U Srbiji 35 odsto odraslog stanovništva čine pušači. Činjenica da je čak 63,4 prosto učenika izloženo duvanskom dimu u svojoj kući, a 61 posto u zatvorenim javnim prostorima veoma zabrinjava. O ovome se govorilo na konferenciji koja je održana 30. januara povodom obeležavanja Nacionalnog dana bez duvanskog dima i svečanog otvaranja izložbe pod sloganom „Svaka cigareta smeta“ u Studentskom kulturnom centru.


U cilju promovisanja zdravlja, informisanja i edukacije mladih o posledicama pušenja i izlaganja duvanskom dimu, Kancelarija za prevenciju pušenja Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ je krajem prošle godine organizovala likovni konkurs za studente umetničkih fakulteta na temu „Svaka cigareta smeta“ i ovom prilikom su autorima najboljih radova bile uručene novčane nagrade.

Prema rečima Predraga Sazdanovića, pomoćnika ministra zdravlja, duvan predstavlja značajnu pretnju zdravlju i jedan je od vodećih faktora rizika za veliki broj nezaraznih bolesti od kojih u Srbiji svake godine umre oko 52 posto stanovništva.

– Zbog toga se već deset godina sprovode aktivnosti u pravcu kontrole duvana. Obaveza Ministarstva zdravlja prema evropskim integracijama jeste prilagođavanje naših zakona na ovom polju evropskim zakonima. Svesni smo da je kontrola duvana veoma bitna za zdravlje nacije.

Kancelarija za prevenciju pušenja Instituta za javno zdravlje Srbije je sprovela šest istraživanja javnog mnjenja kojima je obuhvaćen reprezentativni uzorak punoletnih građana. Najveći broj ispitanika je obavešten o štetnom uticaju pušenja.

– Ohrabruje činjenica da preko 80 posto mladih podržava zabranu pušenja, a više od polovine odraslog stanovništva podržava izmenu zakonske regulative kojom bi pušenje bilo zabranjeno u svim ugostiteljskim objektima – kaže dr Dragan Ilić, direktor Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.

Svetska zdravstvena organizacija je 2005. godine predstavila Okvirnu konvenciju o kontroli duvana koju je do danas ratifikovalo 180 zemalja. Naš zakon izuzima potpunu zabranu pušenja u ugostiteljskim objektima, a podaci poslednjeg istraživanja o efektima primene Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, sprovedenog u novembru 2014. godine, pokazuju da je u odnosu na 2012. zabeležen porast izloženosti stanovništva duvanskom dimu na mestima gde izlaze, kao i na radnom mestu, školama i fakultetima.

– Nema sigurnog i bezbednog nivo izlaganja duvanskom dimu. Zbog toga postoji velika potreba za unapređenjem postojeće zakonske regulative u Srbiji – naglašava Srmena Krstev, predsednica Komisije za prevenciju upotrebe duvana. „Jedna mera sama za sebe nije dovoljna. Odvojeni prostor za pušače i nepušače kao i posebne prostorije ipak nisu efikasno rešenje i ne pružaju dovoljnu zaštitu. Mora postojati inicijativa. Povećanje cena cigareta, zabrana reklamiranja naročito u prodajnim objektima kao i otvaranje savetovališta jesu samo neke od njih“, dodaje ona.

Pojavljivanjem novih, alternativnih načina unošenja nikotina, cilj ovogodišnjeg Nacionalnog dana bez duvanskog dima jeste i da ukaže javnosti da svaka vrsta cigarete ipak ima uticaj na zdravlje okoline. Često se kao pomoć pri odvikavanju od pušenja reklamiraju elektronske cigarete i slični uređaji za oslobađanje nikotina.

Prema rečima doktorke Biljane Kilibarde, šefice Kancelarije za prevenciju pušenja Instituta za javno zdravlje, u Srbiji skoro 60 odsto mladih od 13 do 15 godina čulo je ili videlo reklamu ovih cigareta u proteklih mesec dana, a usled tako jakog marketinškog pritiska, svaki deseti stanovnik Srbije starosti od 18 do 64 godine je već probao elektronsku cigaretu. Još uvek ne postoje dovoljno dobri dokazi koji bi potvrdili da su elektronske cigarete dobro sredstvo za odvikavanje od pušenja jer nikotin, bez obzira na način unošenja u organizam, izaziva zavisnost i štetno utiče na razvoj mozga. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje da pušače treba ohrabriti da prestanu da puše uz pomoć testiranih metoda.

– Mi želimo da pripremimo stanovništvo kako bi u narednom periodu shvatili zašto je zabrana bilo kakvog oblika duvanskog dima važna. Svakom zakonu treba vremena da se usvoji i da pokaže svoje efekte, ali na svake tri-četiri godine su potrebne nove inicijative. Zakon ovog tipa nema konkretno za cilj da smanji broj pušača, već da omogući građanima da udišu vazduh bez duvanskog dima – ističe Biljana Kilibarda.

Elektronska cigareta

Manji broj štetnih materija u elektronskoj cigareti ne treba da bude opravdanje za njihovo korišćenje zbog činjenice da su posledice dugoročnog korišćenja elektronskih cigareta još uvek nepoznate i s toga se ni u kom slučaju ne sme tvrditi da su bezbedne, upozoravaju iz Kancelarije za prevenciju pušenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari