Bez igrača sa strane ni u jednom ekipnom sportu Novi Pazar ne danas, nego ni u narednih deset i više godina ne može igrati važnije uloge u elitnim, pa i nekim nižim ligama Srbije. Ne samo Novi Pazar, već ni ekipe iz gradova sa mnogo dužom i bogatijom sportskom tradicijom. To je stvarnost na koju se valja navikavati. Onda kada su za novopazarske ekipe igrala isključivo deca sa lokala ti timovi su imali dušu, ono što im je nedostajalo su vrhunski rezultati. Još su nam u svežem sećanju vremena kada su varošice i sela Srbije imala tim u nekoj od elitnih liga, dok je Novi Pazar ničim izazvan sam sebe častio pogrešnom formulacijom „grad sporta“.

 Danom kada je dobio status Grada (kraj 2007. godine) javila se i potreba za rastom u oblasti sporta. Uz sve uvažavanje Mrčajevaca, Guče, Čajetine ili Lajkovca, dueli sa klubovima iz tih sredina više nisu bili nikakav mamac ni za sportiste, ni za gledaoce. Bilo je to i vreme svojevrsnog paradoksa, gledalac je posećivao, verovatno zato što za bolje nije znao i utakmice sa takvim rivalima.

Danas Novi Pazar ima pet klubova u elitnim ligama Srbije i dva nova paradoksa. Šta je sa publikom? Još je ima više nego u mnogim gradovima Srbije, ali ni približno onoliko koliko se smatralo da će ih biti na utakmicama elitnih liga. Po sredi je? Zasićenost gledalaca vrhunskim domaćim sportom, njegov slab kvalitet, nedostatak domaćih igrača ili nešto treće? Biće da tu ima od svega ovoga po malo i da godinama dežurni krivac – prazni novčanici građana, za ovakvu situaciju nije krivac. Jedino za utakmice FK Novi Pazar valja izdvojiti novac za ulaznicu, za sve ostale mečeve potrebna je samo dobra volja ( besplatan ulaz ili kada su derbiji odbojkaške lige vena iznosi simboličnih 100 dinara ).

I poslednja protivurečnost je da su utakmice nižih liga postale gledanije od superligaških. A da klubovima nedostaju vrhunski igrači Novopazarci, to tek nije tačno. Ima ih u svakom klubu, u nekom više, u nekom manje. Da ne pričamo na suvo, uporedimo kratkom analizom činjenica ne tako davnu 2010. godinu i tekuću 2015. Šta se to dogodilo za ovih pet godina pa je Novi Pazar od N-I-J-E-D-N-O-G elitnog ligaša došao do lepe brojke PET? Više novca u sportu, bolja infrastruktura, kvalitetniji rad, suva politika ili je sve plod slučajnosti… to procenite sami.

Fudbalski klub Novi Pazar je 2010. godine u Prvoj ligi ( drugi rang takmičenja u zemlji ) sa timom sastavljenim uglavnom od domaćih igrača pojačan nekolicinom neafirmisanih dođoša stigao tek do devetog mesta. Danas je Novi Pazar stabilan superligaš kojem ne nedostaju „pazarska deca“ ( Vusljanin i Trtovac su u prvom timu, a nadomak njega i Rušević, Zilkić, Pajović i Selimović ). Uz Pavlovića, Radivojevića, Zečevića i ostale to je tim koji ne bi trebalo da ima problema da ostane u eliti, a to je valjda i cilj svih ciljeva?

Odbojkaški klub za one kojima je memorija u defektu te 2010. godine kao drugoligaš ( treći stepen takmičenja u zemlji ) zauzeo je drugo mesto iza Crnokose. Pet godina kasnije ovaj klub igra treće po kvalitetu evropsko takmičenje – Kup izazivača i slovi za jednog od glavnih kandidata uz Crvenu zvezdu, Vojvodinu i Partizan za osvajanje titule šampiona države. Od 15 licenciranih igrača osmorica su „stranci“ ( R. Stevanović, N. Stevanović, Radović, Novoselac, Kapur, Delić, Bulatović i Brzaković ). Prva zvezda tima je Novopazarac Hamza Zatrić, uz njega u prvoj postavi je još jedan domaći igrač – Marko Božović, ostali, a oni su Zoranić, Zuković, Daca, Hasan Zatrić i Prušević dobijaju priliku uvek kada za njihovim uslugama postoji potreba. Neki igraju više, neki manje. Razumljivo, obzirom na konkurenciju i ciljeve koje klub ima.

Kao tek osnovan Klub malog fudbala Novi Pazar se 2010. godine uključio u drugoligaško takmičenje. Danas je stabilan član elitne futsal lige Srbije. Duša tima su Novopazarci Elvedin Redžović, Elvir Bihorac, Mirza Hot,Sanel Stupljanin, Enes Delić, Mersid Radetinac… Sa Nišlijama Milanom Tošićem i Nenadom Rančićem i Milanom Mutavdžićem iz Raške to je tim koji svi rivali respektuju.

Omladinski sastav FK Novi Pazar je 2010. godine prvi put u svojoj istoriji izborio elitnu ligu Srbije u kojoj se zadržao samo te sezone. Ove godine veže drugo uzastopno leto u najjačem društvu s realnim izgledima da se u njemu i održi, pod uslovom da je to interes FK Novi Pazar, jer se sve češće iz nezvaničnih izvora može čuti da ova sekcija nije ni malo jeftina investicija za superligaša. Ideja da FK Novi Pazar postane regionalni centar kojem će gravitirati najbolji mladi fudbaleri iz regiona i šire prilično je stara, i ako takav cilj još uvek postoji, a nema razloga da ne postoji, onda je sjajna stvar što su prvotimci omladinskog tima Dino Skenderović iz Tutina, Ifet Đakovac iz Sjenice, Pribojac Stefan Đonović i Čačanin Nikola Grbović. Tim pre što su igrači oko kojih se vrti glavna priča Novopazarci Ensar Bajramlić, Semin Hadžibulić, Ervin Alijagić, Pavle Nićiforović, Hamza Hazirović, Mehmed Avdić, Hamza Džanafendić…

Kadetski tim FK Novi Pazar pre pet godina nije bio ni blizu odabranog društva. Sada je deo elite kroz koju je solidno vode domaće uzdanice Enes Dolovac, Adis Pramenković, Mirza Delimeđac, Samed Smajović… Kvalitet potreban ovom rangu takmičenja dodaju Dajlan Baždarević iz Sjenice, Nemanja Andrijanić, Vukašin Terzić i Nikola Radović iz Raške, kao i Hranislav Minić, Mirko Sekulić i Dejan Trajković iz Leposavića.

Pored pet elitnih ligaša i preostale tri kluba koja nose ime grada svojim sastavima nagoveštavaju da imaju ambicije da se što pre domognu visokog društva. Rukometaši su pre pet godina nastupali u Prvoj ligi – Zapad ( tamo se i danas nalaze – ako računamo i međudržavnu SEHA ligu to je četvrti rukometni rang ). Pre pola decenije u ovoj ligi zauzeli su neslavno 11. mesto, posle osam kola u ovom šampionatu nalaze se tik uz vodeći tim Priboja. Uz domaće igrače Almira Hamidovića ( Sjeničanin koji dugo godina živi u Novom Pazaru ), Demira Crnovršanina i ostale poseban pečat igri daju dvojica Pribojaca, Beamin Barjaktarević i Aleksandar Babić.

Košarkaški klub Novi Pazar je 2010. godine zauzeo dvanaesto, poslednje mesto koje ne vodi u niži rang, u Prvoj regionalnoj ligi Srbije ( računajući i ABA ligu četvrti rang takmičenja ). Posle šest odigranih kola u istoj ligi Pazarci zajedno sa još četiri ekipe drže lidersku poziciju. Krasi ih ono što nema nijedan drugi novopazarski klub, od 12 igrača u rosteru, 10 je rođeno u Novom Pazaru, plus fenomenalni ideolog igre Beograđanin Filip Samojlović i novajlija iz čajetinskog Zlatibora Kosta Đorđević. To je i glavni razlog zbog kog je nedavno u derbiju protiv Crnokose Pendik bio ispunjen gledaocima kao nikad ove godine.

Ženski košarkaški klub Novi Pazar 2010. godine je prestao da postoji. Posle pet godine ove sezone se uključio u drugoligašku konkurenciju sa aspiracijama da se već na kraju prvenstva nađe u Prvoj ligi. U skladu sa ciljem pored deset mladih i vrlo talentovanih Novopazarki, među kojima se izdvajaju Abdulahi, Korać, Mehović i Smailbegović, angažovane su Beograđanka Nikolina Nikolić, Milana Kerkez iz Plandišta i na dvojnu registraciju Vasovićeva iz Kragujevca.

Za sport 71 milion

Oni koji sport ne vole reći će „Mnogo nas košta ova zabava“. I košta, s tim što bi pobrojani rezultati mogli da umire one koji smatraju da se iz gradskog budžeta za sport izdvaja previše novca. Njima u prilog ide i ovogodišnje istraživanje BIRN-a (Balkanska istraživačka mreža ) koji je u sklopu projekta „Sportska torba bez dna – istraživanje budžetske potrošnje u sportu“ pokušala da dođe do kriterijuma po kojima se novac deli sportskim klubovima u Srbiji. Kako u ovoj oblasti mnogo toga nije jasno normalne su sumnje i nagađanja građana koji se s pravom interesuju ko se i šta se sve plaća njihovim novcem. Zanimljivo je da su ovo istraživanje potpuno ignorisala tri grada u Srbiji – Jagodina, Šabac i Novi Pazar. Rezultati do kojih se došlo pokazali su da za sport najviše izdvajaju Beograd (1,8 milijardi dinara), Kragujevac (900 miliona dinara) i Niš (832 miliona dinara). Iako podaci iz Novog Pazara nisu dostavljeni po informaciji iz gradskog budžeta Novog Pazara za sport je u periodu 2012 – 2014. godina utrošeno 255 miliona dinara. Prošle godine Grad Novi Pazar dostavio je Sportskom savezu 71 milion dinara za finansiranje sporta.

Najviše „stranaca“ u fudbalu

U ovih osam ekipa koje nose ime grada Novog Pazara ukupno igra 143 igrača. Od ovog broja 104 je rođeno u Pazaru, 39 dolazi iz drugih sredina. Najviše igrača van Novog Pazara broje fudbalski (11)) i odbojkaški klub (osam).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari