Tribina pod nazivom „Život bez tereta mioma“ održana je prošle nedelje u Mađarskom kulturnom centru.


Uvodnu reč dao je Atila Pinter, ambasador Mađarske u Srbiji, ističući da su miomi veoma učestala ginekološka patologija kod žena u reproduktivnom periodu, koji vrlo često ostaju neprepoznati i neadekvatno lečeni.

Odgovarajuća metoda lečenja zavisi od niza faktora, starosti žene, ozbiljnosti i učestalosti simptoma, lokalizacije i vrste mioma, a do sada je to uglavnom bio operativni pristup. Od ukupno 300.000 operacija mioma, koliko se svake godine obavi u Evropskoj uniji, 230.000 podrazumeva uklanjanje materice.

Prof. dr Vesna Kopitović, sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine, istakla je da u lečenju mioma danas postoje dve opcije: hirurška i pomoću lekova.

– Danas je privilegija postojanje savremene terapije, medikamentozno rešenje, kod koga nema tegoba, nema krvarenja, miom se smanjuje, život normalno funkcioniše, a ukoliko ipak bude moralo da se ide na operaciju, ona će biti lakša i postojaće veća šansa da se sačuva materica. Savremena terapija dostupna je u više od 40 zemalja – istakla je doktorka Kopitarević.

Doktor Luka Anđelić iz Opšte bolnice Subotica napomenuo je da u celoj Evropi traje borba sa histeroktomijom, sa željom da se sačuva integritet tela žene neotklanjanjem cele materice.

On je dodao da u Evropi 22 zemlje imaju ove lekove na svojim pozitivnim listama, dok je u Francuskoj već tri godine tako.

Doktor Aleksandar Ljubić iz Opšte bolnice „Medigroup“ izrazio je mišljenje da sve ono što vredi treba da se ubaci na listu.

– Naš zdravstveni sistem ne stoji baš najbolje finansijski, a mnogo toga zavisi od toga. Međutim, na struci je da predloži, a na njima da vide da li su jeftinije hirurške intervenciji ili ovakav vid lečenja – istakao je Ljubić.

Pacijentkinji koja se izborila sa problemom mioma, nakon dva ultrazvučna pregleda rečeno je da mora na operaciju.

– Rešila sam da ipak započnem terapiju lekovima, nakon koje sam sačuvala matericu i osećam se više nego zadovoljnom. Imala sam neke blaže simptome u vidu povremenih vrtoglavica, ali to nije ništa u odnosu na ono što sam uspela da sačuvam- rekla je pacijentkinja.

Miomi materice predstavljaju najčešće dobroćudne tumore glatkih mišića materice i javljaju se kod žena u reproduktivnom periodu. Mogu varirati po broju i veličini od mikroskopskih dimenzija, do težine i po nekoliko kilograma. Na sreću, mogu se jednostavno i lako dijagnostikovati prilikom ultrazvučnog ginekološkog pregleda.

Kod određenog broja žena koje imaju izražene simptome (oko 35 odsto) javlja se osećaj pritiska na mokraćnu bešiku ili debelo crevo, bol u donjem delu leđa i/ili bol u trbuhu, nelagodnost prilikom seksualnog odnosa, nepravilna i obilna krvarenja iz materice čija je posledica anemija koju je obično teško lečiti. U određenom procentu miomi mogu biti i uzrok neplodnosti, komplikacija u trudnoći ili pobačaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari