Istraživanja su pokazala da građani Evropske unije najviše cijene slobodu kretanja radnika, jer mogu bez ikakvih prepreka da žive i rade u drugoj državi Evropske unije kao građani te države, kazao je Damir Šabanović iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore na tribini pod nazivom „Socijalna politika i zapošljavanje i sloboda kretanja radnika“ održanoj u Bijelom Polju, u okviru projekta „Hajde da razgovaramo o Evropskoj uniji 2“. Šabanović je kazao da Poglavlje 2 – Sloboda kretanja počiva na temeljnoj slobodi, odnosno principu Evropske unije koji se bazira na slobodi kretanja građana.


– Ovo pregovaračko poglavlje sadrži četiri oblasti: Pristup tržištu rada, EURES, Koordinacija sistema socijane sigurnosti i Evropska kartica zdravstvenog osiguranja. Konkretne koristi za građane Crne Gore što se tiče ovog poglavlja su da će oni nakon pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji moći će da se zaposle u bilo kojoj državi EU, pod istim uslovima kao i građani te države bez nekih posebnih radnih dozvola i procedura, a moći će da poslove u državama EU da se prijave na oglase direktno iz Crne Gore, preko Eurosajta. Zavod za zapošljavanje biće zajednički – Zavod za zapošljavanje EU i zainteresovani će, recimo, iz Bijelog Polja moći da se prijave na posao, na primjer u Finskoj. Što se tiče socijalne politike i zapošljavanja, koristi su preko Evropskog socijalnog fonda, jer EU preko tog Fonda daje novac za jačanje privrede i tu mogu da prosperiraju mala i srednja preduzeća koja mogu da budu temelj napretka ekonomije i zaposlenja mnogih građana, kazao je Šabanović.

Tribinu u Bijelom Polju organizovao je FORS Montenegro, u cilju poboljšanja znanja i razumijevanja građana sjevera Crne Gore o EU u cjelini, njenim vrijednostima, funkcionisanju njenih institucija i procesu integracija kroz sveobuhvatnu kampanju podizanja svijesti o ovoj temi i aktivno uključivanje ciljnih grupa.

Predstavnica FORS Montenegro Maja Garović kaže da se ovaj projekat realizuje u Bijelom Polju, Beranama, Rožajama, Plavu, Gusinju, Andrijevici, Mojkovcu i Kolašinu, u saradnji sa Ministarstvom vanjskih poslova i integracija Crne Gore i lokalne samouprave u kojima se održava tribina.

– Projekat „Hajde da razgovaramo o EU 2“ finansira se iz komunikacionog budžeta Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori. U svim opštinama održavamo prezentaciju na određenu temu, o pregovaračkim poglavljima broj dva i 19. to je „Socijalna politika i zapošljavanje i sloboda kretanja radnika“, kazala je Garović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari