Pod sloganom „Korak napred“ u Srbiji je obeležen 19. maj, Svetski dan borbev protiv zapaljenskih bolesti creva. Od zapaljenskih bolesti creva u svetu je obolelo oko pet miliona osoba, a u Evropi oko 2,5 miliona. Za Srbiju nema tačnih podataka, ali se pretpostavlja da je u našoj zemlji najmanje 8.000 obolelih.

Povodom Svetskog dana borbe protiv zapaljenskih bolesti creva više od 50 članova Udruženja za Kronovu bolest i ulcerozni kolitis iz Beograda, Novog Sada i Niša je zajedno sa svojim doktorima, gastroenterolozima obeležilo Svetski dan druženjem i sportskim aktivnostima na Adi Ciganliji. Pored odbojkaške utakmice koju su odigrali, predstavnici udruženja i doktori su brojnim posetiocima Ade Ciganlije delili letke i brošure, pružajući informacije o zapaljenskim bolestima creva, kako bi i na taj način upoznali javnost o bolestima koje pogađaju mlađu i radno sposobnu populaciju.

Udruženje UKUKS osnovalo je desetak pacijenata krajem 2010. godine. Danas udruženje broji više stotina članova i aktivno je u rešavanju problema sa kojima se suočavaju oboleli. Za pet godina UKUKS je ostvario značajan napredak u saradnji sa nadležnim institucijama i obezbeđivanju boljih uslova lečenja, ali brojni problemi i dalje postoje. „Cilj obeležavanja Svetskog dana protiv zapaljenskih bolesti creva jeste da se skrene pažnja javnosti na probleme sa kojima se suočavaju pacijenti koji žive s Kronovom bolešću ulceroznim kolitisom, a to su nedovoljan pristup lečenju i dijagnostici, slaba dostupnost novijih vrsta terapije, kao i neprepoznavanje simptoma bolesti, zbog čega postavljanje dijagnoze nekada traje i do pet godina“ – istakao je Ljiljan Đaković, predsednik Udruženja.

Prema podacima Udruženja, u Srbiji je postavljanje dijagnoze često otežano, ponekad se do prave dijagnoze dugo čeka, čak i do pet godina. Simptomi se ne prepoznaju, pacijenti se leče pogrešno, bolest napreduje, dolazi do komplikacija, onda su neophodne i hirurške intervencije itd. Najveći problem je nedovoljno znanje o bolestima počev od lekara opšte prakse koji nisu u dovoljnoj meri edukovani da ih prepoznaju na vreme. Sa druge strane, prema zvaničnim podacima, svega pet odsto pacijenata ima pristup savremenoj biološkoj terapiji koja zaustavlja progresiju bolesti.

Prof. dr Dino Tarabar, gastroenterolog iz Vojnomedicinske akademije, istakao je da su inflamatorne bolesti creva (IBC) hronične zapaljenske bolesti probavnog sistema nepoznatog uzroka, ali se smatra da su osnovni uzročnici genetski faktori, a da u nastanku bolesti veliki uticaj imaju i životna sredina, poremećena bakterijska crevna flora, stres i dr. Zapaljenske bolesti creva se dele na Kronovu bolest i ulcerozni kolitis. Ove bolesti primarno zahvataju digestivni trakt, ali su to bolesti sa neretko sistemskim manifestacijama a što ih čini posebno teškim – doživotne su i neretko neizlečive bolesti.

On je istakao da u većini slučajeva bolest može da se drži pod kontrolom pod uslovom da se na vreme dijagnostikuje i da se pacijentima primeni najadekvatnija terapija.

Profesor Tarabar je naglasio da najsavremenija terapija obolelima pre svega kontroliše upalne procese u crevima, produžava život i obezbeđuje bolji kvalitet života. Trenutno najefikasnija terapija u svetu podrazumeva upotrebu biološke terapije, ali nažalost u Srbiji još uvek nije moguće obezbediti ovu terapiju svim pacijentima kojima je

neophodna pre svega zbog skupoće lekova.

Zapaljenske bolesti creva se najčešće javljaju kod mladih osoba, radno aktivnog stanovništva u trećoj i četvrtoj deceniji života, ali se sve češće javljaju i u dečijem dobu. Iako su na prvi pogled slične bolesti, Kronova bolest i ulcerozni kolitis se veoma

razlikuju. Kod Kronove bolesti se javljaju proliv (ponekad sa prisustvom krvi), kao i grčevit bol u predelu stomaka, mučnina, povišena telesna temperatura, gubitak apetita, gubitak telesne težine i malaksalost, ponekad i krvarenje iz rektuma. Kod ulceroznog kolitisa se javljaju bol u trbuhu, nagon za izbacivanjem stolice, proliv i prisustvo krvi u stolici.

Simptomi ove dve bolesti su prilično slični, ali razlika je u tome što one zahvataju različite delove tela. Kronova bolest može da zahvati bilo koji deo probavnog sistema, a ulcerozni kolitis je ograničen na debelo crevo.

Ove bolesti značajno utiču na kvalitet života obolelih, jer pored hroničnih zdravstvenih tegoba oni imaju probleme u privatnom životu, kao i u društvenim i profesionalnim odnosima. Iz tog razloga često se dešava da zbog bolesti pacijenti izostaju iz škole, sa posla, povlače se u sebe, njihov socijalni život je slabiji. „Sramota, strah, stid, izolacija…tek su neka od osećanja koje oboleli doživljava svakodnevno“ – ističe Đaković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari