Svetski dan astme obeležava se svakog prvog utorka u maju mesecu, pa je tako juče Gradski zavod za plućne bolesti i tuberkulozu obeležavanje ovog dana organizovao pod sloganom „Imam astmu, astma nema mene“ uz besplatne spirometrijske preglede na platou ispred SO Zvezdara.


Prema rečima dr Dejana Dimića, pomoćnika direktora medicinskih poslova u Gradskom zavodu za plućne bolesti i tuberkulozu, cilj ove akcije bio je podizanje svesti građana o neophodnosti rane dijagnostike i prevencije bronhijalne astme.

– U Srbiji se Svetski dan astme obeležava od 1995, s tim da je Gradski zavod za plućne bolesti tim povodom do sada organizovao stručne sastanke na kojima su eksperti iz ove oblasti razmenjivali svoja iskustva i znanja. Ove godine smo odlučili da promenimo koncept i da izađemo u susret građanima. Družeći se sa njima, želeli smo da im pružimo informacije o astmi, proverimo plućnu funkciju i na taj način pokažemo značaj ovog problema – kaže Dimić.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, od astme trenutno boluje oko 300 miliona ljudi širom sveta. U Srbiji ne postoji precizna evidencija broja obolelih, ali istraživanje iz 2013. koje je sproveo Republički zavod za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ pokazuju zabrinjavajuće podatke.

– Broj obolelih u Srbiji se povećava. Istraživanje je pokazalo da je 2000. godine bilo registrovano 2,2 posto obolelih, 2006. je bilo 3,3, a 2013. 4,1. Neke naše procene su da u ovom momentu nešto više od pet posto populacije boluje od bronhijalne astme – ističe Dimić.

Pored spirometrijskih pregleda koji su se obavljali od 12 do 14 sati, građani su kasnije istog dana u svečanoj sali SO Zvezdara mogli da od lekara i stručnjaka Zavoda dobiju sve informacije o astmi, neizlečivoj bolesti koja uz redovne terapije može da se drži pod kontrolom.

 

Često nepravilno lečenje

Bronhijalna astma je veoma česta hronična bolest od koje obolevaju i deca i odrasli oba pola svih rasa i etničkih grupa. Glavni simptomi astme su nedostatak vazduha, osećaj teskobe, suv kašalj, nepredvidiva je i često nepravilno lečena. Dijagnoza se potvrđuje jednostavnim testom – spirometrijom. Prema najnovijim istraživanjima, glavni razlog čestih pogoršanja i potrebe za bolničkim lečenjem je nepravilna tehnika primene lekova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari