Bezbednost hrane je važna svakome, ali je posebno važna starijim osobama. Promene koje se javljaju fiziološkim starenjem čine stariju osobu osetljivijom prema infekcijama povezanim sa unosom neodgovarajuće hrane, kao i trovanju hranom.


Neki od razloga povećane osetljivosti starijih osoba mogu biti sledeći: usporen prolazak hrane kroz želudac i creva i duže zadržavanje hrane u njima, bubrezi i jetra više ne prerađuju toksine iz tela brzo kao u mladosti, čula mirisa i ukusa slabe i ne upozoravaju stariju osobu da je reč o pokvarenoj hrani.

Nakon 65. godine života kod mnogih osoba je već ustanovljeno jedno ili više hroničnih oboljenja (dijabetes, artritis, tumor, kardiovaskularna oboljenja…) zbog kojih se kao terapija koristi jedan ili više lekova. Sporedni efekti lekova za hronična stanja i oboljenja mogu oslabiti odbrambeni odgovor organizma i povećati mogućnost dobijanja infekcije ili trovanja uslovljenih uzimanjem hrane. Kako godine odmiču, osetljivost organizma i prijemčivost ka infekcijama i trovanju hranom se povećava. Zbog svega ovoga starije osobe su podložnije komplikacijama nastalih infekcija i trovanja hranom, dužem trajanju bolesti, neophodnoj hospitalizaciji čak i smrtnom ishodu.

Iz tog razloga je važno primeniti posebne mere u rukovanju, pripremi i upotrebi hrane za starije osobe.

Bezbednost hrane za starije osobe se može postići na deset načina, a osnovno je obezbediti odgovarajuću temperaturu na kojoj se čuvaju ostaci hrane prethodno pripremljenih obroka. Meso, ribu i svu hranu pripremljenu sa jajima treba podgrevati na temperaturi iznad 75°C. Takođe, hrana koja sadrži majonez ne sme biti van frižidera duže od dva sata, a ako je u prostoriji toplo, samo jedan sat.

Hrana mora biti pripremana na odgovarajućim temperaturama, što bi značilo da se živinsko meso priprema na iznad 80°C, govedina, junetina, svinjetina, jagnjetina i jela sa jajima iznad 70°C stepeni, a marinade za meso, ukoliko se ponovo koriste treba podgrejati na temperaturi iznad 75°C. Frižider u kojem se čuva hrana treba da se podesi na temperaturu od 4°C.

Naravno, pranje ruku pre, tokom i nakon pripreme hrane treba da se vrši toplom vodom i sa sapunicom kako bi se uklonili mogući uzroci infekcija i trovanja, ali i bakterije i viruse.

Radne površine, kao i mesta gde se čuva hrana treba da se održavaju čistim, posebno daske za sečenje, zato se predlaže da se koriste posebne daske za sečenje mesa, povrća i hleba.

Čest uzrok zdravstvenih tegoba može biti i istek roka trajanja hrane, na šta treba da se obrati pažnja pri kupovini.

Posebno treba napomenuti da nije sva hrana koja se ne iskoristi do kraja za ponovna podgrevanja i upotrebu.

(Sa sajta Beogradskog zavoda za javno zdravlje)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari