O melanomima se malo govori i zna, a stopa godišnjeg porasta obolelih oko šest odsto upozorava da će za deset godina biti dva puta veći nego danas. Zato lekari ukazuju da treba informisati ljude i uticati na prevenciju ove bolesti. Jer ako se melanom na vreme uoči i odstrani, hirurška procedura je sasvim dovoljna za lečenje.


Melanom je maligni (zloćudni) tumor pigmentnih ćelija kože. Stoga se, u slučaju bilo kakve promene na koži i mladežu, posebno ako raste ili čak krvari, smesta treba obratiti lekaru, jer je takva promena svakako znak da se nešto dešava na koži. Krvarenje, oticanje, crvenilo, svrab ili bol su alarmantni znaci zbog kojih treba da se obratite dermatologu što pre.

Neophodno je odraditi dermoskopiju mladeža i na osnovu toga se određuje dalji tok lečenja. Kod displastičnih mladeža lokalna intervencija je dovoljna, dok kod melanoma to podrazumeva operaciju u opštoj anesteziji i ako je najranija faza bolesti, hirurška procedura je najčešće dovoljna za uspešno lečenje.

U kasnijim fazama bolesti lečenje uključuje tim lekara i onkološka terapija je neophodna da bi se ova bolest iskorenila. Treba znati da se bolest brzo razvija i još brže širi na druge organe u telu. Šanse za oporavak su veće ako se na vreme otkrije.

Koji faktori povećavaju rizik od melanoma? To su česta izloženost UV zračenju (posebno solarijumu), više od 50 mladeža na koži, opekotine od sunca u ranom detinjstvu, pojava melanoma u porodici, svetla put i svetla boja očiju i kose, odnosno prirodni pigment. Način da se pravilno zaštitimo jeste da poslušamo savete lekara i da se ne izlažemo suncu bez preke potrebe od 12 do 17 sati, da koristimo zaštitnu kremu sa maksimalnim faktorom, da nosimo svetliju odeću, i jednostavno da imamo svest o opasnosti preteranog izlaganja suncu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari