Na Odeljenju za hirurgiju prijepoljske Opšte bolnice u junu 2013. godine operisani su laparoskopijom prvi pacijenti, što je bio veliki iskorak ka savremenim operativnim metodama koje počivaju na visokosofisticiranoj tehnologiji, što je trend u svetu već skoro dve decenije. Laparoskopske operacije su minimalno invazivne za pacijente koji se nakon samo 24 sata otpuštaju kući sa odličnim prognozama za brz oporavak.


– Želimo da javnost informišemo o našem radu vezanom za laparoskopske operacije jer je naš tim od juna 2013. do danas izveo 137 ovih operacija, pre svega, žučne kese, uz nekoliko operacija slepog creva, proširenih vena i uroloških problema, istakao je načelnik Odeljenja za hirurgiju dr Zulkefil Sadović na konferenciji za novinare, kojoj su prisustvovali svi hirurzi ovog odeljenja.

Stručnu pomoć prijepoljskim hirurzima pružio je dr Miroslav Stanojević, licencirani laparoskopski hirurg iz Užica, kao i dr Aleksandar Gluhović, načelnik hirurgije sa klinike u Novom Sadu. Zahvaljujući istrajnosti u edukaciji i ličnom entuzijazmu, prijepoljski tim hirurga laparoskopske operacije izvodi samostalno od maja 2014. godine.

– Pokazalo se da smo spremni da ovu najsavremeniju metodu primenimo u našoj Bolnici i to veoma uspešno i da pacijenti ne moraju da idu u Užice ili Beograd ukoliko žele da se operišu laparoskopski. To potvrđuje veliki broj operacija koje smo izveli, bez ikakvih komplikacija i da nam dolaze i pacijenti iz okolnih opština. Ovo je zaista bio veliki iskorak za naše hirurge i možemo reći da pratimo svetski trend ali i trend u Srbiji. Naravno, sve to ne bi bilo moguće bez timskog rada, bez zalaganja kompletnog osoblja ovog odeljenja, naglašava dr Sadović i dodaje da je visokosofisticirana oprema, vredna oko 60.000 evra, nabavljena zahvaljujući finansijskim sredstvima koje je obezbedila Turska razvojna agencija (TIKA) i lokalna samouprava. Ali to je bio samo prvi korak.

– Laparoskopija se primenjuje prilikom operacija u trbušnoj duplji i nama je cilj da se proširi i na urološke i ginekološke operacije ali je za to neophodna dodatna oprema koja zahteva nova finansijska ulaganja bez koje nema rada. Za prijepoljsku Bolnicu i za Odeljenje hirurgije, koje ima osam hirurga, veoma je važno da se, uoči procesa odvajanja od Zdravstvenog centra Užice, zadrži kontinuitet koji se sastoji u stabilnom obnavljanju operacionog bloka novim instrumentima, potrošnim materijalom i ulaganjem u edukaciju hirurga kako bi osvajali nove operacione metode, kaže načelnik dr Zulkefil Sadović.

Instrumenti koji se koriste i koji su nabavljeni u okviru opreme za laparoskopiju, predviđeni su za 70 operacija, a prijepoljski hirurzi su uspeli da im produže vek na 137 operacija. Kako, to veoma slikovito opisuje hirurg dr Kemal Preljević.

– Mi nismo velika Bolnica, ali želimo da ostanemo na nivou, a za to je potrebno ulaganje, potrebna su nam donatorska sredstva. Instrumenti za laparoskopiju koštaju od 500 do 1000 evra i mi ih servisiramo za sada snalazeći se kako znamo i umemo, naglašava dr Preljević.

– Sve su operacije moguće ako imamo opremu ali su ulaganja neophodna. Naši hirurzi su bili na edukacijama o sopstvenom trošku, želeći da se usavršavaju ali želeći i da primenom najsavremenijih metoda pacijenti budu tretirani na način na koji su tretirani i u najsavremenijim klinikama. Nama je najvažnije da nas ne sputavaju, kaže dr Rajko Divac.

Opšta bolnica u Prijepolju deo je konglomerata, odnosno Zdravstvenog centra Užice i već nekoliko godina očekuje se primena zakonskih odredbi, kojima je predviđeno izdvajanje i osamostaljivanje. To potvrđuje i direktor prijepoljske Bolnice, dr Branko Gojaković, ističući da bi sve oko komplikovanog deobnog bilansa moglo biti završeno u narednih pola godine.

Šta je laparaskopija

Prvu laparoskopska operacija na psima izvedena je u Drezdenu (Nemačka) 1902. godine, dok je prvu laparoskopsku operaciju na ljudima uradio i objavio članak Hans Kristijan Jakobeus 1910. u Švedskoj, koji je konstruisao i prve laparoskopske instrumente. Dugo zatim je laparoskopska hirurgija ostala neprimetna sve do sedamdesetih godina prošlog veka kada počinju da se pojavljuju prvi stručni radovi o laparoskopskim operacijama u ginekologiji, da bi 1981. u Nemačkoj bila urađena prva laparoskopska operacija slepog creva što označava početak ere razvoja moderne laparoskopske hirurgije.

Ovom razvoju koji je naročito izrazit od početka dvehiljaditih, doprineo je razvoj video tehnologije, preciznije rečeno, razvoj kamera i video opreme koji su davali uvećanu i jasnu sliku u trbušnoj duplji koja je omogućila izvođenje najsloženijih hirurških zahvata bez otvaranja trbuha velikim rezom. Laparoskopija je minimalno invazivna procedura kojom se u trbušnu duplju ulazi sa rigidnim cevima kroz koje se može uvesti teleskop sa malom kamerom i specijalni laparoskopski hirurški instrumenti. Hirurg proceduru vidi na posebnom monitoru i to 16 puta bolje nego golim okom. Zahvaljujući laparoskopiji, rezovi su minimalni, oporavak je brz i pacijent već nakon tri dana može da se vrati svojim svakodnevnim obavezama. Nekoliko godina ova metoda ima tretman standardnih operacija i u Srbiji, što znači da su one besplatne.

Od juna 2013 – 137 operacija

Laparoskopija, kao najsavremenija metoda, počela je da se primenjuje prilikom operacija u junu 2013. godine, a hirurški tim prijepoljske Opšte bolnice obeležio je 137 operacija konferencijom za novinare. No, bez finansijske pomoći neće moći da se održava i usavršava visokosofisticirana oprema potrebna za primenu laparoskopije prilikom hirurških zahvata, naglasio je načelnik Odeljenja hirurgije dr Zulkefil Sadović

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari