Akcija Udruženja Turaka u Srbiji, čije je sedište u Novom Pazaru, da se Bošnjaci izjašnjavaju kao Turci, naišla je na negativne reakcije bošnjačkih političara i organizacija u Sandžaku. Oni ocenjuju da je „namera da se uruši bošnjački identitet“, da je to „maslo srpskih nacionalista i velikosrpskih snaga, čiji je cilj da Bošnjake podele, umanje njihovu snagu, razbiju ih i onemoguće da ostvare svoja prava“ i pozvali svoje sunarodnike „da odbace ovaj asimilatorski čin i ponižavajući projekat i ostanu dosledni svom nacionalnom identitetu“, ali i da shvate da Bošnjaci „niti su Turci srpskog jezika, niti Srbi turskog zakona“.

Ambasador Turske u Srbiji Mehmet Kemal Bozaj, u izjavi za naš list, ocenio je da prijateljski odnosi između Turske i Srbije „napreduju na svim poljima i vode naše zemlje ka višem nivou saradnje“.

– U poslednje vreme se mogu čuti neki komentari vezani za etničke Turke koji žive u ovoj državi. Manjine i etničke grupe imaju svoje predstavničke institucije i imaju pravo da ih osnivaju u okvirima definisanim Ustavom Srbije i nadležnim zakonodavstvom. Političke, ekonomske i kulturne odnose između Turske i Srbije definišu državne institucije i zvaničnici, rekao je ambasador Bozaj. Turski diplomata smatra da „napori nevladinih organizacija da daju pozitivan doprinos ovim odnosima u okviru svojih ciljeva, ovlašćenja i odgovornosti i u skladu sa lokalnim zakonodavstvom su dobrodošli“.

– Sva pravna i fizička lica treba da rade u okviru svojih funkcija i ovlašćenja i da se uzdrže od davanja izjava koje se mogu pogrešno protumačiti. Davanje zvaničnih izjava i procena i određivanje perspektive odnosa između Turske i Srbije na polju politike, privrede, kulture i obrazovanja je u isključivoj nadležnosti državnih organa ove dve zemlje, naglasio je ambasador Turske u Srbiji.

Predstavnici ovog Udruženja odbacili su sve optužbe i smatraju ih „napadom na Tursku“ i objašnjavaju da je njihov krajnji cilj da u ovaj deo Srbiji privuku što više turskih investitora. Udruženje Turaka u Srbiji formirano je pre godinu dana. U svoje dosadašnje značajne aktivnosti ubrajaju pomoć velikom broju mladih iz Sandžaka da odu na studije u Tursku i inicijativu da se u osnovnim školama fakultativno izučava turski jezik. Njihova sadašnja intenzivna aktivnost je prikupljanje dovoljnog broja potpisa onih koji se izjasne kao Turci, zatim, da od države zatraže da prizna tursku nacionalnu manjinu i da se na kraju formira Turski nacionalni savet u Srbiji. Za formiranje nacionalne manjine i posebnog biračkog spiska potrebno je da 300 ljudi izjasne kao Turci.

Analitičari sa ovog područja smatraju da je reč „o političkoj igri iza koje stoji aktuelna lokalna vlast, ne bi li obezbedila neki glas više na nekim narednim izborima“. I takve komentare u Udruženju Turaka u Srbiji, odbacuju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari