Bivšim vlasnicima možda obeštećenje 1Foto: Aleksandar Veljković

Zgrada nekadašnje Ambasade SAD u Ulici kneza Miloša 50 u Beogradu godinama je na prodaji iako je u postupku restitucije.

Međutim, kako za Danas kaže direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić, zgrada u Kneza Miloša može da se proda jer je u svojini SAD, a bivšim vlasnicima ne može da se vrati u naturalnom obliku.

Inače, ova nepokretnost prešla je u državnu svojinu na osnovu Ugovora o kupoprodaji zaključenog između bivših vlasnika i Države FNRJ 16. novembra 1949. godine. U ovakvim slučajevima, objašnjava Sekulić, kada je imovina fizičkih lica prešla u državnu svojinu na osnovu ugovora o kupoprodaji, shodno Zakonu o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, „nije moguće vraćanje imovine u naturalnom obliku već bivši vlasnik odnosno njegovi zakonski naslednici imaju pravo isključivo na obeštećenje i to ukoliko se u sudskom postupku utvrdi da je prodavac oštećen visinom kupoprodajne cene i to za razliku između isplaćene i realne cene“.

– Podnosioci zahteva pokrenuli su parnični postupak 2014. radi utvrđenja da li je kupoprodajna cena bila nepravična i još nije okončan. Tek po okončanju parničnog postupka, Agencija će biti u mogućnosti da odluči o zahtevu podnosilaca, odnosno da li podnosioci imaju pravo na obeštećenje ili ne – ističe Sekulić.

Jedan od potomaka predratnih vlasnika, koji je pravdu u vezi jedne trećine imovine zgrade u Kneza Miloša 50 zatražio pred Višim sudom u Beogradu je nekadašnji ambasador Milan St. Protić, iako su, kako kaže, Amerikanci pokušali da ga odgovore od toga.

– Sud je odbio moj zahtev, na šta sam se ja žalio ali i to je odbijeno. Dobio sam 2015. rešenje sa obrazloženjem da mi kao potomci nemamo pravo, već samo naslednici, a to je bila moja baba koja je rođena 1900. a umrla 1994. godine. Pravda ovdašnja i pravda tadašnja nije se promenila. Otimačine je bilo i onda i danas. Jednom kad legalizujete otimačinu i nasilje postoji uvek. Taj ugovor Vlade FNRJ i SAD ispao je štetan po nas. Cenu smo platili mi naslednici. Ja sam se s tim odavno pomirio – priča za Danas Protić.

On kaže da namerno nije želeo da traži na sudu pravdu dok je bio politički aktivan da se ne bi drugačije protumačilo.

– Zahtev sam podneo više iz principa. Sam Zakon o restituciji je nepravedan, jer je sav teret na starim vlasnicima da dokazuju svoju imovinu. A kad sam tražio u arhivu Jugoslavije akt Vlade FNRJ gde se ovlašćuje lice da u ime Vlade potpisuje ugovor sa Vladom SAD, nije ga bilo. Bilo je akata pre i posle toga – zaključuje Protić.

U međuvremenu Amerikanci su menjali agenta prodaje, pa su od Korsajdera prešli na Cebre Srbija, a i vrednost imovine je jedno vreme bila 11 miliona evra, da bi se kasnije u javnosti pominjala cifra od 7,7 miliona evra. Kolika je njena današnja vrednost, nismo uspeli da saznamo, jer nam iz Cebre Srbija nisu odgovorili.


Šta je sve u ponudi

Kako stoji na sajtu agenta Cebra Srbija u ponudi je ceo kompleks u Kneza Miloša 50 koji obuhvata osam objekata, od kojih četiri čine posebnu celinu. Ukupna bruto površine kompleksa je 14.000 kvadratnih metara dok je korisna površina oko 11.000 kvadrata. Strukture potiču iz različitih perioda, od 1903. i 1930. do 1960. Pojedini delovi kompleksa su obnovljene tokom poslednje decenije i redovno je u upotrebi. Dominantna upotreba kompleksa je kao kancelarijski prostor, ali se kako navode na sajtu Cebre Srbija, zahvaljujući svojoj veličini, pozicioniranju i mikro lokaciji imovina može se pretvoriti u različite komercijalne svrhe. Imovina takođe uključuje i garažu od 42 parkirna prostora. Poseban resurs predstavlja to što na ovom prostoru može da se podigne još 20.000 kvadrata.

Istorijat’]

Bivšu zgradu američke ambasade podigao je tridesetih godina prošlog veka Đorđe Nestorović, sudija Kasacionog suda , koji je u februaru 1914. imenovan za upravnika Beograda, što je pandan današnjoj funkciji gradonačelnika. Posle Drugog svetskog rata, 1949. njegove kćerke Zora, Katarina i Jovanka zdanje u Kneza Miloša, gde je bilo uređeno 28 stanova za izdavanje, prodale su državi za 25 miliona dinara, prema podacima Mreže za restituciju. Koliko je njima poznato, 18 miliona dinara država nikada nije isplatila, već ih je zadržala na ime hipoteke kojom je zdanje navodno bilo opterećeno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari