Pitanje sudijskog aktivizma gurnuto pod tepih 1

Visoki savet sudstva (VSS) nije na juče održanoj sednici raspravljao o spojivosti sudijske funkcije sa članstvom u nevladinoj organizaciji Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS), saznaje Danas.

Ova tačka dnevnog reda, odložena je za narednu sednicu VSS-a koja neće biti održana pre septembra. Sporno je članstvo dvojice sudija – Miodraga Majića iz Apelacionog suda u Beogradu i Aleksandra Trešnjeva iz Višeg suda u Beogradu.

Na jučerašnjoj sednici odložena je i rasprava o prigovoru koji je VSS-u uložio sudija Višeg suda u Beogradu Aleksandar Trešnjev. Prigovor sudije Trešnjeva odnosio se na rešenje predsednika Višeg suda u Beogradu Aleksandra Stepanovića kojim je izuzet iz predmeta zbog članstva u organizaciji CEPRIS. Po ostalim tačkama dnevnog reda, VSS je odlučivao.

Kako je Danas već pisao, odlučivanje o spojivosti sudijske funkcije sa članstvom u organizaciji CEPRIS, došlo je na dnevni red nakon izuzeća sudije Trešnjeva. Podsetimo, predsednik Višeg suda u Beogradu Aleksandar Stepanović krajem juna je izuzeo sudiju Aleksandra Trešnjeva iz sudskog veća koje je vodilo postupak protiv bivšeg gradonačelnika Novog Sada i člana Demokratske stranke Borislava Novakovića. Prema rešenju Višeg suda u Beogradu, sudija Trešnjev je izuzet zbog „sumnje u nepristrasnost postupanja“ koja proističe iz činjenice da je zajedno sa braniocem optuženog, advokatom Vladimirom Beljanskim, član nevladine organizacije Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS).

„Kako je u samom Statutu (CEPRIS-a) regulisano da je cilj Centra stvaranje uslova za nezavisan ili samostalan status i stručan, nepristrasan i efikasan rad pravosuđa, a u koje svakako spada i sudstvo, to … činjenice da su predsednik navedenog udruženja advokat Slobodan Beljanski, a članovi njegov sin advokat Vladimir Beljanski, kao i advokati Vladimir Đerić i Nebojša Maraš, te da je predsednik Upravnog odbora sudija Apelacionog suda u Beogradu Miodrag Majić, a član udruženja i sudija Višeg suda u Beogradu Aleksandar Trešnjev, predstavljaju okolnost koja upravo izaziva sumnju u nezavisnost, samostalnost i nepristrasnost sudija, pri čemu se takva sumnja pojačava ukoliko se dogodi da su navedeni advokati punomoćnici, odnosno branioci stranaka u bilo kojim sudskim postupcima u kojima sude navedene sudije“, stajalo je u obrazloženju rešenja o izuzeću.

Prema podacima sa njihove internet strane, „Centar za pravna istraživanja (CEPRIS) je osnovan kao nezavisna nevladina organizacija za istraživanje, izučavanje i unapređenje pravosuđa u demokratskom društvu zasnovanom na vladavini prava i podeli vlasti. Osnivači CEPRIS-a su eminentni stručnjaci u oblasti pravne nauke i prakse, okupljeni sa ciljem analize uzroka sadašnjeg stanja i ponude mogućih pravaca konsolidacije i razvoja pravosuđa“.
V. J.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari