Sudija izuzet zbog članstva u nevladinoj organizaciji 1Foto: Stefana Savić

Predsednik Višeg suda u Beogradu Aleksandar Stepanović izuzeo je sudiju Aleksandra Trešnjeva iz sudskog veća koje je vodilo postupak protiv bivšeg gradonačelnika Novog Sada i člana Demokratske stranke Borislava Novakovića.

Prema rešenju Višeg suda u Beogradu, sudija Trešnjev je izuzet zbog „sumnje u nepristrasnost postupanja“ koja proističe iz činjenice da je zajedno sa braniocem optuženog, advokatom Vladimirom Beljanskim, član nevladine organizacije Centar za pravna istraživanja (CEPRIS). Iz ove organizacije ističu da odluka predsednika Višeg suda u Beogradu nije bila motivisana željom da zaštiti proces od eventualnog sukoba interesa, već namerom da odstrani njihove članove iz pravosuđa.
U rešenju Višeg suda u Beogradu od 13. juna navodi se da je predsednik suda Aleksandar Stepanović uvažio zahtev zamenice tužioca za organizovani kriminal Mirjane Ilić i izuzeo sudiju Aleksandra Trešnjeva koji je bio član sudskog veća u postupku koji se vodi protiv Borislava Novakovića (DS). Predsednik suda je našao da postoji „sumnja u nepristrasnost postupanja“ sudije Trešnjeva, jer je on član nevladine organizacije CEPRIS, baš kao advokat Vladimir Beljanski, branilac okrivljenog u tom krivičnom postupku, dok je predsednik pomenute organizacije dr Slobodan Beljanski, otac navedenog branioca.
„Kako je u samom Statutu (CEPRIS-a) regulisano da je cilj Centra stvaranje uslova za nezavisan ili samostalan status i stručan, nepristrasan i efikasan rad pravosuđa, a u koje svakako spada i sudstvo, to … činjenice da su predsednik navedenog udruženja advokat dr Slobodan Beljanski, a članovi njegov sin advokat Vladimir Beljanski, kao i advokati dr Vladimir Đerić i Nebojša Maraš, te da je predsednik Upravnog odbora sudija Apelacionog suda u Beogradu dr Miodrag Majić, a član udruženja i sudija Višeg suda u Beogradu Aleksandar Trešnjev, predstavljaju okolnost koja upravo izaziva sumnju u nezavisnost, samostalnost i nepristrasnost sudija, pri čemu se takva sumnja pojačava ukoliko se dogodi da su navedeni advokati punomoćnici, odnosno branioci stranaka u bilo kojim sudskim postupcima u kojima sude navedene sudije“, navodi se u obrazloženju rešenja o razrešenju.
Dodatno, predsednik Stepanović argumentuje svoje rešenje o izuzeću stavom „da se iz statuta CEPRIS-a ne vidi ko konkretno finansira ‘nevladinu organizaciju“ što prema njemu otvara mogućnost da „dobrovoljne priloge, donacije ili poklone učini lice koje je stranka u nekom sudskom postupku ili je lično zainteresovana za ishod sudskog postupka“.
Odgovarajući na rešenje, predstavnici CEPRIS-a su saopštili da je predsednik Stepanović propustio da odgovori na pitanje da li učešće dva osnivača CEPRIS-a u istom predmetu, predstavlja dovoljan razlog za izuzeće sudije Trešnjeva, već je prvenstveno analizirao pravnu utemeljenost osnivanja ovog udruženja.
„Stiče se zato utisak da je bavljenje CEPRIS-om u stvari izraz nastojanja predsednika Stepanovića da, ocenjujući mimo svojih ovlašćenja ciljeve osnivanja ovog udruženja i spojivost sudijske funkcije s članstvom u njemu, suštinski dovode u pitanje apstraktnu sposobnost kolege Trešnjeva da vrši sudijsku funkciju u bilo kom krivičnom postupku“, stoji u saopštenju CEPRIS-a.
Članove ovog udruženja posebno zabrinjava što, kako navode, predsednik Stepanović u odluci o izuzeću sudije mr Trešnjeva razvija tezu o „koruptivnom riziku“ kojem je podložno udruženje poput CEPRIS-a.
„Ovu opasnost g. Stepanović vidi u činjenici da Statut CEPRIS-a kao jedan od mogućih načina finansiranja predviđa i donacije, pri čemu previđa da isti izvor finansiranja primenjuje i većina državnih institucija i nevladinih organizacija“, ističe se u saopštenju CEPRIS-a.
Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je 16. marta 2015. godine optužnicu protiv člana Demokratske stranke i bivšeg gradonačelnika Novog Sada Borislava Novakovića i još troje ljudi zbog zloupotreba službenog položaja. Oni se sumnjiče da su kao rukovodioci u javnom preduzeću Zavod za izgradnju grada Novi Sad od marta 2009. godine do jula 2012. godine prvo nezakonito izabrali za najpovoljnijeg ponuđača za izgradnju Bulevara Evropa u Novom Sadu privredno društvo „Borovica transpost“ iz Rume. Potom, navodi se u optužnici, nisu zatražili povraćaj avansa koji nije opravdan izvedenim radovima, niti aktivirali bankarsku garanciju i time omogućili Borovica transportu da izvrši naplatu radova koju nikada nije izveo, a u vrednosti od oko 463 miliona dinara.
Sudija Trešnjev nije juče želeo da komentariše rešenje Višeg suda o sopstvenom izuzeću.

 Šta je CEPRIS?

„Centra za pravna istraživanja (CEPRIS) je osnovan kao nezavisna nevladina organizacija za istraživanje, izučavanje i unapređenje pravosuđa u demokratskom društvu zasnovanom na vladavini prava i podeli vlasti. Osnivači CEPRIS-a su eminentni stručnjaci u oblasti pravne nauke i prakse, okupljeni sa ciljem analize uzroka sadašnjeg stanja i ponude mogućih pravaca konsolidacije i razvoja pravosuđa“, stoji na internet prezentaciji ove organizacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari