Izložba čačanskog narodnog muzeja „Vojvoda Petar Bojović – život i pobede“, upriličena u galerijskom prostoru Doma kulture u Novoj Varoši, jedan je događaja koji će ostaviti snažan pečat u ovogodišnjem kulturnom mozaiku grada na padinama Zlatara.


– Prve predmete iz zaostavštine vojvode Bojovića narodni muzej u Čačku dobio je 1984 godine. Porodica Bojović, pored novovaroškog, pripada i tradiciji moravičkog kraja – vojvoda je osnovnu školu završio u Ivanjici, njegova porodica se tokom Prvog svetskog rata sklanjala u Čačak, a varoš kraj Morave bilo je i mesto gde je slavni vojvoda boravio u gostima kod drugog slavnog vojvode Stepe Stepanovića – kazao je na svečanosti otvaranja izložbe njen autor, kustos Radivoje Bojović. Naglašavajući da je već na početku vojne službe Petar Bojović bio izuzetna pojava u oficirskom koru (od četvorice vojvoda samo je on završio Vojnu akademiju kao prvi u rangu među oficirima svoje klase) autor izložbe je rekao i da je čuveni vojskovođa rodom iz zlatarskog kraja iza sebe ostavio dve i po hiljade strana objavljenog teksta i srpsku vojnu literaturu posebno zadužio prevodima dela stranih vojnih pisaca.

– Na vrletni put časti i slave Petar Bojović krenuo je ispod zlatarskog neba i neprolaznu slavu stekao u ratovima Srbije za oslobođenje i ujedinjenje od 1876. do 1918. Najvišim vojničkim odličjem – Zlatnom medaljom za hrabrost, odlikovan je i kao poručnik i kao general. Posebne zasluge imao je bitkama na Kumanovu, Bitolju i Bregalnici, a zatim na Ceru, a istakao se i uspesima na Solunskom frontu i energičnom gonjenju Bugara i Nemaca u jesen 1918. godine – podsetio je posetioce izložbe kustos Radivoje Bojović, govoreći i o pojedinostima iz života i bogate biografije slavnog vojskovođe.

Uniforme iz zaostavštine vojvode Bojovića spadaju u jedinstvene i najdragocenije primerke službenog odela srpske vojske, jer sem njegovog vojvodskog mundira, crnog vojvodskog dvorednog mundira sa šapkom, crne bluze i šinjela, ne postoje drugi sačuvani primerci. Zajedno sa njima pronađen je i obiman slikovni i dokumentarni materijal koji i čini sadržaj ove nesvakidašnje izložbe.

– Delovi odeće vojvode Bojovića čuvani su sa velikom ljubavlju, a kako ih je čačanski Muzej, dobio, još uvek čuvamo kao tajnu – jedino je što je na izložbi otkrio njen autor. Nezvanično se, pak, saznaje, da se posle smrti slavnog vojskovođe 1945. u Beogradu i gašenja njegove loze, zaostavština razvlačila, te su neki vredni primerci „zalutali“ i u okolinu Niša.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari