Grad Niš je u ovogodišnjem budžetu, koji iznosi 7,5 milijardi dinara, za obrazovanje je predvideo oko 560 miliona dinara. To je visok procenat, negde na nivou grada Beograda, ali ipak podmiruje samo polovinu svih potreba osnovnih i srednjih škola u gradu. Zato smo prinuđeni da balansiramo između potreba i mogućnosti – kaže član Gradskog veća Miodrag Radović, koji brine o obrazovnim projektima u Nišu.

On precizira da je u budžetu za 2009. opredeljeno 350 miliona dinara za osnovno, a 185 miliona dinara za srednje obrazovanje. Kaže da grad vodi računa i o najboljima, tako da je predviđeno oko 27 miliona dinara za talentovane srednjoškolce i studente, od kojih 23 miliona za njihovo stipendiranje, a više od četiri miliona za troškove putovanja na takmičenja ili usavršavanja. U Nišu, inače, ima 56 osnovnih i srednjih škola i oko 110 objekata u kojima su one smeštene ili ih koriste.

Naš sagovornik kaže da je od ovih sredstava više od 105 miliona dinara predviđeno za izgradnju, rekonstrukciju i adaptaciju osnovnih škola, a 20 miliona za njihovo opremanje računarima i nameštajem.

– Za kompletnu izgradnju i adaptaciju osnovnih škola potrebno je oko 350 miliona dinara, dakle trostruko više od sredstava predviđenih budžetom. S onim što imamo u budžetu snalazimo se tako što ne insistiramo na (novo)gradnji, većadaptacijama i rekonstrukcijama postojećeg – kaže Radović.

On dodaje da je za izgradnju i rekonstrukciju srednjih škola opredeljeno 50 miliona dinara, a za nabavku računara i nameštaja oko 15 miliona. Prema njegovim rečima, za adaptaciju i rekonstrukciju srednjoškolskih objekata potrebno je dvostruko više, oko 100 miliona dinara. I to se rešava tako što se škole obnavljaju fazno, deo po deo, u skladu sa novcem kojim grad raspolaže.

– Sa gradskom Upravom za obrazovanje i sport upravo radimo na programima kapitalnih ulaganja. Pokrenuli smo projekte izgradnje osnovnih škola u gradskoj opštini Pantelej i naselju Branko Bjegović, odnosno izradu projektne dokumentacije, što je veoma značajan deo posla. Posle toga će uslediti izgradnja tih škola u više faza. Planiramo i dogradnju sprata na gimnaziji „Svetozar Marković“, a postoji ideja da to uradimo zajedno sa Ministarstvom prosvete. Planiramo i izgradnju srednje škole u opštini Pantelej – kaže Radović.

Prema njegovim rečima, škole u Nišu nemaju većih problema sa fiskulturnim salama. Ipak, gradu će biti potrebna finansijska pomoćMinistarstva prosvete za izgradnju jedne fiskulturne sale, kako bi se rasteretile one u osnovnim školama „Duško Radović“ ili „Mika Antić“.

– To i nisu obične sale, većsportske hale, pošto imaju po 1.000 mesta, zbog čega i jesu preopterećene. A trebalo bi imati u vidu da je za izgradnju jedne fiskulturne sale potrebno pola miliona evra – ukazuje Radović.

Osnovne i srednje škole u Nišu, čini se, imaju najmanje problema sa informacionom tehnologijama. Još 2003. godine grad je nabavio oko 500 računara za školske potrebe, tako da se oni sada samo „zanavljaju“, što sredstvima iz budžeta, što novcem od donacija.

– U budžetu je predviđeno manje sredstava za ovu namenu, ali ne iz nekih drugih razloga, većzbog toga što najveći broj naših škola, zaista, raspolaže potrebnim računarima – kaže Radović.

Nova škola u naselju Brzi Brod

– Upravo smo završili izgradnju osnovne škole u naselju Brzi Brod. Još 2003. od Republike smo dobili 90 miliona dinara za dve osnovne i dve srednje škole, među kojima je i ova. Ali, onda je došlo do promene vlasti, pa je stigao mali deo novca, a škola je završena sredstvima iz NIP-a. Ova škola je, inače, istureno odeljenje Osnovne škole „Ivan Goran Kovačić“ iz Niške Banje. Ali, iz Brzog Broda nedavno je stigla inicijativa da istureno odeljenje postane matična škola i da nosi ime ubijenog premijera Zorana Đinđića. Takav predlog će se naći na Gradskom veću – kaže Miodrag Radović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari