Obeležavanje bošnjačkog nacionalnog praznika 20.novembra – Dana Sandžaka, tri vodeće političke opcije organizovale su posebno. Uobičajena slika u bošnjačkom političkom miljeu. Dan Sandžaka za organizatore bila je još jedna važna aktivnost. Ipak, dogodilo se nešto što je samo pre par meseci bilo nezamislivo. Na jednom mestu našli su se visoki zvaničnici tri suprostavljene političke opcije ovdašnjih Bošnjaka.


Bošnjačka kulturna zajednica (BKZ), deo sistema koji predvodi muftija sandžački Muamer Zukorlić, proslavu ovog praznika organizovala je u koncertnoj dvorani u Novom Pazaru. U prvom redu zajedno su sedeli muftija Zukorlić, gradonačelnik Novog Pazara i visoki funkcioner vladajuće Sandžačke demokratske partije (SDP) Meho Mahmutović, predsednik Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka (BDZS) Jahja Fehratović, novoimenovani sekretar Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) i funkcioner Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka Ahmedin Škrijelj i predsednica Skupštine grada i kadar Sandžačke narodne partije (SNP) Sadija Plojović. Najoptimističniji veruju da je to početak unutarbošnjačkog pomirenja i stvaranja jedinstva, koje je ozbiljno narušeno u poslednjih petnaestak godina.

Glavni govornik na svečanosti u koncertnoj dvorani bio je muftija Zukorlić, koji je u svom obraćanju istakao veliku važnost prisustva predstvanika druge dve značajne bošnjačke političke opcije. Rekao je da BNV pripada svim Bošnjacima „bez obzira ko bili većnici ili predvodnici Veća. Zato je dobro što su ovde predstavnici i članovi BNV“.

– Novi Pazar je grad svih onih koji žive ovde i onih koji su daleko raseljeni, ali vole ovaj grad i zato je u ovakvim prilikama gradonačelniku mesto ovde sa nama. Gradonačelnik je predstavnik i predvodnik grada, a to znači da ima i obavezu prema svim građanima, ali i pravo da bude poštovan od svih građana, naglasio je muftija sandžački.

Za predsednika BDZS Jahju Fehratovića pojavljivanje novopazarskog gradonačelnika i sekratara BNV na manifestaciji je „sasvim prirodna stvar kojom su oni, ali i ostali Bošnjaci hteli da pokažu htenje za ostvarivanje nacionalnog jedinstva“. U SDA Sandžaka ocenjuju da je to „korak ka budućem objedinjavanju na jednom mestu svih svečanosti za Bošnjake“. Jedino iz vladajuće SDP nije bilo komentara na zajedničko prisustvovanje obeležavanju Dana Sandžaka. Izvršni direktor nevladine organizacije Urban-in Sead Biberović smatra da je dobro što su se predstavnici političkih opcija Bošnjaka našli zajedno, ali da je rano da se priča o pomirenju.

Nova prilika za zajedničko obeležavanje nacionalnog praznika je 21. januar – Dan sećanja na žrtve Hadžeta. To je novi nacionalni praznik Bošnjaka, koji je na jednoj od poslednjih sednica ustanovilo BNV u tehničkom mandatu. Na Hadžetu su na taj dan 1945. godine streljani oni koji su optuženi za saradnju sa okupatorom za vreme Drugog svetskog rata. Među streljanima bilo je najviše Bošnjaka, ali bilo je i Srba i Rusa. Islamska zajednica (IZ) u Srbiji od 2011.godine 4.septembra organizuje manifestaciju „Pohod na Hadžet“. Minulog septembra na tom mestu zajedno su bili pripadnici i pristalice političke opcije koju predvodi muftija Zukorlić i SDA Sandžaka.

Ove godine ta manifestacija ostala je u senci pojave tridesetak ljudi u zelenim uniformama sa fesovima i beretkama na glavi. Srbijanska javnost se uzbrukala, a muftija Zukorlić je objasnio da je reč o performansu. Deo tog performansa viđen je i na bini koncertne dvorane, na Danu Sandžaka, kada je obeležena sedamdeset prva godišnjica od osnivanja Zemaljskog antifašističkog veća narodnog oslobođenja Sandžaka (ZAVNOS).

Šta je ZAVNOS

Sledeći ideje o nacionalnom i socijalnom oslobođenju ugrađene u platformi Narodnooslobodilačke borbe, ceneći učešće i antifašističku borbu naroda Sandžaka, Predsedništvo AVNOJ-a, odlučilo je da osnuje posebno antifašističko veće za Sandžak.

Na prvom zasedanju ZAVNOSA (Zemaljskog antifašističkog veća narodnog oslobođenja Sandžaka), 20. novembra 1943. u Pljevljima, izabrana su 62 većnika, svih nacionalnosti, socijalne strukture i veroispovesti, „koji su svojim držanjem i radom u narodnooslobodilačkoj borbi dokazali svoju ljubav prema narodu i slobodi, koji zaista teže interesima naše borbe, našeg naroda, bratstva Srba i Muslimana, njihove budućnosti i slobode“. Na čelu Izvršnog odbora ZAVNOS bio je Sreten Vukosavljević kao predsednik i Murat ef. Šećeragić, kao potpredsednik. Osnivanju ZAVNOS protivili su se pojedini komunisti iz vrha srpske i crnogorske Komunističke partije i ZAVNOS je ukinut 29. marta 1945. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari