Polako bi trebalo da se navikavamo i poslednju rundu svakog velikog takmičenja u bacanju kugle preimenujemo u ,,serija Asmira Kolašinca“. U poslednjem izlasku na bacalište poslednjeg zvaničnog takmičenja u ovoj godini – Internacionalnog mitinga u Prijepolju kolos iz Sjenice peti put u 2015. godini prebacio je magičnu kotu 21, ovoga puta kugla se zabola na 21,01 cm. Tako je na više nego impresivan način završena još jedna briljantna sezona zvanično sedmog bacača planete. Dobar početak još bolji završetak, tako bi u najkraćem mogla da se opiše ova više nego uspešna sportska godina u karijeri 31 – godišnjeg Sjeničanina.


– Dobro se sećam, prvi hitac u 2015. godini zaustavio se na daljini 20,44. Bilo je to 13. januara. Od tada do danas dogodio se čitav niz fenomenalnih, dobrih i jako malo onih bacanja koja ne zavređuju pažnju, tako ukratko Kolašinac vidi tek završenu sezonu. Od 2010. godine Asmir Kolašinac nije propustio nijedno finale najvećih evropskih i svetskih takmičenja. Biti u tako dugom periodu među osam i 12 najboljih bacača sprave teške sedam kg i 257 grama nije ništa drugo do podvig. Fakat je da koncentraciju i formu u tako dugom vremenskom intervalu mogu zadržati samo vrhunske ličnosti i atlete. Kolašinac je šampion Evrope u dvorani u Geteborgu 2013. godine, vicešampion na istom takmičenju u Pragu ove godine i bronzani sa prvenstva kontinenta na otvorenom u Helsinkiju 2012. godine, kao i učesnik u borbama za medalje na tri svetska šampionata i Olimpijskim igrama u Londonu. Kakva sportska biografija, dostojna najvećih sportista današnjice.

– Plasmanski je svakako najbolji rezultat onaj ostvaren u Geteborgu. Helsinki je najbitnija medalja u mojoj karijeri i najveći uspeh, uostalom to je i prva medalja na otvorenom za nekog bacača sa Balkana. Bila je to prekretnica kojom sam na psihičkom planu probio barijeru i shvatio da mogu da dođem do medalja i na najvećim takmičenjima, a verovatno će vas iznenaditi da mi je najdraže srebro osvojeno u Pragu. To je zato što se malo ko nadao da ću u najjačoj konkurenciji hicem u poslednjoj seriji doći do medalje. Što se tiče Olimpijskih igara u Londonu, daljine i sedmog mesta to je u tom trenutku bilo nešto što se može nazvati idealnim, međutim ove godine u Pekingu bio sam mnogo spreman, viđen kao jedan od favorita za medalju. Ono što tamo nije valjalo je hrana. Otišao sam dosta ranije zbog aklimatizacije, a dogodilo se da ništa nisam mogao da jedem, jer je hrana bila katastrofalna, pa sam za jedanaest dana izgubio celih šest kilograma. Sve to je imalo uticaja na psihičku pripremu, na motiv i na kraju se odrazilo i na rezultat, jer sam ponavljam bio spreman za mnogo više od sedmog mesta i daljine 20,71, iako je i to, svestan sam, vrlo respektabilan uspeh. Ono što je dobro je pouka koju sam doneo iz Kine. Sada je sigurno da ću neke stvari u radu korigovati, tu pre svega mislim na situacione treninge, dakle trudiću se da bacam predviđajući šta bi sve moglo da me dočeka na velikim takmičenjima i kako bi eventualno mogla da se odvijaju, sumira sjajne rezultate iz prošlosti i najavljuje šta će se događati u bliskoj budućnosti Kolašinac.

Sledeća godina biće jedna od najzahtevniji za najbolje svetske atletičare. U razmaku od samo dva meseca očekuju ih dva velika takmičenja, Evropsko prvenstvo u Amsterdamu ( 6. jul – 11. jul ) i Olimpijske igre u Rio de Žaneiru ( 5. avgust – 21. avgust ). „Formu ću tempirati za Amsterdam, jer u Holandiji ću možda imati priliku i da pobedim. Obzirom na vremensku bliskost ovih takmičenja mislim da neće biti nikakav problem da održim formu do Rija, u kojem je cilj ući u sam svetski vrh“, predviđa Asmir.

Najbolji bacači kugle današnjice služe se dvema tehnikama, kliznom i rotacionom. Od finalista nedavno završenog šampionata sveta u Pekingu samo drugoplasirani Štorl i šestoplasirani Majevski bacaju klizno. Svi ostali, među njima i Kolašinac koriste rotacionu tehniku. Zanimalo nas je koliko daleko leti kugla koju izbacuje Asmir tehnikom koja mu nije svojstvena, dakle kliznom. ,,Ni na treningu se ne služim linearnom tehnikom. Iz mesta bacam 18,00 metara. To je neki parametar koji garantuje da bi sebi nesvojstvenom tehnikom dobacio 19 ili 19,50 metara, a složićete se da je to daleko manje nego što bacam iz rotacije. Ja sam dosta niži rastom od ostalih bacača i moram da bacam rotacionom tehnikom. Ona je tako koncipirana da mnogo zavisi od podloge na bacalištu. To je ono što meni često smeta. Problem je što ne postoji standardizovani krug, dakle istovetan na svim takmičenjima. Kada bi se tačno znalo, koliko je potrebno peska i cementa za njegovo oblikovanje i koliko se vremenski takav krug suši sve bi bilo drugačije. U Pekingu su bacalište i krug za mene bili neodgovarajući, neki su se snašli, neki kao ja nisu. Kada se sve poklopi onda možete očekivati rezultate poput onih u Helsinkiju, Geteborgu ili Pragu“, kaže Kolašinac.

Do marta za bacače kugle nema velikih takmičenja. Interesovalo nas je šta radi u tom periodu naš najbolji atletičar. ,,Oktobar provodim isključivo u odmoru i oporavljanju od eventualnih povreda. Već od novembra kreću opsežne pripreme za sledeću sezonu“, kratko će Kolašinac.

Najbolje od Asmira

Od 2010. godine do danas Asmir Kolašinac bio je učesnik svih najvećih svetskih takmičenja. Prvak je Evrope u dvorani iz Geteborga 2013. godine ( 20,62) i drugi na dvoranskom šampionatu u Pragu ove godine (20,90). Na Evropskim prvenstvima na otvorenom domet karijere ostvario je u Helsinkiju 2012. osvajanjem bronzane medalje (20,36), u Barseloni 2010 (19,77) bio je šesti, dok je u Cirihu pre dve godine zauzeo peto mesto (20,55). Na poslednja tri svetska šampionata na otvorenom sva tri puta našao se u finalu. U Daeguu 2011. bio je deseti (19,84), u Moskvi 2013. godine (19,96) ponovio je plasman iz Južne Koreje, da bi ove godine u Pekingu u konačnom raspletu zauzeo sjajno sedmo mesto (20,71). Na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine domogao se izvanrednog sedmog mesta (20,71). Ove godine, 27. juna, na stadionu Partizana postavio je lični rekord sa svetski vrednih 21,58, što je samo 19 centimetara kraće od apsolutnog rekorda Srbije, koji od 1998. godine sa 21,77 drži Dragan Perić. Na tom takmičenju Kolašinac je prvi put u karijeri prebacio 21 metar ( dotadašnji lični rekord iz maja ove godine postignut u Slovenskoj Bistrici iznosio je 20,90 ). Osim 21,58 istog dana ubeležio je i daljine 21,06, 21,15 i 21,24. Dva puta se ove godine ogledao u Dijamantskoj ligi, u Rimu je zauzeo 8. mesto (19,98), a u Briselu 6. (20,35). Pobedio je na mitinzima u češkom gradu Ostrava ( 20,51) i već pomenutoj Slovenskoj Bistrici, u Varšavi je bio drugi (20,30), Zagrebu četvrti (20,73) i Berlinu peti (20,19). Bio je najbolji na Ekipnom prvenstvu Evrope – Druga liga (20,75) i na šampionatu Srbije na otvorenom u Sremskoj Mitrovici (20,48). Jedini pomalo neočekivan plasman je drugo mesto na šampionatu Balkana na otvorenom u Piteštiju (20,64), pošto je od njega bolji bio Rumun Andrej Gag.

Ginter ispred svih

Rezultati Asmira Kolašinca svrstali su ga među najbolje svetske bacače kugle svih vremena. Hipotetički smo mu predstavila sledeću situaciju. U toku je finale Olimpijskih igara u koje su se za poslednje tri serije plasirali najbolji u ovoj disciplini u poslednjih četrdeset godina, Rendi Barns, Džon Godina, Džoe Kovač – SAD, Udo Bajer, Ulf Timerman i David Štorl – Nemačka, Verner Ginter – Švajcarska i Asmir Kolašinac.

– To su najbolji bacači kugle svih vremena. Drago mi je što sam makar i na ovaj način u toj vanserijskoj grupi. Imam još dovoljno prostora da napredujem. Mislim da mogu da dostignem i daljinu od 22 metra. Ova generacija koja je sada na sceni dobro zna koliki sam borac, da se nikad ne predajem i da najbolje hice bacam u poslednjim serijama. Ovakav skup vedeta garantovao bi vrhunsko takmičenje. Možemo samo da pretpostavljamo kako bi to izgledalo, mada mišljenja sam da bi pobedu odneo Verner Ginter, To je fizički najspremniji bacač u istoriji ove discipline, kaže Kolašinac.

Novi Pazar pre Partizana

Pokušali smo od Asmira Kolašinca da saznamo da li voli fudbal i ako voli, obzirom da je on atletičar beogradskog Partizana, kome je naklonjeniji Partizanu, Novom Pazaru ili nekom trećem klubu, dobili smo vrlo zanimljiv odgovor: ,,S obzirom da mi Partizan duguje dosta novca, svakako Novom Pazaru“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari