Predsednik SDA Sandžaka i doskorašnji ministar u Vladi Srbije, dan nakon raspisivanja izbora za nacionalne savete nacionalnih manjina, saopštio je da će biti nosilac Bošnjačke liste za novi saziv Nacionalnog veća Bošnjaka (Bošnjačko nacionalno veće – BNV)

– Odlučio sam lično da formiram Bošnjačku listu i biću njen nosilac. Na listi će moći da budu oni koji imaju jasan stav o Bošnjacima, Sandžaku i EU, o teroru policije, tužilaštva i pravosuđa nad Bošnjacima, o delotvornom učešću Bošnjaka u javnom životu i da Bošnjaci imaju prava na ustavna načela kao svi ostali, rekao je Ugljanin, na konferenciji za novinare i dodao da će oni koji se nađu na Bošnjačkoj listi „morati da dokažu da su za njih svi Bošnjaci isti i da ne prihvataju nikakve podele“.

Lista će imati 35 kandidata i on je uveren u njenu pobedu. Posle izbora obećao je da će „sa čestitim ljudima Srbije zajedno raditi na otklanjanju prepreka koje koče Srbiju na evropskom putu“. Po njegovim rečima, predizborna kampanja će biti pošteđena lepljenja plakata i postavljanja bilborda. Odvijaće se na seminarima i predavanjima, „platićemo vrhunske stručnjake da drže predavanja u svim gradovima Sandžaka šta treba da učinimo“.

Dosta dugo je Ugljanin obrazlagao razloge svoje kandidature, ocenjujući da su ovi izbori posebno značajni za bošnjački narod, koji je posle raspada velike Jugoslavije ostao bez rešenog statusa i bošnjačko pitanje je i dalje nerešeno. Bilo je upečatljivo da doskorašnji srbijanski ministar u službu predizborne kampanje vraća staru retoriku.

– Bošnjaci su prepušteni sami sebi, i milosti i nemilosti svih režima koji su Bošnjake podelili na one povlašćene koji gaze svoj narod i sve ostale koji su žrtva tih narcisoidnih i plaćenih Bošnjaka. Izbori su važni jer ćemo imati jasan stav jesu li Bošnjaci narod ili manjina i čija manjina u ovoj državi. Šta je sa rezultatima o autonomija Sandžaka, a građani su se izjasnili za autonomiju, istakao je Ugljanin i dodao da je „velikodušni srpski narod talac svojih narcisoidnih političara i vlada koji više mrze Bošnjake nego što vole svoj narod“.

Poručio je da se novi saziv Nacionalnog saveta Bošnjaka neće baviti samo „službenom upotrebom jezika i pisma, obrazovanjem, informisanjem i kulturom, već svim pitanjima dok se bošnjačko pitanje potpuno ne reši.“ I u orbitu je ponovo vratio priču o autonomiji Sandžaka.

– Hvala na pažnji, vidimo se u autonomiji, ovim rečima je Ugljanin završio svoje obraćanje novinarima. Odgovarajući na novinarsko pitanje, rekao je da je njegov stav „od osnivanja stranke autonomija Sandžaka. Moj statut traži autonomiju. To je nešto normalno i to će biti“. Ponovio je da su se o tome izjasnili građani Sandžaka na referendumu od 25. do 27. oktobra 1991. godine i utvrdio da su „97 odsto Bošnjaka žrtve torture“.

Ugljanin je saopštio da je počeo razgovore sa kandidatima za većnike i naglasio da sasvim sigurno „ni blizu liste“ ne mogu da budu oni „koji šaraju očima kada se radi o autonomiji Sandžaka, kada se prave da nisu čuli neke važne stvari o zločinima nad Bošnjacima“.

Odmah nakon svog nekadašnjeg predsednika novinare je okupio aktuelni predsednik BNV u tehničkom mandatu Esad Džudžo. On je rekao da očekuje da će sve liste koje budu učestvovale na izborima „obezbediti adekvatnu reprezentativnost“.

– Očekujem da neće biti ni pobednika ni poraženih i da će dosadašnji rezultati doprineti stvaranju bošnjačkog nacionalnog konsenzusa, naglasio je Džudžo i dodao da su nezadovoljni što na javnom servisu nije obezbeđena ravnopravna zastupljenost u predizbornoj kampanji i sufinansiranje lista. Po njegovim rečima od Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave dobili su usmeno obećanje da će rebalansom budžeta biti obezbeđeno sufinansiranje.

Kako je Džudžo naglasio novi saziv BNV sačekaće završen program za period 2014-2020, strategije i akcioni planovi o službenoj upotrebi jezika i pisma, implementaciji nastave na bosanskom jeziku, informisanju i zaštiti i unapređenju bošnjačkog kulturnog nasleđa.

Predsednik BNV u tehničkom mandatu ponovo je pozvao svoje sunarodnike da iskoriste zakonsko pravo da provere i upišu se u poseban birački spisak, u koji je do privremenog zaključenja upisano 96.835 Bošnjaka u Srbiji. Novinari su ga pitali da li će se naći na listi kandidata za većnika, a on je odgovorio da „ima još vremena“ i „otom, potom“.

Dve konferencije za novinare održane su jedna za drugom. Nekoliko sati posle toga informativna služba BNV izdala je saopštenje za javnost, koje je unelo zabunu, ali i najavilo trenutna razmimoilaženja. U saopštenju je prepričana konferencija za novinare i na samom kraju stoji da je Džudžo rekao da će „o eventualnom učešću Bošnjačke liste na predstojećim izborima biti doneta odluka nakon dodatnih konsultacija sa mnogim istaknutim ličnostima i institucijama iz političkog i javnog života u Sandžaku, BiH i Turskoj“.

Potpisnica ovog teksta je zatražila objašnjenje od predsednika BNV u tehničkom mandatu i SMS porukom dobila odgovor da je to „terminološka zbrka, verovatno je mislio na svoju listu“.

Sulejman Ugljanin je osnovao Muslimansko nacionalno veće Sandžaka 1991. godine, koje je kasnije preimenovano u BNV i na njegovom čelu bio je dve decenije. Na mestu predsednika zamenio ga je Džudžo, koji je prethodno obavljao dužnost predsednika Izvršnog odbora.

Izbori za nacionalne savete nacionalnih manjina zakazani su za 26. oktobar ove godine. Ugljanin je, za sada, jedini saopštio svoju kandidaturu za novi saziv BNV. Od novih izbora se očekuje da ukine jedan od bošnjačkih duplikata. Posle izbora pre četiri godine bošnjačka zajednica jedina je u Srbiji imala dva nacionalna saveta – u tehničkom mandatu i nepriznato, koje je formirala lista BKZ koja je tada osvojila najviše glasova i koju je predvodio muftija Zukorlić. BKZ je najavila da neće učestvovati na predstojećim izborima.

Udovički: Bošnjaci da prevaziđu razlike

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički raspisala je za 26. oktobar izbore za članove Nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Srbiji. Na izborima će biti izabran 21 nacionalni savet manjina, a uslove za neposredne izbore zadovoljava 17 nacionalnih manjina, dok će elektorskim izborima biti izabrani saveti četiri nacionalne manjine: poljske, makedonske, crnogorske i hrvatske, rekla je Udovički novinarima u Vladi Srbije. Ukupno tri manjine neće izaći na izbore – turska, ruska i Goranci, koji ne žele da budu smatrani nacionalnom manjinom. Ministarka je izrazila nadu da će bošnjačka zajednica prevazići međusobne razlike.

Izbori za BNV bez partija

U izjavi za Al Džaziru Esad Džudžo je istakao da ne bi bilo dobro da političke partije učestvuju na izborima za BNV, kao ni Islamska zajednica: „Moje iskustvo govori i zato sam rekao da ne bi bilo dobro da stranke političke učestvuju direktno na izborima. Islamska zajednica pogotovu. Jer smo mi u posljednje četiri-pet godine uspijeli da potpuno depolitizujemo BNV“.

U Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu 75.354 upisanih

Novi Pazar – Odeljenja za opštu upravu u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu saopštila su da se, minule subote do ponoći, u poseban birački spisak upisalo ukupno 75.354 pripadnika nacionalnih manjina koji imaju pravo glasa na predstojećim izborima za nacionalne savete. Najviše upisanih, u sve tri opštine, ima Bošnjaka – 75.227. Po broju upisanih prednjači Novi Pazar. Načelnica Gradskog odeljenja za opštu upravu Zora Mijaljević kaže da je ukupno upisano 46.814 birača.

– Bošnjaka je kod nas upisano 46.694, Roma 113, 5 je Hrvata i po jedan Rusin i Slovenac – naglasila je načelnica novopazarskog Odeljenja za opštu upravu. U odnosu na prvi rok, 19. avgust, za privremeno zaključenje posebnog biračkog spiska, broj upisanih u Novom Pazaru ne razlikuje se mnogo.

U opštini Sjenica, za glasanje na izborima za nacionalne savete, upisalo se 11.402 – 11.395 Bošnjaka i sedam Roma. U tutinskoj opštini u poseban birački spisak upisali su se samo Bošnjaci – 17.138. Od broja upisanih birača zavisi da li će izbori biti direktni ili će se većnici novih saziva birati na elektorskim skupštinama. Za organizovanje direktnih izbora potrebno je da se u poseban birački spisak upiše 40 odsto od ukupnog broja pripadnika nacionalne manjine koji su se tako izjasnili na popisu stanovništva pre tri godine.

REAKCIJE: SDP neće na izbore za BNV

Beograd – Sandžačka demokratska partija (SDP) i Socijaldemokratska partija Srbije (SDPS), koje je osnovao Rasim Ljajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija u Vladi Srbije, ne slažu se sa ocenama lidera SDA Sulejmana Ugljanina koje je izrekao pri objavljivanju učešća na izborima za BNV. Ministar Ljajić Ugljaninove ideje i najave ocenjuje kao čistu utopiju.

– Pošto je osam godina bio na vlasti u Novom Pazaru, dvadeset godina u Tutinu, a u Sjenici petnaestak, građani su imali prilike da vide rezultate Sulejmana Ugljanina. „Osim pustoši i kriminala, iza njega nije ostalo ništa. Ugljanin se vraća nacionalizmu da bi mobilisao biračko telo. To je politički čin, koji neće proizvesti nikakvo dejstvo,“ kaže predsednik SDPS.

Potpredsednik SDPS i poslanik u Skupštini Srbije Meho Omerović smatra da je izjava Sulejmana Ugljanina o teroru nad Bošnjacima marketinški trik pred izbore za nacionalne savete manjina.

– Ugljanin nijednom rečju nije pominjao ugroženost Bošnjaka šest godina dok je sedeo u Vladi Srbije. Odnos u Sandžaku i narodu kome pripada on sagledava isključivo iz ličnog ili interesa stranke koju vodi. Oni i BNV doživljavaju kao stranačku prćiju sa kojom mogu da rade šta hoće, istakao je Omerović.

On je uveren da će Bošnjaci na izborima zakazanim za 26. oktobar prepoznati „već nekoliko puta viđene trikove i obmane“ Sulejmana Ugljanina koji se, kako je istakao, predstavlja kao spasitelj Bošnjaka. „Naravno da problemi postoje i da ih treba rešavati, ali ovo je čist marketinški potez i želja da se pošto-poto bude u medijima“, ocenio je Omerović.

SDP neće učestvovati na izborima za BNV, niti će podržati neku listu, najavio je gradonačelnik Novog Pazara Meho Mahumtović za Al Džaziru. Mahmutović, inače kadar SDP kritikuje rad BNV u tehničkom mandatu, koji predvodi Esad Džudžo. „Oni su privatno davali licencu nastavnicima – ko može da predaje bosanski jezik. Treba da ima univerzitet, da su to obrazovani ljudi, koji zaista daju pravo nastavnicima i učiteljima, a ne vi uđete i – evo vam licenca. Koji su to kriterijumi, koja su to pravila?“, pita Meho Mahmutović iz SDP-a.

Pre Ugljaninove objave da će predvoditi Bošnjačku listu, spekulisalo se da će u trci za novi saziv BNV učestvovati dve liste – jedna koju će, „kao nestranačko udruženje građana“, formirati aktuelni saziv BNV u tehničkom mandatu koji predvodi Džudžo i druga „Naša lista“ koju će da kandiduje nevladina organizacija Akademska inicijativa „Forum 10“. Ko će se zaista pojaviti i kandidovati na izborima, videćemo narednih dana. S. B.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari