Za Dečane čak 23,5 miliona, ništa za žene žrtve nasilja 1Foto: Wikipedia

Ministarstvo pravde dodelilo je, na osnovu prikupljenih sredstava odlaganja krivičnog gonjenja, čak 23,5 miliona dinara manastiru Visoki Dečani za realizaciju projekta „Osvetljenje unutrašnjosti crkve“, saznaje Danas.

 Kako se navodi u dokumentu ovog ministarstva, u koji je naš list imao uvid i koji datira od 18. maja 2016, Visoki Dečani su jedan od 67 subjekata koji se nalaze na spisku za dobijanje finansijskih sredstava u ukupnom iznosu od preko 351,5 miliona dinara. Osim manastira Dečani, najviše novca su dobili projekti Ministarstva zdravlja (102 miliona dinara) i konzervacija fresaka u Gračanici (14 miliona dinara). Ova tri projekta dobila su čak 60 odsto ukupnih sredstava.
Ono što je poražavajuće jeste da nijedan projekat protiv nasilja nad ženama nije dobio novac. Upravo je Autonomni ženski centar (AŽC) na konkurs aplicirao projektom za besplatnu pravnu pomoć za žene žrtve nasilja, s obzirom na to da Srbija još nema zakon o besplatnoj pravnoj pomoći. Na konkurs su se javile i druge ženske organizacije sa projektima za podršku ženama žrtvama nasilja i nijedna od njih nije podržana.
Bobana Macanović iz AŽC ukazuje za Danas da Dečani i Gračanica nikako nisu prioriteti, dodajući da bi crkve trebalo da se obnavljaju od dobrovoljnih priloga dobročinitelja.
– Uzimajući u obzir da crkve dobijaju iz državnog budžeta sa linije 481 (dotacije za NVO prim. aut.) najveća sredstva, kao i da plate i penzije sveštenika isto idu iz budžeta i da ne plaćaju PDV, smatramo ovo zaista nedopustivim u zemlji u kojoj decu lečimo SMS porukama. Pri tome, nismo sigurne da je manastir Visoki Dečani neosvetljen – objašnjava Macanović. Takođe, dodaje ona, od nevladinih organizacija najveći iznos je dobio Ideas, „koji inače dobija skoro na svim konkursima koje raspisuje država“.
– Znamo da tu organizaciju vodi Marko Milanović, čija majka radi pri Ministarstvu rada – Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima i ona je angažovana na većini njihovih projekata. Po nama, to se može podvesti pod sukob interesa – naglašava naša sagovornica.
Podsetimo, Srpska pravoslavna crkva (SPC) ne plaća porez, a i pored toga država iz budžeta plaća socijalno i zdravstveno osiguranje sveštenika SPC. Za to je prošle godine izdvojeno devet miliona evra, o čemu su pisali beogradski mediji, kao i da se u 40 eparhija godišnje sakupi oko 140 miliona evra. Dakle, osim što ne plaća porez i što plus dobija novac iz budžeta države, SPC očito dobro prolazi i na projektima.
„Manastir Visoki Dečani, broj poena 24, odgovorno lice podnosioca arhimandrit Sava (Dragutin) Janjić, naziv projekta „Osvetljenje unutrašnjosti crkve Visoki Dečani“, 23.469.521,41 dinara, rok u kome realizacija projekta mora da se okonča tri meseca od dana dobijanja sredstava, rok za podnošenje izveštaja o realizaciji projekta sa finansijskim izveštajem i dokazima o namenskom utrošku dodeljenih sredstava 30 dana od isteka roka u kome realizacija projekta mora da se okonča“, piše u dokumentu Komisije za sprovođenje konkursa za dodelu sredstava prikupljenih po osnovu odlaganja krivičnog gonjenja ovog ministarstva (Komisija).
Tu je i Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, koji je dobio nešto više od 14 miliona dinara za projekat „Konzervacija zidnog slikarstva unutrašnje priprate severnog i južnog broda i severnog paraklisa manastira Gračanica“. Ono što sa ovog dugačkog spiska projekata najviše upada u oči jeste to što je za projekat „Nabavka sanitetskih vozila“, za koji je odgovoran Zlatibor Lončar, dakle ministar zdravlja u prethodnoj vladi, Ministarstvo zdravlja dobilo čak 102 miliona dinara.
U obrazloženju piše da je prilikom odlučivanja o predlogu za dodelu sredstava Komisija primenjivala sledeće kriterijume: doprinos ostvarivanju javnog interesa (zdravstvo, kultura, prosveta, humanitarni rad i sl.), broj i kategorija lica koja će imati korist od realizacije projekta kao i kvalitet predloženog projekta (predložena metodologija, stručnost i kvalifikacije osoblja koje će realizovati projekat, odnos između planiranih troškova projekta i koristi od projekta i slično), te je na osnovu zbira poena svakog kriterijuma sačinjena rang-lista. Ovo obrazloženje potpisao je predsednik Komisije Dejan Carević.
Iz Autonomnog ženskog centra ukazuju da se odlaganje krivičnog gonjenja uplatom određenog iznosa u humanitarne svrhe poslednjih godina sve više primenjuje u Srbiji, te da se, prema podacima Zaštitnika građana, 15 odsto podnetih krivičnih prijava za nasilje u porodici okonča primenom ovog instituta.
„Ovakva praksa tužilaštava u Srbiji je suprotna odredbi Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Učinioci nasilja kojima je naloženo da uplate određeni iznos sredstava u humanitarne svrhe, taj iznos plaćaju iz kućnog budžeta, na koji način tužilaštva u Srbiji posredno kažnjavaju i žene i decu žrtve nasilja. S druge strane, minimalna ulaganja države u oblasti zaštite i podrške za žrtve nasilja zahtevaju da, ukoliko već postoje, sredstva prikupljena primenom ovog instituta u slučajevima nasilja u porodici budu dosledno usmerena na poboljšanje zaštite žrtava nasilja u Srbiji“, naglašavaju iz AŽC.
Kako podsećaju, samo je devet od 29 specijalizovanih SOS telefona za žene i decu žrtve nasilja dobilo podršku za svoj rad iz lokalnog budžeta – u proseku oko 150.000 dinara godišnje, što je daleko ispod svakog minimuma potrebnog za funkcionisanje ove usluge.

Kome još ide novac

Navešćemo još neke „dobitnike“ novca konkursa Ministarstva pravde: Osnovna škola „Miloje Čiplić“ iz Novog Bečeja za projekat „Bezbedno za našu budućnost“ dobila je 800.000 dinara, Centar za socijalni rad iz Apatina za projekat „Nova šansa“ dobio je skoro tri miliona, Centar za socijalni rad opštine Pirot za projekat „Ostanak na ognjištu – dostojanstvena starost“ dobio je nešto više od milion dinara, opšta bolnica „Đorđe Jovanović“ iz Zrenjanina za projekat „Jačanje zdravstvene zaštite Srednjobanatskog okruga“ 8,2 miliona dinara, Udruženje građana „Nova ideja“ iz Beograda za projekat „Klasična muzika svima“ milion dinara.

Bez odgovora iz Visokih Dečana’]

Naš list je pokušao da dođe do arhimandrita Save (Dragutin) Janjića, koji je odgovoran za projekat manastira „Unutrašnje osvetljenje crkve“, ali nažalost nismo uspeli da dobijemo odgovore na pitanja, između ostalih, zašto je čak 23,5 miliona dinara potrebno za realizaciju ovog projekta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari