U organizaciji NVO i građana Pljevalja, na Trgu 13. jul, održan je prvi ekološki protest, uz prisustvo nekoliko stotina Pljevljaka, koji su digli glas u cilju zaštite svojih elementarnih ustavnih prava na zdravu životnu sredinu.


Strpljenu, ćutanju i čekanju je došao kraj. Pljevljaci ne mogu više da dišu, nemaju pitku vodu i to ih je natjeralo da protestuju. Nisu protiv bilo kojeg privrednog subjekta koji učestvuje u zagađenju sredine niti su tražili njegovo zatvaranje. Na protestu nisu tražili ničiju smjenu niti politizovali problem, ali traže od legitimnih institucija države da rade svoj posao u cilju biološke zaštite. Zato su Pljevljaci rame uz rame stali iza zahtjeva koje je Vladi i Skupštini Crne Gore uputio Milorad Mitrović, izvršni direktor NVO „Breznica“.

Ova NVO od Vlade Crne Gore zahtjeva da naredi kontrolna mjerenja zagađenosti vazduha, koje će uraditi referentna, licencirana ustanova, sa potvrdom o ispravnosti opreme na ložištima, Termo-elektrani, površinskom kopu Potrlica, površinskom kopu Cementara, deponiji laporca na Trlici, deponiji TE Maljevac i da o rezultatima informiše javnost.

– Hitno, efikasno i neselektivno primijeniti Zakon o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađenja i inspekcijskim nadzorom utvrditi da li su postrojenja koja tretira ovaj zakon pribavila integrisane dozvole i informisati javnost o utvrđenom stanju. Hitno donijeti Akcioni plan kojim će se definisati ekološki prihvatljiv način grijanja, električna energija i ostalo, u najskorijem roku sa adekvatnom subvencionom politikom za građanstvo i ustanove od javnog značaja: vrtići, škole, bolnica i druge. Hitno uvesti kontinuirano informisanje građana o kvalitetu vazduha od strane Agencije za zaštitu životne sredine u centralnoj informativnoj emisiji Javnom Servisu RTV Crne Gore, sa upozorenjem na rizične grupe, koje će definisati Ministarstvo zdravlja Crne Gore i Institut za javno zdravlje, tokom trajanja grejnog perioda, navodi se u pismjenom zahtjevu upućenom Vladi Crne Gore.

Sa protestnog skupa upućen je zahtjev i Skupštini Crne Gore da se hitno zakaže vanredna sjednica sa jednom tačkom dnevnog reda: Razmatranje trenutne ekološke katastrofe u Pljevljima i tražiti od premijera da podnese izvještaj kako Vlada planira da prevaziđe problem zagađenja. U zahtjevu za lokalnu samoupravu u Pljevljima Mitrović je istakao: „Hitno napraviti javnu tribinu za zainteresovanu javnost na kojoj će predsjednik opštine odgovarati na pitanja građana u vezi kvaliteta životne sredine“.

– Svi mi znamo da iz ovog grada odlazi ogroman kapital, ali od tog velikog kolača Pljevljaci dobijaju samo mrvice. Dovoljno je vidjeti u kakvom stanju su nam ulice i šta je višedecenijska nebriga učinila od ovoga grada, kazao je Kemal Pajević, predsjednik MZ Brdo i Ševari i podsjetio skup o svemu onome šta su Pljevljaci dali za razvoj države i šta su od svega toga dobili. Nakon polusatnog protesta skup se mirno razišao, ali i poručio nadležnima ukoliko ne počnu sa rešavanjem zahtjeva, opet će biti tu.

Na protestu su nošeni transparenti sa porukama: „Dva plućna krila za dva bloka Termoelektrane“, „Krivi smo mi, koji smo još živi“, a donesen je i šporet za domaćinstvo, popularni „Smederevac“ na kojem je pisalo „Priznajem, ja sam kriv za sve“. Isti dan je postavljena i mobilna mjerna stanica u blizini vrtića „Eko bajka“, a iz Agencije za zaštitu životne sredine je saopšteno da će stanica vršiti mjerenje kvaliteta vazduha u narednih 14 dana, a o čemu će stanovništvo biti uredno obavještavano.

Uvesti stanje ugroženosti

Skupština Crne Gore preporucice opštini Pljevlja da, zbog zagadenosti vazduha, razmotri mogucnost primjene Zakona o životnoj sredini i uvodenja stanja ugroženosti i da resorna ministarstva hitno pripreme preporuke za unaprjedenja kvaliteta vode za pice. To se navodi u zakljuccima sa sjednice Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje o ekološkoj situaciji u Pljevljima, o kojima treba da se izjasni crnogorski parlament. „Skupština poziva Upravu za inspekcijske poslove da izvrši inspekcijski nadzor svih registrovanih zagadivaca u opštini, u cilju zaštite zdravlja građana i životne sredine“, kaže se u zakljuccima.

Neispravna voda

U Pljevljima je još od 3. decembra voda sa sva tri gradska izvorišta neispravna i nije za upotrebu osim za tehničke potrebe. Iz epidemiološke službe upozoravaju da se voda ne koristi za spravljanje hrane, umivanje, pranje zuba, kupanje, a pogotovo ne za kupanje djece. Stanovništvu su svakodnevno na raspolaganju tri cisterne sa čistom vodom i to će trajati sve dok se voda sa gradskih izvorišta ne bude mogla bezbijedno koristiti. Iz zdravstveno-sanitarne službe je saopšteno da je voda na izvoru kod motela Vodice bakteriološki i fizičko-hemijski ispravna i može se koristiti za piće, pa su prisutne gužve tokom cijelog dana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari