Karcinom bubrega se kod 50 odsto pacijenata otkrije sasvim slučajno, dok od toga 30 odsto već ima metastaze na drugim organima. Godinu dana od dijagnostikovanja bolesti kod 20 odsto pacijenata su već razvijene metastaze, istakao je prof. dr Zoran Džamić, direktor Klinike za urologiju Kliničkog centra Srbije.


Najčešći faktori odgovorni za nastanak kancera bubrega su genetska predispozicija, pušenje, alkohol i gojaznost. Preventivni, periodični, ultrazvučni pregledi, posebno kod ljudi koji u porodici imaju ovu bolest, mogli bi da doprinesu ranom otkrivanju, a početak lečenja u ranoj fazi značajno bi povećao šanse za izlečenje.

Doktor Zoran Džamić ističe da su uvođenjem prve linije ciljane terapije u Srbiji postignuti značajni rezultati u poboljšanju preživljavanja pacijenata sa metastatskom bolešću, uz adekvatan kvalitet života.

– U Srbiji je pacijentima na raspolaganju prva linija terapije na koju oboleli reaguju određeni period. Nakon toga, dolazi do zasićenosti organizma, tumor postaje otporan na lečenje i bolest počinje ponovo da se širi. Zbog značajnog produženja života pacijenata i vrlo dobrog kvaliteta života, potrebno je obezbediti drugu liniju terapije – rekao je Džamić.

Prema podacima „Batuta“ iz 2011. godine, svake godine se registruje više od 500 novih slučajeva, i to najčešće među muškarcima u zrelom dobu. Pretpostavlja se da je taj broj za oko 15 odsto veći, jer je karcinom bubrega najčešće bez simptoma.

Simptomi

Karcinom bubrega predstavlja oko tri odsto svih malignih tumora kod odraslih. Prosečna starost obolelih od tumora bubrega u svetu je oko 65 godina. Najčešći simptomi su bol u slabinama, pojava krvi u mokraći i opipljiva masa u trbuhu. Od opštih simptoma najčešće se javljaju gubitak telesne težine, umor, povišena telesna temperatura, iscrpljenost, anemija i dr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari