Na dečijem odeljenju Instituta za ortopedske i hirurške bolesti „Banjica“ godišnje boravi oko 800 dece uzrasta od nekoliko meseci do 18 godina. U 42 postelje svakodnevno leži isto toliko najmlađih, koji u zavisnosti od dijagnoze u proseku u bolnici provedu 17 dana.


– Na dečijem odeljenju leže i mladi koji su operisani od težih preloma i oboljenja, pa njihov oporavak zahteva višemesečno mirovanje. Susrećemo se sa povredama butne kosti, nadlaktice i podlaktice, kao i sa urođenim anomalijama u vidu deformisanih ruku i nogu – kaže za Danas prim. dr Vesna Jovanović, ortopedska hirurginja i traumatologinja Instituta za ortopedske i hirurške bolesti „Banjica“.

Prema njenim rečima, u toj zdravstvenoj ustanovi rade se i mnogo složeniji i opsežniji hirurški zahvati.

– Nekoliko decenija primenjuje se Ilizarova metoda (distrakciona osteogeneza), kojom je moguće nadoknaditi skraćenje ekstremiteta do jedne trećine dužine kod dece sa kraćom nogom ili rukom. Zahvat je komplikovan, ali rezultati su više nego uspešni, čime su pre svega zadovoljni i srećni najmlađi. Takođe, postoji i skrining kuka, kojim se rano otkriva i leči razvojni poremećaj. Postoje i vrlo složene i opsežne operacije karlice – objašnjava Jovanovićeva i dodaje da se izbegava operisanje beba do godinu dana života, zbog složenosti anesteziološkog lečenja.

Kada je reč o malignim oboljenjima, nisu pošteđeni stariji, ali ta pošast ne zaobilazi ni najmlađe, kojih je sve više i oni sve češće posećuju Institut za ortopedske i hirurške bolesti.

– U poslednje vreme možemo da kažemo da imamo epidemiju pojave tumora, koja je verovatno posledica bombi sa osiromašenim uranijumom. Na pregled češće dolaze deca sa malignim oboljenjima ekstremiteta koji žive na jugu Srbije – navodi Jovanovićeva i ističe da se jedino odeljenje za tumore mekog i koštanog tkiva u zemlji upravo nalazi na „Banjici“.

I pored mogućih loših trenutaka, doktorka naglašava da su najčešći oni lepi koji su vezani za zadovoljstvo i neizmernu sreću dece posle završenog lečenja.

– Neki mališani na našem odeljenju prvi put kreću u školu, dok se neki spremaju i za upis u srednju školu. Deca se druže međusobno i pomažu jedni druge. Pacijenti posle završenog lečenja iz bolnice idu zadovoljni, a to je nešto najlepše u dečijoj ortopediji. Takođe, na odeljenju borave i majke pratilje sa decom uzrasta do tri godine, kao i one sa decom sa posebnim potrebama – kaže Jovanovićeva.

Lider u regionu

Institut za ortopedske i hirurške bolesti „Banjica“ lider je u ovom delu Evrope po ortopediji. Formiran je 1957. godine, kada je počeo sa lečenjem mladih, obolelih od koštano-zglobne tuberkuloze i dečije paralize. Danas se u toj zdravstvenoj ustanovi hirurški zbrinjavaju i leče povrede koštano-zglobnog sistema svih patologija i uzrasta.

Računari na dar

Telenor fondacija poklonila je 12 laptop računara dečijem odeljenju i omogućila besplatan pristup internetu u okviru akcije „Budi u toku“. Školarci će imati pristup obrazovanju i mogućnost unapređivanja znanja kao i vršnjaci. Najmlađi će imati i pristup programu „Superškola“, virtuelnoj učionici u kojoj se nalazi više od 650 lekcija iz srpskog jezika, matematike, fizike i hemije, koje će im pomoći da nadoknade propušteno gradivo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari