Dečaku iz malog mesta u provinciji na obali istočne Malezije, kada je gledao zastrašujuće prizore na televizijskim vestima, majka je govorila da obrati pažnju na one koji priskaču u pomoć. „Uvek će biti neko ko će pomoći“, govorila je majka. Ovih dana je nekadašnji dečak, sada otpravnik poslova ambasade Malezije u Srbiji Jubazlan Jusof, sa saradnicima iz ambasade te zemlje iz Jugoistočne Azije uručio donaciju u kompjuterskoj opremi vrednoj 500.000 dinara Osnovnoj školi „Svetozar Marković“ u Sjenici.


– Veoma smo srećni i ponosni što smo imali prilike da vidimo toliko mladih ljudi zainteresovanih za učenje i sport, izjavio je otpravnik poslova Jubazlan u prisustvu rukovodstva škole, predsednika Opštine Sjenica Hazba Mujovića i predstavnika organa lokalne samouprave. Sa malezijskim diplomatama na uručivanju donacije školi sa oko 1.000 učenika, bio je i svetski prvak u pauerliftingu, srpski sportista Rade Savić.

Sredstva za donaciju su prikupljena tokom nedavnog tradicionalnog Malezijskoj dobrotvornog bazara koji ambasada te zemlje u Beogradu organizuje svakog proleća. Kako su naveli iz Ambasade Malezije, sledeća škola koja je planirana za donaciju će biti u okolini Leskovca. Malezijski dobrotvorni bazar je manifestacija kada u Ambasadi otvaraju svoja vrata za srpsku javnost radi približavanja građana dve države i njihovog okupljanja oko plemenitog cilja, pomaganja onima kojima je potrebno. Prva ovakva manifestacija je održana 2012. sa ciljem pomaganja Doma za nezbrinutu decu „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Beograda. Narednih godina pomoć je upućena porodilištima zdravstvenih centara u Aleksincu i Knjaževcu.

Govoreći na otvaranju ovogodišnjeg bazara, otpravnik poslova Jubazlan je poručio omladini u Srbiji, posebno u nerazvijenim sredinama, da obrazovanje može da promeni život. Jubazlan je izrazio uverenje da „dobro obrazovanje stvara dobre građane. Ono je pravi put za stvaranje prosperitetnog i produktivnog života koje želimo svim mladim stanovnicima Srbije“ kazao je on.

Jubazlan je jednom ranijem razgovoru izjavio da je u Maleziji obrazovanje veoma bitno i za to se odvajaju velika sredstva. „Mi šaljemo naše studente u inostranstvo, dajemo stipendije, imamo posebne fondove. Čak i ukoliko u nekim slučajevima ne dobijete stipendiju, jer je za to potrebno ostvariti odličan uspeh, postoji poseban fond iz koga možete dobiti pozajmice od Vlade i naknadno vraćati sredstva,“ naveo je Jubazlan. Malezijski diplomata je istakao i da zdrav način života može u velikoj meri da pomogne mladom čoveku da ostane na pravom putu i ostvari svoje životne ciljeve. Tim povodom je on zahvalio šampionu Saviću za izuzetno dobru saradnju tokom promocije dobrotvornog bazara i izrazio nadu da će jačati saradnja između Malezije i Srbije na polju sporta.

Rastuća ekonomija

Malezija, zemlja sa 30 miliona stanovnika je moderna i prosperitetna većinsko muslimanska država. Od nezavisnosti je Malezija bila jedna od najspešnijih ekonomskih priča u Aziji, sa godišnjim rastom ukupnog domaćeg proizvoda (GDP) od 6,5 odsto tokom gotovo pet decenija. Privredu tradicionalno pokreću prirodna bogatstva ove zemlje koja se prostire na više od 329 hiljada kvadratnih kilometara, ali se ona širi i na sektore nauke, trgovine i turizma, posebno medicinskog. Maleziju danas smatraju novoindustrijalizovanom tržišnom privredom, čija je ekonomija treća po veličini u Jugoistočnoj Aziji i 29. u svetu. Malezijski GDP za ovu godinu je procenjen na 555,9 milijardi dolara ili u proseku 18,509 dolara po osobi. Jubazlan je istakao da je malezijsko društvo izgrađeno na vrednostima verske, nacionalne i rasne tolerancije, koje nudi jednake mogućnosti svim svojim građanima.

Pomoć trkačice Nasir

Humanitarnom radu u Srbiji je je tokom nedavnih poplava bila posvećena i malezijska sportistkinja Suvajba Mohd Nasir (40), koja je odlučila da se sa članovima svog tima stavi na raspolaganje volonterskim centrima u Opštini Sremska Mitrovica. Suvajba se Srbiji zadesila tokom međunarodne trke „Svilenim putem Marka Pola u suprotnom pravcu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari