Tokom letnjih meseci, kada su temperature iznad prosečnih vrednosti, za bolje podnošenje vrućine i bez posledica po zdravlje, preporučljivo je da se građani pridržavaju nekoliko saveta.


Stalno rashlađujte svoj dom

Idealna sobna temperatura je ispod 32oC tokom dana, odnosno ispod 24oC tokom noći, a ovoga se treba pridržavati ako u kući imate decu mlađu od dve godine, hronične bolesnike i starije osobe. Ako nemate klimu, tokom noći ostavite otvorene prozore kako biste rashladili dom. U najtoplijem delu dana spustite roletne, isključite veštačko osvetljenje i uređaje koji vam nisu potrebni. Ventilatori mogu delimično da rashlade prostoriju, ali pri temperaturi iznad 35oC ne mogu da spreče opasnost od pojave poremećaja zdravlja izazvanih toplotom.

Ne izlažite se toploti

Pređite u najhladniju prostoriju i izbegavajte boravak napolju u toku najtoplijeg dela dana, od 10 do 17 časova. Boravite u hladu i ne ostavljajte decu i životinje u parkiranim vozilima.

Rashlađujte telo i hidrirajte svoj organizam

Tuširajte se u rashlađenoj vodi, a možete da koristite i hladne obloge, peškire, sunđere, kupke za stopala… Nosite laganu odeću od prirodnih materijala, svetlih boja, a za izlazak napolje ponesite šešir i naočare za sunce. Što češće unosite vodu, a smanjite unos kafe i alkoholnih pića u organizam. Hranu sa visokim sadržajem proteina izbegavajte, a preporučuje se unos manjih a češćih obroka.

Pomozite drugima

Redovno proveravajte kako su vam članovi porodice, prijatelji i susedi koji žive sami, jer bi njima mogla da zatreba pomoć tokom vrelih dana. Lekove držite na temperaturi ispod 25oC ili u frižideru, a ako patite od nekog hroničnog oboljenja ili istovremeno uzimate više različitih lekova, zatražite medicinski savet.

Saveti za prvu pomoć

Ako osećate vrtoglavicu, slabost, uznemirenost, intenzivnu žeđ ili imate glavobolju, što pre pređite u ohlađen prostor i izmerite telesnu temperaturu, a zatim popijte nekoliko gutljaja vode ili voćnog soka sobne temperature. Ako vam se jave bolni grčevi u mišićima, sklonite se u hlad i počnite postepeno da unosite tečnost, najbolje vodu. Ako toplotni grčevi potraju duže od jednog sata, treba da potražite lekarsku pomoć. Ako primetite kod nekog od članova vaše porodice ili ljudi kojima pomažete toplu, suvu kožu i buncanje, pojavu grčeva i/ili nesvesticu, odnosno gubitak svesti, nakon što pozovete hitnu pomoć, pokušajte osobu da rashladite hladnim oblogama, dajte joj tečnost i oslobodite je viška odeće.

(Sa sajta Instituta za javno zdravlje Srbije)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari