U prošli petak, 20. marta započeta i u ponedeljak, utorak i juče u nastavcima održavana treća sednica novog saziva Skupštine opštine Prijepolje, protiče u znaku žestokih i potpuno polarizovanih političkih razmimoilaženja između vladajuće većine SDP, SNS i koalicije DS, SPS, G 17 Plus, SPO i opozicije koju čine DPS, SDA, SRS, DSS-NS i LDP. Gotovo da nema ni jednog pitanja na kojem se pogledi, ocene i mišljenja stranaka iz ova dva politička tabora mogu približiti, izuzev kada se radi o čisto formalnoj ili proceduralnoj problematici.

Za prva tri celodnevna radna dana lokalni parlament u Prijepolju na ovoj sednici uspeo je samo da usvoji dnevni red i utvrdi predlog nacrta novog Statuta opštine. Ostaju da se razmotre još pitanja o izuzetno teškom stanju u privredi opštine, problemima u saobraćaju, budžetskim prihodima i potrošnji u januaru i februaru, kao i o utrošenim sredstvima za sprovođenje lokalnih izbora u Prijepolju, 9.novembra prošle godine. Za neke od ovih tema odbornici opozicionih stranaka, na prethodnim, takođe višednevnim raspravama, a i kroz zvanično podnet zahtev sa potrebnim broj odborničkih potpisa predsedniku SO Ćamilu Hadžaliću, tražili su vanrednu sednicu.

Dosadašnja skupštinska rasprava o predlogu nacrta novog Statuta opštine Prijepolje, a i o drugim pitanjima koja su opozicioni odbornici pokretali u javljanjima po osnovu Poslovnika i replika nagovestila je još brojniji dolazak „vrućih“ skupštinskih tema. Tako je sada bilo i sa raspravom o bosanskom jeziku kada je Milan Gačević, odbornik koalicije Složno – DSS-NS pitao svog kolegu Veska Zindovića iz SNS da javno pred građanima kaže „da li kao šef odborničke grupe Nikolićevih naprednjaka prihvata da u Prijepolju u službenu upotrebu pored srpskog jezika i ćiriličnog pisma bude i bosanski jezik i latinično pismo“. Ili sa konstatacijom Vukosava Tomaševića, odbornika stranke Vojislava Koštunice, koji je, tražeći zvaničnu informaciju o razrešenju šefa Poreske uprave u Prijepolju Gojka Vukašinovića, rekao da je to urađeno isključivo zato što je on Srbin i što je na to mesto, nakon ugovorenih trampi između SDP, SNS, DS i SPS na nivou stranačkih centrala, morao da dođe čovek po nacionalnosti Bošnjak, kao i da će se sličan scenario odigrati i u drugim državnim i javnim preduzećima u kojima su rukovodioci srpske nacionalnosti.

I pitanje utrošenih para za izbore već privlači veliku pažnju odbornika mada rasprava o njemu još nije ni počela. Ponovljeni novembarski lokalni izbori u Prijepolju poreske obveznike koštali su sedam i po miliona dinara. Naknada za rad članova stalnog i proširenog sastava biračkih odbora na 78 biračkih mesta u opštini iznosila je četiri miliona 467 hiljada dinara. Za 14 članova stalnog i 18 proširenog sastava Opštinske izborne komisije ukupna naknada za rad tokom izbornih aktivnosti iznosila je 1.900.000 dinara, a računi po osnovu troškova goriva, reprezentacije i štampanja potrebnog izbornog materijala 723.000 dinara. Pojedinačna naknada za članove Opštinske izborne komisije u stalnom sastavu iznosila je po 110.000 dinara, a za predsednika komisije 170.000 dinara.

Za dnevnice i TV prenos potrošili skoro 2,8 miliona

Za samo prve dve sednice prijepoljski odbornici, kako ih je informisao predsednik opštine Dragoljub Zindović, po osnovu naknada za dnevnice iz budžetske kase potrošili su 1.647.000 dinara, a za direktne prenose zasedanja na lokalnoj TV stanici Enigma još 1.150.000 dinara od ukupno 3.000.000 dinara koliko je za celu ovu godinu planirano para za oblast informisanja. Za sada nema nikakvih naznaka, a ni dogovora između odborničkih klubova, da će se nešto menjati u metodu rada SO u pogledu efikasnosti rasprava i dužine trajanja sednica. Vladajućoj većini veoma se žuri da treću sednicu što pre završi i uputi predlog Statuta opštine na javnu raspravu i da ga na narednom zasedanju skupština usvoji, jer je krajnji zakonski rok za njegovo donošenje 90 dana po okončanju lokalnih izbora. U slučaju Prijepolja taj rok se veže za 16. april, što stvara priličnu nervozu kod aktuelnih vlasti, zbog neizvesnosti da li sve potrebne aktivnosti, koje opozicija budno prati i nadgleda, mogu da se okončaju za nešto manje od dvadesetak dana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari