Crnoj Gori do kraja mjeseca biće na raspolaganju 50 miliona evra za saniranje četiri crne ekološke tačke, rekla je državna sekretarka za životnu sredinu Daliborka Pejović, navodeći da je država na dobrom putu da problem opasnog otpada riješi na kvalitetan način. Od četiri crne ekološke tačke dvije su na teritoriji opštine Pljevlja.


– Tehnički pregovori sa Svjetskom bankom su završeni i očekujemo da nam 50 miliona evra, koliko je predviđeno za saniranje četiri ekološke crne tačke, budu na raspolaganju ovih dana, u izjavi za medije rekla je Daliborka Pejović, državna sekretarka za zaštitu životne sredine. Nakon toga slijedi raspisivanje međunarodnog tendera za izbor kompanije koja će sanirati deponiju Maljevac u Pljevljima, jalovište Gradac, Brodogradilište u Bijeloj i u zavisnosti od dogovora prostor Kombinata aluminijuma.

– Izvjesno je da ćemo biti rijetka država u regionu koja će za relativno kratko vrijeme uspješno riješiti problem upravljanja opasnim otpadom i uspostaviti adekvatne tehnološke mehanizme koji će eliminisati mogućnost njegovog stvaranja, dodala je Pejovićka. Ona je navela da je važno znati da Evropa ne traži slijepo poštovanje i implementaciju evropskih standarda, „već kvalitetno prilagođavanje i stvaranje koncepta u realnim okvirima koje Crna Gora ima kao relativno mala država“.

U vezi deponije pepela i šljake od Termoelektrane na Maljevcu, pljevaljski ekolozi upozoravaju da problem zagađenosti nije isključivo vezan za sagorijevanje uglja u kotlu Termoelektrane, već deponija šljake i pepela koja se stalno povećava. Procjene su da se trenutno na Maljevcu nalazi oko 11 miliona kubnih metara pepela i šljake. Prema podacima koji je radio Institut za matematiku i fiziku Univerziteta u Podgorici još 1988. godine utvrđeno je da sa ugljem u Termoelektrani Pljevlja sagori 3,1 tona uranijuma i 3,5 tona radioaktivnog torijuma.

Jalovište u Gradcu se nalazi u neposrednoj blizini rudarskog naselja, i korišteno je skoro pet decenija, od otvaranja Rudnika olova i cinka. Jalovište visine 16 metara zahvata površinu od 15 hektara, na desnoj obali Ćehotine, a na njemu je deponovano više od tri miliona tona toksičnog materijala. Materijal sa deponije se u vrijeme obilnih kiša sliva u rijeku Ćehotinu. Jedno vrijeme materijal je nekontrolisano odvožen sa jalovišta i korišten u građevinske svrhe. Iako mještani rudarskog naselja Gradac kod Pljevalja već godinama upozoravaju nadležne u Opštini i republici na probleme koje im stvara flotacijsko jalovište nekadašnjeg rudnika olova i cinka „Šuplja stijena“, ono i dalje predstavlja veliku mrlju na ekološkoj karti Crne Gore.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari