Iako je opozicija imala na desetinu predloga za dopunu dnevnog reda, usvojena su samo dva SPS, od kojih je jedan predlog da se izmeni Odluka o budžetu kako bi se milion dinara koji je opredeljen za rad Bošnjačkog nacionalnog vijeća preusmerio za poljoprivredu, uz obrazloženje da opština Prijepolje ne treba da finansira ovu instituciju posle istupa Sulejmana Ugljanina. Da se ova tačka uvrsti u dnevni red, pored opozicije, glasali su i odbornici iz redova vladajuće koalicije, odnosno šest odbornika SRS i DSS i jedan odbornik DS.

A upravo je opozicija tvrdila u decembru da je svoj opstanak u vlasti u Prijepolju SDA uslovila finansijskom potporom BNV. No, do glasanja je ostalo još vremena, jer dnevni red ima 21 tačku, a za prva dva dana odbornici su „pretresli“ trinaest tema. Odbornici opozicije, razmatrajući programe rada i finansijske planove za ovu godinu, ukazali su da se ustanove koje se finansiraju iz budžeta ne ponašaju racionalno jer su „naduvane“ stavke vezane za putovanja, dnevnice, održavanje kompjutera, higijenu, nabavku nameštaja, materijala, grejanje, socijalna davanja zaposlenim koji za prijepoljske prilike i onako imaju visoke plate, ali je ipak sve to ostalo u senci Doma kulture koji je u žiži javnosti već mesecima u toj meri da je stigao i na stranice inostranih medija. Naime, odbornici opozicije smatrali su da Skupština opštine, koja je u septembru većinom glasova dala podršku da se za v.d. direktora ove ustanove imenuje pripravnik, magistar vajarstva Mirko Malešić, treba, pre finansijskog plana i programa rada da razmotri šta se događa u toj ustanovi i da li su tačni navodi medija zbog kojih ceo grad bruji, a neki se, kako reče odbornik Vesko Zindović, stide što su Prijepoljci. Prema tim navodima, v.d. direktora zloupotrebio je položaj, za neizvedene radove, mimo zakonskih propisa, uplatio je krajem prošle godine na račun preduzeća „Emilio Šteher“ 380.000 dinara, potom je vršio mobing nad radnicom koja radi kao šef obračunske službe, pretio joj otkazom jer neće da ispunjava njegove zahteve, te da je, da bi zaustavila priče o svom privatnom životu i odnosu sa prethodnim direktorom, u zdravstvenoj ustanovi zatražila i dobila potvrdu o nevinosti, čime je branila svoju čast.

Odbornica Elma Bukvić je iznela sumnju da je Malešić uopšte svestan kakva mu se teška krivična dela stavljaju na teret i da bi trebalo da „spere ljagu i sačuva obraz“ tako što će pred Skupštinom opštine saopštiti ko stoji iza ovog skandala i ko je inicijator. Zamenik predsednika opštine i član Opštinskog veća Dobro Lazarević je naveo da je Opštinsko veće već angažovalo budžetskog revizora kako bi se utvrdila istina, a odbornik Zulkefil Sadović je izrazio čuđenje što se niko od odbornika Demokratske stranke nije izjasnio s obzirom da je Malešić postavljen kao kadar ove stranke, na šta je reagovao šef ove odborničke grupe Krsto Despotović izražavajući žaljenje što „sajtovi bruje“, što je sve dobilo neprijatnu konotaciju i da smatra da je devojka ispoljila hrabrost da na taj način brani čast, te da je ova stranka zahtevala od Opštinskog veća da proveri navode, da su se umešali i istražni organi i da neće nikoga štititi ali neće ni da prihvati optužbe bez osnova. Čule su se i insinuacije da je Malešić poslužio samo kao „prelazno rešenje“ jer je namera da na mesto direktorice bude postavljena „devojka“ uticajne političke ličnosti.

Mirko Malešić je kazao da je celu aferu pokrenuo bivši direktor Doma kulture u dva mandata Ljubiša Savković kome nije poveren i treći mandat ali je, po navodima Malešića, iako je bio razrešen, potpisao neovlašteno ugovor sa preduzećem „Jonović gradnja“, te je Malešić formirao komisiju koja je utvrdila da dokumentacija nije bila potpuna, pa je zatražena nova ponuda. Najpovoljniju je dao „Emilio Šteher“ . On je na račun preduzeća zaista preneo navedenu svotu jer je bio kraj godine, pa da pare ne propadnu do početka radova. Što se tiče pretnje otkazom Zumreti Stršević Malešić je rekao da je usledila posle njenog odbijanja da uradi finansijski plan Doma kulture, a pozadina je činjenica da ova radnica nema odgovarajuću stručnu spremu, da nije diplomirani ekonomista, a da joj je bivši direktor obračunavao platu po nepripadajućem koeficijentu, što je Malešić želeo da koriguje, te da je načinjeno krivično delo, pošto je tako iz budžeta za platu izdvojeno 300.000 dinara više. Odbacio je optužbe da je na bilo koji način ugrozio „gospođicu Zumretu“, ali da je sve dokaze predao nadležnim istražnim organima.

Nastavak se čeka

Dvadeseta sednica Skupštine opštine Prijepolje biće nastavljena, termin će biti naknadno saopšten. Inače, između dva skupštinska zasedanja prošlo je skorio tri meseca, a odbornici su usvojili samo tri od 13 tačaka dnevnog reda koliko su razmatrali, pošto je bilo urgentno doneti neke odlike u skladu sa zakonskim propisima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari