Pri upisu u školu prošle godine, prema podacima Instituta Batut, svega 20 odsto prvaka u Srbiji je imalo zdrave zube, dok je 80 odsto njih imalo karijes, i to na stalnim zubima. Takođe, ogroman broj dvanaestogodišnjaka ima karijes na bar dva stalna zuba. Kada je u pitanju odraslo stanovništvo, gotovo svakom desetom Beograđaninu nedostaju zubi, dok je situacija u unutrašnjosti Srbije još alarmantnija. Podaci govore da treba da posvetimo veliku pažnju zdravlju usta i zuba, s obzirom da je oralno zdravlje osnov opšteg zdravlja, kaže za Zdravlje Danas Lidija Kruškonja, preventivna stomatološka sestra Doma zdravlja Rakovica, inicijator akcije pranja zubića u obdaništima.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

– Incidenca karijesa u Srbiji je veoma visoka, kada se uporedi sa zemljama u okruženju. U praksi mnogih razvijenih država poput Švedske i drugih skandinavskih zemalja, upravo je kolektivnim pranjem zubića u dečijim ustanovama gotovo iskorenjen karijes, odnosno sveden na minimum. Značaj kolektivnog pranja zubića, kako su primetili stručnjaci Stomatološkog fakulteta ali i ljudi koji se bave grupnim radom, jeste u tome da deca bolje usvajaju pozitivne navike kroz zajedničke aktivnosti. Oni pamte šta su zajedno naučili, pamte kako su prali zubiće u vrtiću posle doručka, šta smo o tome pričali, i što je najbitnije, te navike zadržavaju za ceo život – objašnjava Kruškonja.

Upravo zbog značajne uloge prevencije, pokrenut je projekat koji obuhvaćene srednje grupe u obdaništima, a najpre je zaživeo u vrtićima „Dimitrije Koturović“ i „Hajdi“ u Rakovici, na Paliluli u vrtiću „Dunavska bajka“, PU „Boško Buha“, PU Surčin, a akciji se pridružio i vrtić „Oraščić“ na Vidikovcu.

– Radeći sa decom kao preventivna sestra u Domu zdravlja Rakovica, upravo od njih sam naučila šta im je potrebno. NJihovi roditelji jako brzo žive, imaju puno obaveza. Rano izjutra deca su pospana, a uveče premorena, pa često ni jedni ni drugi ne mogu ili ne stignu da se posvete takvim navikama. Za njih je najpodesnije da zubiće operu upravo u vrtiću, nakon doručka – naglašava Kruškonja. Ona dodaje da je prevencija neophodna da bi se unapredilo celokupno zdravlje organizma deteta, i na vreme sprečile negativne posledice koje karijesni zubi mogu da izazovu u radu drugih organa, poput srca, zglobova, organa za varenje.

Akcija pranja zubića do sada je organizovana u šest vrtića, a nastavljena je i u ustanovama za decu sa posebnim i specifičnim potrebama.

– Posetili smo i kuću „Zvončica“, gde su deca sa najtežim malignim oboljenjima, a i nezbrinute mališane u Zvečanskoj, gde i jedni i drugi imaju specifičnu negu zuba. Imamo veliki broj poziva iz obdaništa, i vaspitači i roditelji imaju volju da podrže ovakvu praksu, ali ipak još uvek ne možemo da postignemo da odgovorimo na sve pozive – objašnjava Kruškonja i dodaje da je najavljena pomoć iz gradskih institucija, da se ovaj projekat omasovi.

Akciju je pokrenuo Dom zdravlja Rakovica, uz podršku Stomatološkog fakulteta u Beogradu i gradskog Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu. Studio B kao medijski pokrovitelj, obezbedio je vreme nedeljom u jutarnjem programu, kada stručnjaci i vrtići koji su deo ove akcije, govore o toj temi, dok je kompanija dr Theiss – Lacalut, obezbedila četkice i paste za zube na poklon mališanima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari