Četiri godine sam čekao poziv Tužilaštva za ratne zločine da dam izjavu i svedočim u postupcima protiv pripadnika 37. odreda Posebne jedinice policije, tokom oružanih sukoba na Kosovu. Međutim, tužilac Dragoljub Stanković je stalno odlagao saslušanje, govoreći da nije sad trenutak, da ćemo to učiniti u narednim danima, i tako u nedogled.

Međutim, taj dan nisam nikada ni dočekao, a istovremeno sam bio izložen najgoroj mogućoj torturi i pritiscima da odustanem od te namere od strane Jedinice za zaštitu svedoka, čiju sam navodnu zaštitu uživao – priča za Danas donedavni zaštićeni svedok Slobodan Stojanović, bivši pripadnik PJP, tokom oružanih sukoba na Kosovu, i penzionisani načelnik policijske uprave Leskovac i policijske stanice Crna Trava.

Naš sagovornik navodi da mu je u novembru 2005. godine saopšteno da će zajedno sa direktorkom Fonda za humitarno pravo Natašom Kandić raditi u interesu države i otkrivanju ratnih zločina koje su pripadnici PJP i SAJ počinili na Kosovu.

– Radio sam kao koordinator ispred Tužilaštva i Fonda i moj zadatak je bio da prikupljam svedoke i njihove izjave kako bi ratni zločini bili procesuirani. Međutim, tužilac koji je trebalo da podigne optužnice na osnovu dokaza i izjava svedoka koje sam prikupljao je, sada je to više nego jasno, igrao dvostruku ulogu. On je radio sa nama, ali i sa optuženima za ratni zločin. Čak je pripremao Dragana Milenkovića zvanog Šišarka, pripadnika 37. Odreda PJP, da svedoči u korist Sretena Lukića, policijskog generala kojeg je Haški tribunal osudio na 22 godina zatvora zbog ratnih zločina na Kosovu. Ja sam upravo protiv Šišarke čekao da svedočim, na osnovu dokaza koje sam imao, i imam i dan danas, za učešće u ratnim zločinima na Kosovu – tvrdi Slobodan Stojanović.

Naš sagovornik priča da je od 2005. do 2009. čekao da ga Stanković pozove da preda dokaze i izvede svedoke u slučajevima protiv Radoslava Mitrovića, Nenada Stojkovića, komandira četvrte čete 37. Odreda PJP, Zorana Markovića zvanog Cecko, Zorana Nikolića zvanog Honda i Dragana Milenkovića zvanog Šišarka, pripadnika 37. Odreda PJP, zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Kako se ništa nije dogodilo za te četiri godine, a u međuvremenu je oslobođen i Radoslav Mitrović u slučaju Suva Reka, naš sagovornik ističe da se, uprkos odbijanju Dragoljuba Stankovića da uzme izjave od svedoka, ipak podiže optužnica, zahvaljujući Fondu za humanitarno pravo.

Kako je Danas već pisao, na zahtev Tužilaštva za ratne zločine, MUP Srbije je 12. marta 2009. godine uhapsio četvoricu pripadnika policije, protiv kojih je Fond za humitarno pravo podneo krivičnu prijavu. Sutradan, 13. marta 2009. godine Tužilaštvo je podnelo istražnom sudiji Veća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu zahtev za sprovođenje istrage protiv Radoslava Mitrovića, Nenada Stojkovića, Zorana Markovića, Zorana Nikolića i Dragana Milenkovića zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Već 14. marta 2009. godine istražni sudija je doneo rešenje za sprovođenje istrage protiv spomenute petorice pripadnika MUP Srbije, i nakon saslušanja, četvorici je određen jednomesečni pritvor. Osumnjičeni Mitrović je već bio u pritvoru zbog toga što mu se sudilo za ratne zločine protiv albanskih civila, u predmetu Suva Reka.

Stotinak pripadnika policije i članova porodica uhapšenih protestovalo je 14. marta 2009. godine popodne ispred zgrade Policijske uprave Leskovac, a ministar policije, Ivica Dačić ih je podržao. Zahtevali su da se uhapšeni policajci brane sa slobode i da MUP obelodani imena policajaca koji su dali izjave FHP. Tako je i bilo, imena zaštićenih svedoka iscurela su u javnost. To je dovelo u još veću opasnost zaštićene svedoke.

Nakon puštanja na slobodu Radoslava Mitrovića i još četvorice pripadnika nekadašnjeg 37. Odreda PJP, u junu 2009. FHP je iz više izvora primio informaciju da je tužilac Dragoljub Stanković ‘sredio’ da se okrivljenima ukine pritvor. Izvršna direktorka FHP je o tome usmeno obavestila tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića i Bruna Vekarića, u to vreme portparola Tužilaštva za ratne zločine. U prisustvu tužioca Vukčeviča, Vekarić je rekao da je on čuo u Ministarstvu pravde „da je neko primio novac i da je o tome obavestio tužioca Vukčevića“.

– U martu 2009. godine se digla velika prašina. Dali smo iskaz u Tužilaštvu i nismo još ni stigli kući u Leskovac, a svi su već znali da smo to učinili. Naša imena su obelodanili Dragoljub Stanković i glavni tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević. Mi smo im dali toliko dokumentacije, dokaznog materijala, ali to je Stanković sve spalio ili uklonio. Mi smo žigosani kao izdajice srpskog naroda. Nakon toga, u julu 2009. ulazim u program zaštite svedoka, i tada počinje užas koji je meni i mojoj porodici priredila Jedinica za zaštitu svedoka. Starešina te jedinice mi je rekao da mi život ugrožen, jer policija hoće da me ubije. Mene, aktivnog starešinu, štite, dakle, od policajaca, i to policajci. Nastupilo je maltretiranje i šikaniranje. Vodili su nas po stanovima sa bubašvabama, gladovali smo, nisu nam davali nikakav novac, a seksualno su mi uznemiravali ženu, koja je od mene mlađa 15 godina. Oslovljavali su je sa: ljubavi, srce, dušo, lepotice… Pretili su mi svakodnevno da povučem izjavu i odustanem od namere svedočenja – ističe naš sagovornik.

Tokom rata 1998. Slobodan Stojanović je bio pripadnik PJP. „Kad sam video te grozote, kako ubijaju i muče, pobegao sam glavom bez obzira. Nisam dao zakletvu ni da budem ubica, ni kriminalac, već da takve hapsim“, priča donedavni zaštićeni svedok.

– Izložen sam linču u sredini u kojoj živim. Ja sam izdajnik. Nemam izlaza ni za sebe ni za svoju porodicu – zaključuje naš sagovornik.

Komentar tužioca Vukčevića

U prethodnom broju Vikend izdanja Danasa pisali smo o torturi kojoj je izložen još jedan donedavno zaštićeni svedok, Bojan Zlatković iz Vlasotinca, bivši pripadnik Posebnih jedinica policije na Kosovu, SAJ Državne bezbednosti. On je, takođe, govorio za naš list o nasilju Jedinice za zaštitu svedoka i odbijanju Tužilaštva za ratni zločin da mu uzme izjavu u vezi sa zločinima koje su počinili pripadnici Odreda 37 tokom oružanih sukoba na Kosovu.

„Stanje u Jedinici za zaštitu svedoka jeste zabrinjavajuće, ali Tužilaštvo, na čijem sam čelu, samo je, tako da kažem, korisnik usluga Jedinice“, odgovorio je na te optužbe Vladimir Vukčević, tužilac za ratne zločine, ne komentarišući ponašanje samog Tužilaštva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari