Letnja zelena rezidba neizostavna je u gajenju voća. Ovoj meri poljoprivredni proizvođači neopravdano pridaju malo važnosti. Jedan od razloga je što se vreme njenog izvođenja poklapa sa drugim poljoprivrednim radovima, pa se zbog toga ova mera zapostavlja. Zelena rezidba može da ispolji i pozitivne i negativne efekte i zato je veoma važno da se poznaju vreme i način njenog izvođenja. Izvodi se u zavisnosti od vrste i namene, od druge polovine juna do kraja jula.


Kod mladih voćaka, u vreme formiranja uzgojnog obila, uklanja se ili povija da bi se kasnije zimskom rezidbom uklonili, suvišni ovogodišnji vegetativni prirast i vrši uklanjanje mladica koje su konkurenti vrhu. Na taj način se obezbeđuje bolji razvoj onih letorasta koji će narednih godina biti nosioci rodnosti voćke i pravilno obrazovati uzgojni oblik. Zelena rezidba treba da se kombinuje sa merom razvođenja letorasta. Rezidbom se uklanja suvišni, previše bujni, usmereni porastom ka unutrašnjosti krune kao i uspravni i nerodni vegetativni prirast u krošnji. Uklanjanjem suvišnih mladara smanjuje se potrošnja vode i hrane, obezbeđuje bolje prodiranje svetlosti u unutrašnjost krune i postiže bolja obojenost plodova (to ima uticaj na plasman i cenu). Ostavljeni letorasti imaju bolji priliv hranljivih materija, jer nema utrošaka hraniva za porast suvišnih i nerodnih lastaara koji bi se inače zimskom rezidbom uklonili. To ujedno stvara uslove za bolju diferencijaciju pupoljaka za rod naredne godine.

Pri izvođenju ove mere treba biti oprezan i ne izvoditi intenzivnu zelenu rezidbu, ne uklanjati previše letoraste i višegodišnje delove i izbegavati prekraćivanje, već samo prevođenje na neku bočnu granu, osim ako na letorastima postoje simptomi oboljenja, onda ih treba ukloniti ili prekratiti do ispod zdravog dela; ako se izvede previše rano, postoji mogućnost razvoja novog neželjenog vegetativnog prirasta; grane koje su po položaju i porastu nepovoljne i nepoželjne u krošnji, ostavljene zimskom rezidbom i koje su donele rod ne treba ukloniti u osnovi već prekratiti iznad pola, a narednom zimskom rezidbom ih ukloniti.

Posle sprovedene ove rezidbe, zimska rezidba na zrelo je jednostavnija, jeftinija i često samo korektovna.

Silvija Hodžić, dipl. ing poljoprivrede

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari