Kako se zove maternji jezik Bošnjaka – bošnjački ili bosanski? Pitanje je koje ima dva odgovora. Jedan je početkom sedmice stigao iz Matice srpske, a drugi odgovor stiže iz Društva za bosanski jezik i književnost koje radi u okviru Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) u tehničkom mandatu.


Iz Matice srpske je saopšteno da je njen Upravni odbor utvrdio da je „za srpsku kulturu jedino prihvatljiv termin bošnjački, a ne bosanski jezik“ i da je ta odluka Odbora za standardizaciju srpskog jezika sociolingvistički zasnovana. Shodno tome, Upravni odbor Matice srpske doneo je zaključak da na to treba da se podsete državni organi Srbije, pre svega nadležna ministarstva.

Ovo saopštenje odmah je naišlo na oštar protest i neslaganje Društva za bosanski jezik i književnost, koje u saopštenju za javnost navodi da prema podacima poslednjeg popisa 145.278 ljudi u Srbiji govori bosanskim jezikom, ali i da je ratifikacijom „Evropske povelje o regionalnim i manjinskim jezicima jezicima, bosanski jezik verifikovan kao jedan od 10 manjinskih jezika u službenoj upotrebi u Srbiji“. U saopštenju za javnost ovo Društvo navodi da je „bosanskim jezikom napisan jedan od najvažniji istorijskih dokumenata na ovim prostorima – Povelja Kulina Bana iz 1189.godine“ i da „o istorijskom kontinuitetu bosanskog jezika svedoči Bosansko turski rečnik iz 1631.godine“. „Ime bosanski jezik zabranjeno je 1907.godine i preimenovano u srpskohrvatski, da bi Bošnjaci u Srbiji na popisu 1991.godine obnovili upotrebu i ime svog maternjeg jezika“, navodi se, između ostalog, u saopštenju za javnost Društva za bosanski jezik i književnost BNV.

Bosanski jezik je u službenoj upotrebi u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici i Prijepolju. Od početka ove školske godine uvedeno je obrazovanje na bosanskom jeziku u novopazarskim, tutinskim i sjeničkim vaspitno-obrazovnim ustanovama. U školama u prijepoljskoj opštini nema nastave na bosanskom jeziku i protiv tamošnjih direktora BNV u tehničkom mandatu podnelo je krivične prijave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari