U prijepoljskom kraju berba maline privedena je kraju, sada se sumiraju rezultati, a oni su, po svemu sudeći, impozantni za ovaj kraj. Iskusniji proizvođači tvrde da je ova sezona bila jedna od boljih, ako ne i najboljih do sada. Vreme je malinare odlično poslužilo, a kiša je pala „taman kada treba“ i produžila ovogodišnju berbu. Nisu se, kažu, mogli požaliti ni na ovogodišnju otkupnu cenu. Generalno, „godina maline“ u Prijepolju bila je više nego uspešna, pa se već sada razmišlja o novim zasadima i širenju proizvodnje.

Ovogodišnji rod opravdao je najsmelije prognoze jednog broja proizvođača koji su pre početka berbe tvrdili da će do kraja sezone svi kapaciteti prijepoljskih hladnjača biti popunjeni. Ispostavilo se da je „crveno zlato“ ove godine čak i prepunilo hladnjače, što se moglo i naslutiti već na samom početku berbe, kada su značajno veće količine od očekivanih počele da pristižu do otkupnih mesta. Ukupni kapaciteti hladnjača u Prijepolju su oko 2.700 tona, a sudeći po podacima sa kojima raspolažemo, do sada je u prijepoljskoj opštini otkupljeno oko 3.000 tona ovog jagodičastog voća.

Kapacitet od 300 tona hladnjače Zenit bio je popunjen već sredinom berbe, pa je ovo preduzeće „višak“ voća otpremalo do glavne hladnjače u Brusu. A „višak“ je do sada premašio 150 tona. Za maline mesta nije bilo ni u hladnjačama preduzeća „Es – komerc“ čiji je kapacitet 800 tona. Preduzeće je otkupilo blizu hiljadu tona ovog voća. Puna je i hladnjača „Inex – Sokolice“ kapaciteta nešto više od 1000 tona. Pre petnaestak dana popunjen je i kapacitet od 300 tona hladnjače „Jugo trade“ i kako su rekli u ovom preduzeću, premašena su i najoptimističnija očekivanja, pa planiraju proširenje kapaciteta za narednu godinu. U hladnjaču „Zlatar – plasta“ iz Nove Varoši, koji malinu otkupljuje iz prijepoljskog, pribojskog i novovaroškog kraja, stalo je preko 500 tona prijepoljske malina. Iz sve tri opštine „Zlatar – plast“ je otkupio oko 1300 tona ovog voća.

Više od 3.000 tona proizvedene maline u prijepoljskom kraju i dobra zarada ove godine podstaći će malinare da i dalje šire svoje zasade, ali će isto tako motivisati druge da se uključe u posao koji bi kako se pokazalo, zaista mogao biti dobra šansa za oporavak i razvoj opštine. Prošle godine pod zasadom maline bilo je preko 280 hektara, odnosno 3.205.586 stabala „crvenog zlata“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari