Prema procenama Evropske uprave za bezbednost hrane (EFSA), broj intolerantnih na laktozu u svetu dostiže čak 70 odsto. Mnogi nažalost ne umeju da prepoznaju simptome, pa smetnje koje osete nakon mlečnog obroka – mučninu, nadutost, bolove, dijareju, pripisuju lošem varenju ili tragaju za nečim mnogo ozbiljnijim.


Intolerancija na laktozu je skup tegoba koje su posledica smanjene sposobnosti organa za varenje da prerade laktozu tj. mlečni šećer. U tankom crevu ne postoji enzim laktaza ili ćelije digestivnog trakta ne proizvode dovoljne količine ovog enzima.

Mlečni šećer stoga nerazgrađeno prolazi u debelo crevo gde hrani bakterije koje stvaraju gasove. Zato se javlja nadimanje uz bolove i grčeve. Deo laktoze koji ne ishrani bakterije povlači za sobom vodu koja dovodi do dijareje. Stvaranje enzima laktaze, inače, najveće je od rođenja do treće ili pete godine života.

Kod osoba koje ne mogu da razgrade mlečni šećer u tankom crevu prvi simptomi se javljaju već 15 minuta ili jedan sat nakon uzimanja namirnica sa laktozom. Stomak se nadima, javljaju se bolovi u donjem delu stomaka, grčevi, dolazi do težeg varenja hrane, mučnine i dijareje. Za decu intolerantnu na laktozu karakteristično je da slabije napreduju, imaju brojne stolice, a obično i snižen nivo šećera u krvi, posebno odojčad i mala deca. Sa eliminacijom mlečnog šećera ili uzimanjem mlečnih proizvoda bez laktoze stanje se veoma brzo normalizuje.

Postoje tri oblika intolerancije na laktozu: urođena intolerancija – javlja se odmah po rođenju i posledica je nedostatka enzima laktaze u tankom crevu, stečena intolerancija – javlja se u adolescenciji i odraslom dobu kada ćelije digestivnog trakta ne stvaraju dovoljne količine enzima laktaze i sekundarna intolerancija – posledica je prolaznog nedostatka laktaze nastalog zbog oštećenja sluzokože tankog creva i redukcije njene funkcionalne površine. Sreće se kod onih koji imaju ili su imali infekcije organa za varenje izazvane bakterijama i virusima, kod prolaznog nepodnošenja belančevina, celijačne bolesti i kod hroničnog zapaljenja creva.

Da biste ublažili simptome netolerancije na laktozu, pri kupovini namirnica obavezno obratite pažnju na sastav, smanjite unos mlečnih proizvoda, uključujući i sladoled, a ono što je najjednostavnije, kupujte proizvode bez laktoze, kojih danas ima sve više na tržištu.

Testovi

Da ne podnosite laktozu možete utvrditi uz pomoć testova pod nadzorom lekara, a koji se rade odmah posle mlečnog obroka. Oni mere količinu vodonika u izdahu ili nivo glukoze u krvi, a kod beba i male dece se meri pH stolice. U našoj zemlji testiranje se radi na Institutu za majku i dete. Najnovija i najpouzdanija tehnika je PCR test /određivanje genotipa/ jer je gen za laktazu identifikovan, ali on nije rutinski prisutan u kliničkoj praksi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari