Prema zvaničnim podacima Instituta „Batut“ za 2012, oko 4.470 osoba je novoobolelo od karcinoma dojke, dok je iste godine bitku za život izgubilo 1.600 ljudi. Najveća stopa obolevanja zabeležena je kod žena između 50 i 64 godina starosti.

– Po broju obolelih osoba ženskog pola Srbija se nalazi negde na sredini u odnosu na druge zemlje, ali po broju smrtnih slučajeva, naša država je na drugom mestu u Evropi. Kao razlog za veliki ljudski gubitak navodi se kasno otkrivanje raka, kada je lečenje, izlečenje i prognoza daleko lošija u odnosu na druge države. Oko 20 odsto obolelih osoba je mlađe od 50 godina i to su žene koje su još uvek radno sposobne – ističe Ljiljana Lazić, koordinatorka za rano otkrivanje raka dojke u Institutu za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“.

Prema njenim rečima, najbitnija je rana prevencija i pravovremeno otkrivanje, jer se pravi uzrok raka dojke još uvek ne zna.

– Faktori rizika koji mogu da utiču na pojavu raka su nasledne predispozicije, rana prva i kasna poslednja menstruacija, nerađanje dece ili porođaj posle 30. godine, nedojenje, hormonska terapija, stres, gojaznost, nedovoljna fizička aktivnost, nepravilna ishrana, i mnogi drugi. Na neke od ovih faktora rizika možemo da utičemo, kao što su ishrana, vežbanje, pušenje i alkoholizam, ali i to nije garancija – objašnjava Lazićeva.

Ona ističe da je samopregled dojki neophodno obavljati jednom mesečno nakon 20. godine života.

– Preventivni pregled kod izabranog ginekologa jednom godišnje je poželjan i ako postoje bilo kakve indikacije, doktor će savetovati da se urade dodatni dijagnostički pregledi. Kod mlađih osoba preporučuje se ultrazvuk dojke, koji je bezbolan i može da se obavlja nekoliko puta. U zavisnosti od promene strukture dojke, nakon 40. godine trebalo bi odraditi mamografiju kako bi se videla trenutna situacija. Ukoliko se kasnije jave bilo kakve indikacije, neophodno je ponavljati mamografiju, ali ukoliko je pregled uredan, savetuje se da svaka žena od 50 do 69 godina starosti mamografiju smatra kao obavezan pregled na svake dve godine – ističe Lazićeva.

Prema utvrđenoj Uredbi organizovani skrining počeo je krajem 2012. godine i nastavljen je tokom 2013. i 2014, kada je u deset opština završen prvi ciklus pregleda. U međuvremenu u program je uključeno još 19 opština, tako da trenutno u Srbiji u 29 opština rade stacionirani mamografi, dok u 17 funkcioniše jedan mobilni, jer drugi nije u funkciji.

– Zaključno sa 31. decembrom 2014. urađeno je 78.000 skrining mamografija kod žena od 50 do 69 godina koje nisu imale nikakve simptome. Više od 4.000 nalaza je bilo pozitivno i takve žene su pozvane na dodatnu dijagnostiku. Prema poslednjim podacima, otkriveno je 290 karcinoma kod žena koje nisu imale nikakvih smetnji – navodi Lazićeva.

Odstranjivanje dojke stresan momenat

Ako se hirurgija kao oblik lečenja dojke smatra kao primarna, onda znači da je bolest uzela maha. Mala intervencija nije teška, ali izgubiti dojku predstavlja stresan momenat, ističe hirurg-onkolog dr Ivan Marković i apeluje na žene da ukoliko dobiju poziv od doktora obavezno odu na mamografski pregled.

Beograd u rozem

Nacionalni dan borbe protiv raka dojke biće obeležen u petak, 20. marta, kada će roze bojom biti osvetljene pojedine javne zgrade i objekti u Beogradu, kao što su Spomenik knezu Mihailu, Trg Slavija, Palata Albanije, kupola Doma Narodne skupštine, Pobednik na Kalemegdanu, Avalski toranj i Most na Adi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari