemljištu i propadanje klijanaca. Bolest je kod nas veoma značajna u ekonomskom smislu

Zaražene biljke su hlorotične, zakržljale i najčešće se suše, pa su usevi manje ili više proređeni. Razvoj izazivača plesnivosti u zemljištu zavisi od zdravstvenog stanja semena i ekoloških uslova u vreme nicanja i klijanja. Truleži semena i propadanje klijanaca kod nas prouzorkiju: penecillium spp (izaziva plesnivost semena u zemljištu i skladištima; češće se javlja na oštećenom i zrnu sa povećanim sadržajem vlage), aspregillus spp (izaziva plesnivost semena u zemljištu i u skladištima, a može da se pojavi i u fazi zrenja kukuruza; na zrnu formira žuto-zelenu ili crnu miceliju u zavisnosti od vrste; aspergillus vrste su pratioci nedozrelog i vlažnog zrna; za pojavu i tazvoj u poljskim uslovima neophodne su visoke temperature, optimum od 35-38 stepeni i relativno visoka vlažanost; suša i visoke temperature u fazi cvetanja i oplodnje povećavaju osetljivost prema ovoj vrsti), verticillium spp, trichotheccium spp, fusarium spp, pythium spp,rhizopus nigricans, bipolaris zeicola…

Zaštita semna i klijanaca od izazivača bolesti ima nekoliko mera. Veliki značaj ima primena agrotehničkih mera (kvalitetna obrada zemljišta, poštovanje plodoreda, izbalansirano đubrenja, pridržavanje optimalnih rokovo setve, nega useva), čime se obezbeđuju dobri uslovi za brzo klijanje i nicanje biljaka i pravilan razvoj u toku vegetacije. Direktna i obavezna mera je hemijska zaštita semena fungicidima. Njihova uloga je zaštita semena i klijanaca od prouzrokovača bolesti u fazi klijanja i nicanja. Tretiranjem semena fungisidima uništavaju se i parogeni koji se nalaze na površini semena, pa se tako sprečava i širenje prouzrokovača bolesti u zemljištu.

Svetlana Šušević, dipl. ing poljoprivrede

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari