Vojvoda Petar Bojović prešao je put od turskog roba i zlatarskog čobančeta do stratega i komandanta u bitkama koje su donele slavu srpskom oružju i slobodu porobljenom narodu. Sa više od 46 godina u službi pod zastavom otadžbine, Bojović je učestvovao u šest oslobodilačkih ratova od 1876. do 1918. Kako ocenjuju Tomislav Gavrić i Dragan Simović, priređivači knjige „Vojvoda Petar Bojović“, slavni zemljak bio je ne samo veliki vojskovođa, već i vojni pisac i teoretičar, kao i književnik i mislilac.

„Njegova razmišljanja o istoriji, naciji, moralu i kulturi srpskog naroda spadaju u najlepše stranice napisane u to vreme, a danas imaju svežinu uputnu za ovo vreme puno previranja, otrežnjivanja i preispitivanja“, kazao je Dragoljub Gagričić, predsednik Odbora novovaroškog udruženja potomaka ratnika, na čiju je inicijativu kraj spomenika vojvodi Bojoviću na istoimenom Trgu prošle sedmice služen pomen i položeno cveće povodom 156-godišnjice njegovog rođenja i 100-godišnjice odbrane Srbije u Velikom ratu.

U prisustvu okupljenih građana, predstavnika lokalne samouprave, na čelu sa predsednikom opštine odnosno Skupštine opštine Dimitrijem Paunovićem i Branislavom Dilparićem, kao i gostiju – članova Udruženja potomaka ratnika iz Opova i Čukarice, Gagričić je skrenuo pažnju da potomci ne odužuju dug prema najznamenitoj ličnosti novovaroškog kraja, kao ni prema 1.200 ratnika iz naše opštine u Velikom ratu. „Nemamo monografiju o vojvodi Bojoviću, u ovdašnjem Zavičajnom muzeju samo je jedna vojvodina slika i ni jedan eksponat, u Čačak je zamakla izložba „Vojvoda Petar Bojović – život i pobede“, nemamo ni jedan beleg oslobodiocima iz Prvog svetskog rata, a krajputaši zbog nemara potomaka stoje prislonjeni uz bandere. Moram da naglasim i da je naša opština neorganizovano i nespremno dočekala obeležavanje značajnog datuma. Kad podsećamo na to, jedni nas pitaju imamo li preča posla, a drugi kažu da nije ratovala opština, već država, pa neka ona obeležava“, rekao je Gagričić, uz ocenu da Udruženje „Vojvoda Petar Bojović“ ni za jotu neće odustati od svojih zahteva – da se osnuje Odbor za obeležavanje godišnjica Velikog rata ove i u naredne četiri godine, da se dostojno obeleže značajni datumi, međaši istorije, dovrši započeti muzej, kao i da ustanove kulture ponesu glavni teret u organizaciji obeležavanja jubileja.

Odavanje počasti započelo je, inače, pomenom koji su služili sveštenici SPC, nakon čega su usledile besede i polaganje venaca od strane organizatora skupa i Opštinske uprave.

Za Dan opštine obeležavanje jubileja

– Nisam očekivao da će se podsećanje na lik i delo slavnog vojvode pretvoriti u kritiku vlasti i njene organizovanosti povodom obeležavanja jubileja. Nije korektno da se svi propusti u poslednjih čak sto godina kače na vrat sadašnjoj vlasti. Posebno imajući u vidu činjenicu da su propuštena vremena sa više para, jačom privredom i brojnijim stanovništvom da se na dostojan način odužimo precima. Nemojte nam uzimati za zlo što smo prinuđeni da radimo po prioritetima, a to je u uslovima krize borba za egzistenciju naših živih građana. Fokusirani smo na razvoj opštine, posebno turizma jer tu vidimo šansu, ali to ne znači da ne razmišljamo kako da se odužimo slavnim precima. Planirali smo da povodom 1. novembra Dana opštine upriličimo program kojim ćemo na primeren način obeležiti sedam decenija od smrti slavnog vojvode i 100. godišnjicu Velikog rata, poručio je predsednik Dimitrije Paunović, uz izvinjenje učesnicima skupa što pred spomenikom vojvodi ne govori o njemu već o sebi i vlasti, tvrdeći da je to učinio jer je bio isprovociran govorom Gagričića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari