Najznačajnija tačka dnevnog reda petnaestog zasedanja prijepoljske Skupštine opštine bila je Završni račun opštinskog budžeta za prošlu godinu, a rasprava je trajala puna dva sata. Prihodi u prošloj godini iznosili su 865 miliona dinara, što je tek 85 odsto u odnosu na plan. Neostvarenje plana opravdano je neostavrenim očekivanim prihodima od poreza na zarade i imovinu, kapitalne transfere i komunalne takse. Pa i u prkos tome, ocena onih koji kroje budžet je da je iza Prijepolja solidna budžetska godina jer su sve obaveze prema korisnicima servisirane.

Ali buru negodovanja opozicije, ali i koalicione većine, izazvala je činjenica da u poljoprivredu kao najznačajniju stratešku granu ove siromašne opštine, koja je ostala gotovo bez industrije, nije investirano ni približno u odnosu na veoma ambiciozan plan, a budžet nije realizovan ni u delu sredstava koja su planirana za JP „Direkcija za izgradnju, uprkos činjenici da su lokalni putevi u „očajnom stanju“. Odbornici opozicije akcenat svojih kritika stavili su na finansiranje MOSI, smatraju da je neophodno da se formira anketni odbor koji bi detaljno „pročešljaju“ svi prihodi i rashodi koji su pratili organizaciju i realizaciju ovih amaterskih sportskih susreta jer je gotovo cela budžetska rezerva utrošena u namirivanje obaveza nastalih u pripremi za organizaciju ove manifestacije. Bez sumnje, jasno je da su jubilarne MOSI koštale daleko više nego što je planirano, a kako od Vlade Srbije nisu stigla obećana i najavljivana sredstva, dugovanja su morala da se izmire iz budžeta opštine.

Tri sata odbornici su raspravljali o delikatnom Izveštaju Državne revizorske institucije o završnog računu opštinskog budžeta i pravilnosti poslovanja opštine Prijepolje u 2012.godini, koji je stigao krajem prošle godine, a u kome je na 115 strana dato mišljenje ali i istaknute brojne nepravilnosti i kršenja propisa, akata, pa i zakonskih odredbi uz preporuku da se sve to otkloni. U međuvremenu, neke od nepravilnosti su i otklonjene. Kako piše u Poslerevizionom izveštaju koji je upućen opštinskom rukovodstvu sredinom maja ove godine, osam nepravilnosti je otklonjeno, šest je u postupku otklanjanja, a tri nisu otklonjene, pa Državna revizorska institucija u ovom dokumentu konstatuje da „ne postoji kršenje, odnosno teška povreda obaveza dobrog poslovanja“. Zbog toga su za odgovorne podnete samo prekršajne prijave zbog određenih propusta.

Iako je bilo za očekivati da ovo letnje zasedanje traje samo jedan dan, ipak, u skladu sa prijepoljskim komotnim skupštinskim navikama, ono je produženo na još jedan, kako bi bili konačno imenovani direktori dva javna preduzeća, odnosno Doma kulture i to skoro godinu dana posle raspisivanja konkursa. Ova tačka dnevnog reda obilovala je žestokim kritikama upravo zbog odugovlačenja jer su svi zakonski rokovi već odavno probijeni. Statutarne odredbe omogućile su da na ovoj sednici budu imenovani direktori JKP“Lim“ i JP Direkcija za izgrdanju (ostali su dosadašnji, na osnovu Koalicionog sporazuma partija na vlasti, kadrovi SDA, odnosno DS), ali je zato morao da se postigne kompromis oko izbora direktora Doma kulture, jer očigledno oko kandidata je bilo mnogo neslaganja, pošto je dosadašnji iz redova DS, a drugi, koji je takođe konkurisao je napustio ovu stranku. Zato će odmah biti raspisan novi konkurs za direktora Doma kulture.

Prihvaćen predlog opozicije

Retko se dešava da budu prihvaćeni predlozi opozicije za dnevni red ali ovoga puta prihvaćeno je da se analizira kako je i zašto JKP“Lim“ izgubilo Auto kuću iako je dalo najpovoljniju ponudu, pa je kašnjenja sa obaveznom procedurom koštalo ovo peduzeće ne samo 1,800.000 dinara, već je izgubilo prostor za koji plaća, inače, zakup od 280.000 mesečno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari