Izmene Zakona o lekovima, za čiju izradu je formirana radna grupa koju čine predstavnici Ministarstva zdravlja, Agencije za lekove, prizvođači lekova, veledrogerije i ostali, trebalo bi da budu usvojene do kraja ove godine, najavljuju predstavnici Udruženja proizvođača inovativnih lekova, Inovija. Naime, izmene ovog zakona su neophodne zbog procesa pregovaranja sa Evropskom unijom koji počinje skriningom u decembru, tj. upoređivanjem lokalnog zakonodavstva sa propisima EU.

Prema rečima dr Bojana Trkulje, direktora udruženja Inovia, uređivanjem ovog zakona i tržište lekova će postati privlačnije za proizvođače koji trenutno nisu prisutni čime se povećava konkurentnost na tržištu, a samim tim i cene će biti niže.

„Sadašnje zakonodavstvo je restriktivno u nekim oblastima, konkretno, bespotrebna je administrativna odluka o maksimalnoj ceni za lekove koji idu u slobodnu prodaju. Takođe, dešava se da se u praksi često ne poštuju rokovi koji su usklađeni sa regulativom EU, zbog čega se kasni u svim aspektima, od registracije leka, pa do stavljanja istog na pozitivnu listu“, objašnjava Trkulja i dodaje da zakon treba urediti tako da tržište postane transparentno.

On napominje da se određivanjem maksimalne cene lekova koje država ne kupuje, već idu u slobodnu prodaju, usporava dolazak leka do pacijenta. Naime, ono što država kupuje prolazi kroz proceduru dodatnog određivanja cene koja nema veze sa tom maksimalnom cenom. „Osiguranici se zbog ovakvih negativnih administrativnih momenata ne mogu blagovremeno snabdeti nekim lekom, iako je Agencija za lekove izdala dozvolu”, kaže Trkulja.

Prema njegovim rečima, tenderi su evropska praksa, a država kroz javne nabavke može da ostvari značajne uštede.

„Međutim, zakon o javnim nabavkama koncipiran je tako da uopšte ne prepoznaje specifičnost lekova kao robe, jer lekovi nisu isto što i druge stvari koje se nabavljaju kroz javne nabavke. Takođe, dešavalo se da zbog kašnjenja tenderskog procesa dođemo u situaciju da nekih lekova nema. Proces centralizovane nabavke lekova je dugotrajan i zato je neophodno maksimalno pojednostaviti proceduru”, kaže Trkulja i napominje da je najvažnije pacijentima obezbediti lekove koji im po zakonu pripadaju, jer se nalaze na pozitivnoj listi.

„Prvi sastanak radne grupe u kojoj će i naše udruženje imati predstavnika mogao bi se očekivati u narednih nekoliko nedelja. Realno je očekivati da se do kraja godine usvoje bitne izmene Zakona o lekovima, kojima bi se domaći propisi uskladili sa propisima EU“, najvljuje Trkulja.

Ista pravila za sve

„Državne i privatne apoteke izdaju lekove na recept, a pritom samo državne te lekove nabavljaju kroz proceduru centralizovane javne nabavke, dok privatne apoteke to mogu da rade kao i dosad, može se desiti da kod povećane potrošnje nekog leka državna apoteka ostane bez istog, a privatna ga može nabaviti istog dan“, ističe naš sagovornik. Za pacijente treba da postoji komfor da, kako on kaže, lek na recept mogu podići i u državnoj i u privatnim apotekama, ali je neophodno da se tržište uredi tako da za sve važe ista pravila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari