Rezultati sistematskih pregleda pokazuju da u Srbiji danas svako treće dete ima neki oblik deformiteta, a kriva kičma je najrasprostranjeniji među njima, posle kog slede ravni tabani i gojaznost. Glavni uzrok tome su fizička neaktivnost i predugo sedenje.


Odbojkaši Crvene zvezde, Aleksandar Blagojević i Jelena Trnić, zatvorili su prošle nedelje ovogodišnju sezonu nacionalno-rasprostranjenog edukativnog projekta äSportski čas – Ispravi seô usmerenog na borbu protiv krive kičme kod dece, odigravši egzibicioni odbojkaški meč sa 150 beogradskih osnovaca. Kroz program koji je za četiri godine trajanja organizovan u 31 gradu Srbije do sada je prošlo oko 6.000 učenika, a rezultati sa terena pokazuju da se posle svake održane akcije interesovanje za odbojku poveća za 15 procenata.

Pokrenut još 2011. godine na inicijativu Wiener Stńdtische osiguranja, a uz podršku Ministarstva omladine i sporta, äSportski čas – Ispravi seô ukazuje na sve izraženije probleme deformiteta kod dece, animirajući učenike da se bave sportom i promovišući odbojku koja se preporučuje kao najbolji dvoranski sport za pravilan telesni razvoj dece.

U saradnji sa Odbojkaškim savezom Srbije i Udruženjem odbojkaških klubova prvih liga Wiener Stńdtische osiguranje je formiralo poseban stručni tim sastavljen od lekara fizijatara i odbojkaša, koji pored praktičnih saveta za pravilan rast i razvoj, kroz igru i druženje animiraju mališane da se uključe u sport.

– Gledajući prethodnih godina decu po školskim dvorištima i na ulici, primetili smo da većina, i to iz godine u godinu sve više njih, umesto da se igra, trči i druži, gleda u mobilne telefone. Veći deo dana mnogi sede ispred ekrana svog kompjutera, a taj položaj prilično utiče na kičmu. Onda smo potražili neka zvanična istraživanja, i saznali da čak 60 procenata dece u nekim sredinama ima krivu kičmu. Zato smo 2011. godine pokrenuli ovaj projekat, Sportski čas ľ Ispravi se, sa Odbojkaškim savezom Srbije i Udruženjem odbojkaških klubova prvih liga, i krenuli po osnovnim školama u Srbiji – da razgovaramo sa đacima, i da im pokažemo koliko je odbojka zdrav sport i koliko jako utiče na pravilno držanje kičme – izjavila je Svetlana Smiljanić iz Wiener Stńdtische osiguranja.

– Telesni deformiteti u vidu krive kičme, ravnih tabana i gojaznosti sve su izraženiji problem kod mališana, a posledica su savremenog načina života koji se u njihovom slučaju u najvećoj meri svodi na preteranu upotrebu računara i mobilnih telefona, odnosno predugo i nepravilno sedenje i manjak fizičke aktivnosti. Deca, a pre svega roditelji moraju pod hitno postati svesni ovog problema, kao i činjenice da je redovna fizička aktivnost i bavljenje sportom najbolja preventiva i nezamenjiv lek u borbi protiv ovog problema – objašnjava lekar Lazar Vrga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari