Zatvorenici iz Gvantanama iznenadili institucije 1Foto: vikipedia

Izjava mandatara Aleksandra Vučića da će Srbija preuzeti dva zatvorenika iz američkog vojnog zatvora Gvantanamo, u potpunosti je iznenadila institucije koje su prema zakonima ove zemlje ovlašćene da se pitaju o ovim stvarima.

Nikakve podatke o transferu zatvorenika u toku dana nismo mogli da dobijemo ni iz Ministarstva pravde, ni iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija. U ovim institucijama nam je rečeno da ne poseduju „nijedan papir“ o ovom slučaju, a postoji i izvesna doza konfuzije oko toga pod čiju nadležnost potpadaju inostrani zatvorenici. Niko u ovom trenutku ne zna ni da li su zatvorenici stigli u Srbiju ili se njihov dolazak tek očekuje.

Za razliku od državnih institucija, više informacija o dolasku dva pritvrenika iz Gvantanama imao je američki ambasador Kajl Skot koji je juče izrazio zahvalnost Vladi Srbije na „humanom gestu“. Prema njegovim rečima, plan je da dvojica zatvorenika budu integrisani u srpsko društvo.

– To je dugo planirano. Hteli smo da polako zatvaramo Gvantanamo, uz pomoć mnogih zemalja. Srbija je dala veliki dorinos, uz druge evropske zemlje – izjavio je Skot.

Nešto slično je dan ranije izjavila i pomoćnica američkog državnog sekretara Vikorija Nuland zahvalivši se u svoje i u ime predsednika SAD Baraka Obame na odluci da Srbija pomogne da se relociraju dva nekadašnja zatvorenika iz američkog vojnog zatvora Gvantanamo Bej.

Tom prilikom je mandatar Aleksandar Vučić rekao da se Srbija ponaša kao partner u mnogim mirovnim operacijama širom sveta i da je u tom smislu i pružila pomoć u relokaciji dva zatvorenika iz američkog vojnog zatvora Gvantanamo. Vučić je podsetio da su tu pomoć već pružile Nemačka i mnoge zemlje u regionu, te da je ta praksa uobičajena.

Kako Danas saznaje, pojedini građani su se zbog ovog transfera obraćali kancelariji Zaštitnika građana sa zahtevom da se ispita zakonitost tog postupka.

– Postoji procedura za transfer zatvorenika iz drugih ustanova u naše kazneno-popravne zavode, ali za sada ostaje nejasno da li je u ovom konkretnom slučaju ona ispoštovana. Trenutno nemamo dovoljno podataka o ovom transferu da bismo mogli da donesemo zaključak o tome da li su nekome povređena prava. U kancelariju Zaštitnika građana su pristigle pritužbe u kojima se od nas zahteva da bliže ispitamo zakonitost transfera zatvorenika, međutim naredni potezi ombudsmana još uvek nisu poznati – navodi za Danas Miloš Janković, pomoćnik Zaštitnika građana.

Kako ističe, stvar komplikuje i to što je, prema medijskim natpisima, reč o licima koja se nalaze u pritvoru i koji su duži niz godina lišeni slobode, bez pokretanja sudskog postupka.

– U svakom slučaju, država koja pretenduje da bude smatrana pravnom, nikoga ne može da liši slobode mimo zakona – kaže Janković.

Darko Trifunović sa Fakulteta bezbednosti kaže za Danas da se bezbednosne pretnje za Srbiju neće uvećati transferom zatvorenika iz Gvantanama.

– Bezbednosnu pretnju već predstavlja radikalni islam koji vrbuje mlade ljude sa ovog područja i šalje na ratište u Siriju – navodi Trifunović koji pozitivno ocenjuje napore naše zemlje da se reši problem Gvantanama.

Prema pisanju američkog NJujork tajmsa ovo je prvi put da su pritvorenici iz Gvantanama prebačeni u Srbiju. Nakon njihovog odlaska u ovom kontroverznom zatvoru ostalo je 76 pritvorenika. Kako navodi američki dnevnik, dvojica pritvorenika koja su prebačena u Srbiju uhvaćena su krajem 2001. godine tokom rata u Avganistanu i predata vojsci SAD koja ih je držala u pritvoru bez suđenja više od 14 godina.

Prema pisanju njujorškog lista jemenski pritvorenik je nekada „verovatno bio niži borac povezan sa Al Kaidom“, ali je promenio način razmišljanja u zatvoru, naučio engleski i završio kurseve potrebne da dobije diplomu srednje škole. Drugi je državljanin Tadžikistana koji je čekao na transfer od 2009. godine kada su pritvorske vlasti zaključile da predstavlja dovoljno nisku pretnju da može da bude prebačen u neku sigurnu zemlju. On je zaostao u Gvantanamu zato što je zaključeno da ne može bezbedno da bude vraćen u svoju zemlju.

DSS: Transfer zatvorenika neprihvatljiv

„Demokratska stranka Srbije smatra da je transfer zatvorenika iz ozloglašenog američkog vojnog logora Gvantanamo u Srbiju politički, pravno i moralno potpuno neprihvatljivo. Iako je svesna da je sadašnja srpska vlast spremna da na zahtave SAD donosi za Srbiju najštetnije odluke, ovu – da se pritvorenici iz Gvantanama prebace u Srbiju, DSS dočekuje sa potpunim moralnim gnušanjem“, navodi se u saopštenju DSS-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari