Lažni arheolozi skrnave albanske grobove 1

Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji je iz više izvora dobio informaciju da se stanovnici albanske nacionalnosti iz sela u okolini Medveđe suočavaju sa novim uznemiravanjem.

Naime, kako ističu iz Helsinškog odbora, tokom poslednjih mesec dana na više lokacija u ataru sela Tupale, nepoznati „arheolozi“ oskrnavili su nekoliko privatnih grobova, koji su stari više od jednog veka.
„Prema svedočenju meštana sela Tupale, na nekoliko različitih lokacija u ataru tog naselja, usred dana nepoznate osobe su prekopavale privatne grobnice iz perioda s kraja 19. i s početka 20. veka. Kako su, više od veka stari grobovi oskrnavljeni bez ikakvih pratećih dokumenata i dozvole vlasnika imanja na kojima se nalaze, meštani su alarmirali lokalnu policiju koja se do sada tim povodom nije oglasila“, navode iz Helsinškog odbora.
Kako dodaju, pojava očigledno lažnih arheologa izazvala je uznemirenje i osećaj nesigurnost među Albancima koji vekovima žive na teritoriji opštine Medveđa. „Ćutanje lokalne policije još više doprinosi osećanju nesigurnosti, jer se ionako, po pravilu ponaša pasivno i nezainteresovano kada su Albanci u pitanju“, naglašavaju iz Helsinškog odbora i zahtevaju od nadležnih organa da istraže o kakvim „arheolozima“ je reč, te da preduzmu mere koje bi štitile imovinu albanske zajednice u Medveđi.
„Nedopustivo je da se albanska populacija u Medveđi kontinuirano nalazi pod raznim pritiscima, a da uvek izostaju reakcije nadležnih organa“, ukazuju iz ove nevladine organizacije.
Podsetimo, nedavno je i Fond za humanitarno pravo (FHP) ukazao na još jedno kršenje prava Albanaca sa juga Srbije – Ministarstvo unutrašnjih poslova je poslednjih godinu dana izdalo veliki broj rešenja građanima albanske nacionalnosti, posebno iz opštine Medveđa, kojim se pasivizira njihovo dotadašnje prebivalište, čime oni gube mogućnost da izvade lična dokumenta ili produže njihovo važenje, ali i zdravstvene i socijalne usluge, te školovanje, a može im biti ugroženo i biračko pravo. Takođe, FHP je u kontaktu sa Mrežom odbora za ljudska prava CHRIS utvrdio da se slična praksa sprovodi i u opštini Bujanovac, ali u manjem obimu.
„Stanovnici Medveđe i Bujanovca albanske nacionalnosti na ovaj način faktički postaju stranci, a ne državljani Srbije što jesu od rođenja. Činjenica da privremeno ili trajnije borave na teritoriji Kosova ili bilo koje države ne sme biti od uticaja na realizaciju prava koja im kao državljanima Srbije pripadaju. Pored toga, ovakve mere mogu samo predstavljati nastavak politike proterivanja i sistematskog diskriminisanja Albanaca, koje je u proteklih 20 godina činjeno često i opresivnim sredstvima“, naglašavaju u Fondu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari